Ana Sayfa Eğitim Kur'an Kursunda Yaş Sınırı Kalktı

Kur'an Kursunda Yaş Sınırı Kalktı

Hükümet, Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat kanununda bir dizi değişikliği yayınladığı kanun hükmünde kararnameyle yürürlüğe koydu. Kur’an öğrenimini yaşla sınırlandıran uygulama kaldırıldı.

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2011 Cumartesi 10:48
Kur'an Kursunda Yaş Sınırı Kalktı
Düzenlemede ‘Başkanlık Müftülüğü’, ‘Murakıplık’ ve ‘Koordinatörlük’ gibi yeni kadrolara vurgu yapılıyor, ayrıca öteden beri kamuoyunda rahatsızlık uyandıran ve Kur’an öğrenimini yaşla sınırlayan ilgili kanun da yürürlükten kaldırılıyor. 

 Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte Başkanlığın yurt içi ve yurt dışı hizmetlerinde verimliliği daha fazla arttırmak amacıyla yeni kadrolar da ihdas edildi.  Bu çerçevede, doğrudan başkanlığa bağlı olacak şekilde ‘merkez valiliği’ statüsünü hatırlatacak bir yapılanmayla görevlerini merkezde sürdüren müftüler için de daimi statüde yeni bir kadro ihdas edildi. Aynı şekilde ‘murakıplık’ kadrosu da kanundaki yerini aldı.

 Yeni düzenlemeyle teşkilat kanununun ek 3. Maddesinde yer alan ve Kur’an öğrenimini yaşla sınırlandıran uygulamaya da son verilmiş oldu. Öte yandan kararname, hizmet alanlarındaki açığı gidermek üzere şimdiye kadar görevlerini fahri olarak sürdürmekte olan İmam-Hatip ve Kur’an Kursu öğreticilerine de gerekli koşulları sağladıkları takdirde sözleşmeli personel olma yolunu açıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık