Ana Sayfa Güncel ‘Kurbanızı Muhtaç Ailelerle Paylaşın’

‘Kurbanızı Muhtaç Ailelerle Paylaşın’

Tüm İslam alemi tarafından tüm dünyada Kurban Bayramı idrak edilecek. Kurban kesiminin felsefesine yönelik açıklama yapan İl Müftüsü İhsan Açık, kesilen kurbanların muhtaç insanlara ulaştırılmasının önemine dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 10 Eylül 2016 Cumartesi 15:25
‘Kurbanızı Muhtaç Ailelerle Paylaşın’

Kesilen kurbanların muhtaç ailelerle paylaşılmasının önemine dikkat çeken Açık, şunları kaydetti:"Allah nasip ederse Kurban Bayramına yaklaşıyoruz. Kendimizi Allah'a yaklaştırma anlamında 'diyet' anlamında olan Kurban Bayramı, yaradanla yakınlaşmaya vesile olan vazifelerimiz bulunuyor. İmkanlar dahilen herkes kurban kesmeli. Kesilen kurbanların kesinlikle muhtaç ailelerle paylaşılması çok önemli bu noktada. Kurban paylaşmaktır.

‘FAKİRLERE NE KADAR ET VEREBİLİRİZİN DERDİNE DÜŞMELİYİZ’

Maddi durumu yerinde olan vatandaşlarımız kesinlikle kurban kessinler. Allah'a adamış olacaklar. Kestikleri kurbanları muhakkak fakir fukaraya dağıtsınlar. Kurban, et bayramı değil; tam tersine 12 aylık süre zarfında evlerine et girmeyen ailelerin evlerine et girmiyor. Ne kadar et verebilir izin derdine düşmemiz gerekiyor. Kurban ibadet şeklinde insanlığa sunduğumuz, biz Allah'a yaklaşmak için varız demenin ölçüsüdür. Rabbim şimdiden kurbanlarımızı şimdiden kabul eylesin. Kurbanımızı Allah'ımıza en güzel şekilde adayıp, fakir fukaraya dağıtmayı nasip eylesin."

'EN GÜZELİNİ FAKİRLERE DAĞITMALIYIZ'

Kurbanda kesilecek hayvanların sağlıklı olunmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Açık,"Sağlıklı hayvanlar tercih edilmeli. Kurbanlık alırken de nasıl kurban alacağımızı belirlememiz gerekiyor. Elimizden geldiği kadarıyla veterinerlerin gösterdiği ölçüye dikkat etmemiz gerekiyor. Allah'ın adına keseceğimizden dolayı en güzel hayvanı da fakir fukaraya dağıtmamız gerekiyor.

 ‘HAYVANA IZDIRAP ÇEKTİRMEYİN’

En güzelini dağıtmalıyız. Muhakkak ehil keşilere kestirilmesi gerekiyor. Hem kendimiz hem de başkalarına zarar verme açısından hayvana ızdırap çektirme şeklinde olabiliyor." ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık