Ana Sayfa Dünya KÜRDİSTAN’DA SİYASİLERE AMBARGO

KÜRDİSTAN’DA SİYASİLERE AMBARGO

Kürdistan Bölgesi’nde 14 Kasım’da düzenlenecek olan “Barış Konferansı”na üst düzey siyasilerin davet edilmeyeceği bildirildi.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2015 Çarşamba 06:44
KÜRDİSTAN’DA SİYASİLERE AMBARGO

Halepçe Valisi Abdullah Newroli, yeterli bütçeleri olmadığı için “Halepçe Barış Konferansı” kentteki iş çevrelerinden destek talep ettiklerini belirtti. Vali, konferansa toplumun farklı kesimlerinden 100 dolayında kişinin davet edildiğini kaydetti.

Halepçe Valisi, konferansa siyasi partilerin üst düzey yetkililerinin davet edilmeyeceğini söylerken, bunun nedenini anlatmadı.

Abdullah Newroli, yaşanan protesto olaylarından sonra oluşturdukları “Barış Grupları”nın önerisi üzerine söz konusu etkinliğe karar verdiklerini dile getirdi.

Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye ve Halepçe il merkezleri ile bazı ilçelerinde 8 Ekim’de başlayan ve maaşların ödenmesi ile siyasi krizin çözümü talep edilen protestolar, 10 Ekim itibariyle şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Halepçe, Seydi Sadık ve Kelar ilçelerinde Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) binaları kundaklanmıştı. Olaylarda 1’i güvenlik mensubu 5 kişi hayatını kaybetmişti. 50’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Kürdistan Parlamentosu’nun sunduğu"Halepçe Barış Başkenti Yasa Tasarısı”nı  2014’ün Aralık ayında onaylayarak, Halepçe'yi, “Kürdistan Bölgesi’nin Barış Başkenti” ilan etmişti.

Saddam Hüseyin’in liderliğindeki Baas Partisi diktatörlüğü döneminde, 16 Mart 1988’de Halepçe’ye yapılan kimyasal saldırı sonucu en az 5 bin kişi hayatını kaybetmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık