Ana Sayfa Urfa Haberleri KÜÇÜK:"VERİMSİZİZ VE ÇOK İSRAF YAPIYORUZ"

KÜÇÜK:"VERİMSİZİZ VE ÇOK İSRAF YAPIYORUZ"

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, GAP Bölge Kalkınma İdaresinde gerçekleştirilen Sanayide Enerji Verimliliğinin Arttırılması ve Organik Tarım Değer Zinciri Pilot Uygulamaları imza törenine katılarak çok israf ettiklerini ve verimsiz olduklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 8 Ekim 2015 Perşembe 03:58
KÜÇÜK:

Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (GAP BKİ) Başkanlığında, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Karacadağ kalkınma Ajansı ve Dicle Kalkınma Ajansı ortaklığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının (UNDP) teknik desteği ile hazırlanan ve 9 ilde uygulanacak olan projelerin 2016 yılı bütçesinin 14 milyon 550 bin lira olduğu öğrenildi.


Projelerle, bölgedeki sanayi işletmelerinde enerji verimliliği konusunda farkındalığın arttırılması, bölgede üretim yapan sanayi işletmelerinde enerji verimliliğine yönelik tedbirlerin belirlenmesi ve uygulanması, bölgede, GAP BKİ desteği ile kurulmuş olan GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi (GAP YENEV) ve GAP Enerji Verimliliği Danışmanlık ve Kuluçka Merkezi (GAP EVD) gibi danışmanlık ve araştırma merkezlerinin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması ve organik tarımsal üretimde örgütlenmenin teşvik edilmesi, kurumsallaşmanın desteklenmesi, bölgede üretilen veya işlenen organik tarımsal ürünlerin katma değerinin ve kalitesinin arttırılması, bölgesel, ulusal ve uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesi suretiyle bölgede üretilen veya işlenen organik ürünlerin sürdürülebilir pazarlara erişiminin sağlanması amaçlanıyor.
GAP Bölgesinde Ekonomik Kalkınmaya Yönelik İşbirlikleri Hız Protokol İmza Töreni, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığında gerçekleştirildi.


İmza törenine, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Karacadağ kalkınma Ajansı ve Dicle Kalkınma Ajansı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) yetkilileriyle birlikte Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ve protokolleri GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil katıldı.


ÇOK İSRAF EDİYORUZ, VERİMSİZİZ


İmza programında bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, öz eleştiride bulundu. Şanlıurfa olarak çok israf ettiklerini ve verimsiz olduklarını belirten Küçük, çok çalışmalarına rağmen değerli şeyleri üretemediklerini söyledi. En büyük pamuk üreticisinin Şanlıurfa olduğunu fakat bunu işleyemeden başka illere sattıklarını belirten Küçük, “ Çok çalışıyoruz ama değerli şeyleri üretemiyoruz. Türkiye’nin en büyük pamuk üreticisi burasıdır. Türkiye’de pamuğu Şanlıurfa üretir ama bu pamuğu Gaziantep’e, başka illere satıyoruz. Bunu alan kişi iplik yapıyor. Bir diğeri örüyor. Bir diğeri bunu tişört yapıyor. Bir diğeri de bunu alıp satıyor. Biz sadece pamuk üretip satıyoruz. Oradan da başa baş para kazanıyoruz.

Şehir olarak artık daha verimli olmak zorundayız. Çok gayret sarf edip az kazanma yolundan çıkmamız lazım. Bu projelerin özellikle buna yönelik olması sevindirici. Bir de israfçıyız. Enerjiyi israf ediyoruz. Ekmeği israf ediyoruz, zamanı israf ediyoruz, binaları israf ediyoruz. Kamunun elinde mevcut bina var, iş oluyor bir tane bina daha yapalım. Öbür binada yap. Ayrı bir bina yapıyoruz. İsraf gerçekten çok fazla. Özellikle enerjide israf çok fazla. Normal alınacak tedbirlerle bir işletme, bir ev yada başka bir kuruluş bundan yüzde 50 yakın bir tasarruf sağlayabilir. Yani yüzde 50 israf var. Bir yerde israf varsa bereketsizlik vardır. Bunun bilincine varmak açısından bu projeleri çok değerli buluyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmanın ardından ajanslar arasında imzalar atıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık