Ana Sayfa Urfa Haberleri Kurbanlıklar Görücüye Çıktı...

Kurbanlıklar Görücüye Çıktı...

Kurban Bayramı'na bir ay kala Şanlıurfa’da kurbanlıklar pazara çıkmaya başladı. Kentte, büyükbaş kurbanların fiyatı 3.500-6.000, küçükbaş ise 350-500 arasında…

Giriş Tarihi: 13 Eylül 2013 Cuma 05:08
Kurbanlıklar Görücüye Çıktı...

KURBAN Bayramı'na yaklaşık bir ay kala, üreticiler hayvanlarını pazarlara getirmeye başladı. Kentteki hayvan pazarı, Kurban Bayramı öncesinde hareketlendi. Elindeki kurbanlık hayvanını satmaya çalışan hayvan üreticileri ile kurban almaya çalışan vatandaşlar arasında sıkı pazarlıklar yapılıyor.
Yıl boyunca besledikleri havyalarını satmaya çalışan besiciler, bu yılki kurban satışlarının ise iyi olacağı beklentisi içinde.


Şanlıurfa'nın Esemkulu köyünden kurbanlık büyükbaş hayvan getiren Ahmet Toprak, iyi bir sezon beklediklerini anlattı. Arslan, “Kurban satışlarının bu sene iyi olacağını tahmin ediyoruz. Büyükbaş kurbanların fiyatı 3.500-6.000, küçükbaş ise 350-500 arasında” dedi.


Kurbanlık hayvan üreticileri ve besiciler, kurbanlık fiyatlarının geçen yılla aynı olacağını kurbanlık fiyatlarına zam gelmeyeceği ifade ediyor: “Geçtiğimiz yıl canlı dana'nın kilosu 12-14 lira aralığındaydı. Bu bayram da ithal hayvan getirilip getirilmemesi konusunda endişe yaşıyoruz. İç pazarda çok fazla yetişkin hayvan var. İthalat ihtiyaç yok. İthalatın yapılması durumunda fiyatlar daha aşağı düşecek. O yüzden fiyatlar hususunun pazarların kurulduğunda belli olacak".


Kurbanlık alan Ali Yetim, “Bayrama daha bir aydan fazla var. Şimdiden alıyorum ki biraz hesaplı olsun. Fakat bu yılda fiyatlar önceki yıllar gibi. Anlaşmamız, almış olduğum kurbanlığa şu an ki sahibi bayram kadar bakacak." dedi.

 

VEKALET YOLUYLA KURBAN BEDELİ AÇIKLANDI
Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığının, Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla yürüttüğü 'Vekalet Yoluyla Kurban Organizasyonu' başlatıldı. Organizasyonla, kurbanlar, yurt içi ve başta Afrika ülkeleri olmak üzere Ortadoğu, Orta Asya, Balkanlar ve Kafkaslarda 40'ı aşkın ülkede, kesim merkezlerinde oluşturulan komiteler nezaretinde dini esaslara uygun kesilecek. Bu şekilde kesilen kurbanlardan elde edilen etler, yurt içinde ve yurt dışında ihtiyaç sahibi yoksul vatandaşlara dağıtılacak.

 

Genelge yayınlandı
Diyanet İşleri Başkanlığı organizesinde Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla yürütülen Vekalet yoluyla kurban organizasyonu için bu yılki bedelin yurtiçinde 550 TL, yurtdışında ise 380 TL olduğunu belirtilen genelgede, organizasyona katılmak isteyen vatandaşların, kurban bedellerini, en geç 14 Ekim 2013 Pazartesi günü mesai bitimine kadar yatırması gerektiğini kaydedildi. Organizasyonda kurbanların, yurt içi ve yurt dışında kesim oluşturulan komiteler nezaretinde dinimizin esaslarına uygun olarak kesildiği belirtilen genelgede, bu şekilde kesilen kurbanlardan elde edilen etler yurt içinde ve yurt dışında ihtiyaç sahibi yoksul ve muhtaç vatandaşlara dağıtıldığı ifade edildi.

 

Kurban Bayramı öncesi et fiyatına ilk müdahale
Öte yandan, Kurban Bayramı yaklaşırken et fiyatlarının artmasını önleyecek önemli bir adım atıldı.
Ramazan ayındaki yükselişin ardından harekete geçen Et ve Balık Kurumu, piyasaya et satma kararı aldı. Zaman'ın haberine göre kurum, işletmelerin kırmızı et ihtiyacını karşılamak amacıyla piyasaya 'dondurulmuş dana karkas et' satacağını duyurdu.

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık