Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Güncel KURÂN'DA 61 GÜN ORUÇ TUTMA DİYE BİR KEFARET YOK!

KURÂN'DA 61 GÜN ORUÇ TUTMA DİYE BİR KEFARET YOK!

Vatan Gazetesi Yazarı Süleyman Ateş, "Kur'ân'da 61 gün oruç tutma şeklinde bir kefaret yoktur" dedi.

Giriş Tarihi: 27 Temmuz 2012 Cuma 20:37
KURÂN'DA 61 GÜN ORUÇ TUTMA DİYE BİR KEFARET YOK!
Vatan Gazetesi köşe yazarı Süleyman Ateş okurlarının sorularını yanıtladı. Süleyman Ateş bir okurunun sorusu üzerine "Kur'ân'da 61 gün oruç tutma şeklinde bir kefaret yoktur" dedi.

İşte Süleyman Ateş'in o köşe yazısı:


Soru: Sayın hocam aşağıdaki sorularımı cevaplarsanız sevinirim.

1- Niyet edilip bozulan birden fazla orucun her biri için ayrı ayrı kefaret ödenmesi mi gerekir? Yoksa hepsi için bir defada ödenmesi yeterli midir?

2- Diş dolgusu bulunan bir kişinin aldığı abdestlerin geçerli olmadığı söyleniyor acaba bu doğru mu?

3- Namaz borcu olan bir kişi bu borçlarının yerine şimdi kıldığı namazların sünnetlerini farz olarak niyet edip kılarsa bu borçları ödemiş sayılır mı? (Volkan Dinçsoy)

Cevap: 1- Orucun kefareti, onu gününe gün kaza edip Allah'tan özür dilemektir. Kur'ân'da 61 gün oruç tutma şeklinde bir kefaret yoktur.

2- Diş dolgusu olanların abdestlerinin geçerli olmadığını söyleyenler, çağın gerisinde kalmış, dinin ruhunu bilmeyen insanlardır. Bu tür fanatik düşünceler dine aykırıdır.

3- Namaz borcu diye bir şey olmaz. Namazı kasten terk etmek vardır ki bu, çok büyük günahlardan biridir. Bundan tevbe etmek gerekir. Sünnet yerine kaza kılmak da Peygamberimizin bir sözüne veya Kur'ân'a dayanmaz. İnsanların kendi yorumlarıdır. İnsanların yorumu din olmaz. İstediğin kadar namaz kıl, farzın dışında niyet sözleri önemli değildir. Namaz Allah'a yaklaşma, O'nunla iletişim kurmadır. Bunda niyet, O'na içtenlikle yönelme olmalıdır. Çeşidini, sevabını O değerlendirir.

Kendinizi gelistirirseniz geleceğiniz parlak olur
Soru: Hocam ben lise öğrencisiyim. İlahiyat Fakültesi'ne gitmek istiyorum. Fakat aklımda birçok soru var. Acaba üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulabilir miyim? Nasıl bir meslek sahibi olabilirim? İş imkânları ne? Bunun için bilgi alabileceğim kimse yok. Size başvurmayı uygun gördüm.

Cevap: Evladım, eğer siz İlahiyat'ı çok seviyorsanız, oraya girmek için kendinizi hazırlayınız. İlahiyat Fakültesi'nde kendinizi iyi yetiştirirseniz iş bulma imkânınız vardır. Öğretmen, vaiz, imam, müftü, herhangi bir dairede memur ve popülerseniz milletvekili, bakan olabilirsiniz. Avrupa'da kendinizi gelistirirseniz gelecek daha parlaktır.

Ama şunu iyi bilmek gerekir ki insan, ilmi dünyada iş bulmaktan ziyade içini aydınlatmak için tahsil eder. İş, para tali derecede kalır. Allah herkesin rızkını verir.

Size ezelde taksim edilen rızıktan fazlası veya eksiği gelmez. Kültür açısından düşünülecek olursa İlahiyat Fakültesi, çok iyi bir fakültedir. Her türlü genel bilgilerle ve özelde de ruhani bilgilerle insanı teçhiz eder. Başarılar dilerim.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Kaya Ailesinin acı günü

Kaya Ailesinin acı günü

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık