Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Dünya Kürt Yönetimi, Bağımsızlık Referandumunu Ertelemek İçin Şartlarını Açıkladı

Kürt Yönetimi, Bağımsızlık Referandumunu Ertelemek İçin Şartlarını Açıkladı

25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapmaya hazırlanan Kuzey Irak yönetimi, referandumu ertelemek için bazı şartlar öne sürerek Bağdat yönetimine süre verdi.

Giriş Tarihi: 18 Ağustos 2017 Cuma 15:14
Kürt Yönetimi, Bağımsızlık Referandumunu Ertelemek İçin Şartlarını Açıkladı

Irak'ta Bölgesel Kürt yönetimi tarafından 25  Eylül'de yapılacağı belirtilen bağımsızlık referandumu için  Bağdat'ta görüşmelerde bulunan Kürt Müzakere heyetinin, referandumun ertelenmesini isteyen merkez  Hükümet yetkililerine bir dizi şart koştuğu belirtildi.

IRAK'TAN "PAYLARINI" İSTEDİLER

Kürtler, merkezi hükümetten, ' Kürdistan' olarak nitelendirilen bölgesinin kesilen bütçesinin gönderilmesi, 140'ncı maddenin uygulanması ve Kürtler'in  Irakhükümetinde azaltılan paylarının verilmesi gibi bir dizi şartın yerine getirilmesi durumunda referandumun ertelenebileceğini söyledikleri belirtildi.

HEYET ŞİMDİLİK TEKLİFİ KABUL ETMEDİ

Erbil merkezli uydudan yayın yapan Rudaw TV'de yer alan haberde, Kürt heyetinin iktidarda bulunan Şii Ulusal Koalisyonu ile dün çok önemli bir toplantı yaptığı belirtilerek, toplantıda Şii Ulusal Koalisyonu yetkililerinin referandumun ertelenmesini istediği ancak heyetin şimdiye kadar bunu kabul etmediği belirtildi.

 

 

 

İŞTE KÜRT YÖNETİMİNİN ŞARTLARI

Haberde, Kürt müzakere heyetinin Şii yetkililere bir dizi şart koştuğu ve bunların, belirlenen kısa bir süre içinde yerine getirilmesi durumunda referandumun birkaç aylığına belli bir tarihe ertelenebileceğini ilettiği kaydedildi. Rudaw'da yer alan habere göre Kürt heyetinin sunduğu şartlar'dan bazıları şöyle:

*Kürdistan Bölgesi'nin kesilen bütçesinin gönderilmesi

*Irak Anayasasının 140'ıncı Maddesinin uygulanması ( Kerkük başta olmak üzere tartışmalı bölgelerin statüsünün belirlenmesi)

*Kürtlerin  Irak hükümetinde azaltılan paylarının geri verilmesi

*Irak ordusunda Kürt oranının belli düzeye (eskiden oranına) yükseltilmesi.

"YAZILI ANLAŞMA KARŞILIĞI VAZ GEÇERİZ"

Bağdat'ta görüşmelerini sürdüren heyetin ayrıca,  Birleşmiş Milletler ( BM),  ABD,  BM Güvenlik Konseyi ve referandumun ertelenmesini isteyen ülkelerin gözetiminde yapılacak yazılı bir anlaşmayla bunun mümkün olabileceğini muhataplarına bildirdiği belirtilirken, Bugün ya da yarına kadar hem Kürtler hem de Şii Ulusal Koalisyonu tarafından iki farklı yol haritasının hazırlanmasının beklendiği ifade edildi.

Irak'taki Bölgesel Kürt yönetiminin  Bağdat'a gönderdiği Kürt Müzakere heyeti üyeleri, Şii yetkililere, söz konusu şartların kabul edilmesi halinde referandumun birkaç aylığına, belli bir tarihe ertelenebileceği belirtildi.

 

(sondakika.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Yukarı Çık