Ana Sayfa Eğitim KÜRTÇE İÇİN SEÇMELİ DERS SİNYALİ

KÜRTÇE İÇİN SEÇMELİ DERS SİNYALİ

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, eğitimde 4+4+4 sistemine yönelik eleştirilere yanıt verdi, Kürtçe'nin seçmeli ders olup olmayacağına ilişkin soruları yanıtladı.

Giriş Tarihi: 12 Mart 2012 Pazartesi 18:51
KÜRTÇE İÇİN SEÇMELİ DERS SİNYALİ
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, CNN Türk'te katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Dinçer, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkarılmasını öngören teklifinin görüşülmesi sırasında TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda yaşananlara ilişkin şunları söyledi:
''Bir konu tartışmak ayrı bir şeydir, bir süreci engellemek ayrı bir şeydir. Bir sürece karşı direnmek ayrı bir şeydir. Ama bütün bunları yapıyorsanız bu kez karşınızdaki insanların da buna dair süreçteki haklarını da gözetmek zorundasınız. Benim gördüğüm şey, zannediyorum CHP'nin engelleme tavrı ve karşısında da en azından kendisi kadar hakka sahip bir grubu görmemesi AK Parti'de de bardağı taşıran damla oldu.''

''Bizde öyle bir din dersi yok''
Okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin olduğunun anımsatılması üzerine Dinçer, şunları söyledi:
''Aslında o din dersi değil. Yani şu anda Türkiye'de biz birbirimizi aldatıyoruz. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi, aslında temel hatlarıyla bakıldığında başka ülkelerde gösterilen din dersine tekabül eden bir ders değil. Başka ülkelerdeki işte daha çok vatandaşlık, sosyal sorumluluk, vatandaşlık bilincinin geliştirilmesi gibi konularda biraz daha dini bir perspektiften verilen bir ders olarak görebileceğimiz bir husus. Dolayısıyla ben din dersi denildiğinde, mesela İslam'ın öğretilmesi, Hristiyanlığın öğretilmesini, Museviliğin öğretilmesini veya herkesin kendi dini neyse onu kast ediyorum. Bizde öyle bir din dersi yok doğrusu.''
Dinçer, ''Bugün biz eğitim sisteminin tamamını altüst etmiyoruz, yapısal bir düzenleme yapıyoruz, süreyi uzatıyoruz ve 4+4+4 diye üç kademeli hale getiriyoruz. Zaten sistemde seçimlik ders varken onu daha sistematik hale getiriyoruz, yapılan şey bundan ibaret'' diye konuştu.

Ne mahsuru var?
Kürtçe'nin seçmeli dersler arasında yer alıp almayacağının sorulması üzerine Dinçer, ''Eğer Türkiye'yi böyle demokratikleştiriyorsanız, sisteminizi esnek hale getiriyorsanız, Kürtçe'nin de seçimlik ders olmasının ne mahsuru var?'' dedi.
''Bireysel olarak buna yeşil ışık yaktığınızı söyleyebiliriz'' denilmesi üzerine Dinçer, sadece kendi fikrini söylediğini belirtti. Dinçer, ''Bütün bunlar bir bütünlük içerisinde değerlendirilir, Talim Terbiye Kurulu, Hükümetin politikalarını göz önüne alır, Anayasamıza bakar, diğer kanunlara bakar ve bütün bunlar içerisinde bu ülke için en uygun olan kararı verir, endişe etmeyin'' dedi.


(AA)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık