Ana Sayfa Dünya 'Kürtlerin haklarını elde etme zamanı gelmiştir'

'Kürtlerin haklarını elde etme zamanı gelmiştir'

KUZEY Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani, artık Kürtler'in haklarını elde etme zamanı geldiğini ve bu konuda karar almaları gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 19 Şubat 2012 Pazar 20:24
'Kürtlerin haklarını elde etme zamanı gelmiştir'
KUZEY Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani, BDP ve DTK başkanlarının da katıldığı Mahabad Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen konferansta artık Kürtler'in haklarını elde etme zamanı geldiğini ve bu konuda karar almaları gerektiğini söyledi.

'Kürtlerin haklarını elde etme zamanı gelmiştir'
Barzani, "Kürdistan'ın her parçasının kendine özgün özellikleri var ve hepsinin kendi kaderlerini tayin etme hakkı bulunuyor" diye konuştu. Erbil'de bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve DTK başkanı Ahmet Türk başkanlığında bulunan BDP ve DTK heyetinin bugün Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve bölgesel yönetim başkanı Mesut Barzani ile görüşeceği belirtildi.

İran'da, 1946 yılında kurulan ancak aynı yıl İran ordusu tarafından yıkılan Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle Kuzey Irak Erbil kentinde konferans düzenlendi. Konferansa, Bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani'nin yanı sıra, Barzani'nin davetlisi olarak BDP Genel başkanı Selahattin Demirtaş, DTK başkanı Ahmet Türk, bağımsız Milletvekilleri Leyla Zana, Aysel Tuğluk, BDP Milletvekilleri Sırrı Sakık ve Nazmi Gür de katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Kürdistan Cumhuriyeti'nin tarihi ve önemi üzerinde konuşarak, artık Kürtler'in haklarını elde etme zamanı geldiğini ve bu konuda karar almaları gerektiğini söyledi. Mesut Barzani, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bütün gerçekler açığa çıkarmıştır ki, Kürt sorununun barışçıl yollar çözülmesi gerekiyor. Eğer biz barışa el atarsak önemli bir kazanım olur. Eğer diyalog yolunu seçersek komşu ülkeler ile uzun süreli ilişkiler olacak. Kürdistan' ın her parçasının kendine özgün özellikleri var ve hepsinin kendini kaderlerini tayin etme hakkı bulunuyor. Bazı satılmış kişilerin şu an Kürt tarihini karıştırmaya yönelik çaba içerisinde oldukları görülüyor. Biz bunların kim olduklarını ve ne yapmaya çalıştıklarını biliyoruz."

BDP VE DTK HEYETİ TALABANİ VE BARZANİ İLE GÖRÜŞECEK

Mesut Barzani'nin davetlisi olarak Erbil'de bulunan BDP Genel başkanı Selahattin Demirtaş ve DTK Başkanı Ahmet Türk başkanlığındaki BDP ve DTK heyetinin konferanstan sonra Irak Devlet başkanı Celal Talabini ve bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani ile ayrı ayrı görüşecekleri belirtildi.

DEMİRTAŞ: TÜRKİYE, KÜRT HALKINA KATLİAM UYGULADI

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani'nin davetlisi olarak Erbil'de Mahabad Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen konferansta konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tarihsel gelişmelerden ve geçmişlerinden dersler çıkartarak, yeni yol haritalarını oluşturmaları gerektiğini söyledi.

Demirtaş, geçmişte yapılan hataların tekrarlanmaması gerektiğini de belirttiği konuşmasında şunları söyledi:

"Tarihte Kürt halkının bir ferdi yoktur ki düşmanın talanına, saldırılar ve katliamlarına maruz kalmasın. Her evin bir şehidi var. O yüzden Kürtler birbirinin acısını derinden paylaşıyorlar. Güney Kürdistan halkı Kuzey Kürdistan için, Kuzey Kürdistan halkı da Güney Kürdistan halkı için acı çekiyor. 4 parça Kürdistan'ın halkı birbirinin acısını derinden paylaşıyor. Mahabad'ta da yaşandı bu acılar, günümüzde de yaşanıyor. Güneyde Baas rejimi, Kuzey'de Türkiye, Kürt halkına karşı katliamlar uyguladı ve günümüze kadar Kürt halkının katliamlarda yaşadığı kayıpların sayısı bir milyonu aşıyor. Bu katliamların artık son bulması için Kürtlerin birliği olmazsa olmazdır."

Selahattin Demirtaş, Kürtlerin her zaman neden sömürge olduklarını sorduklarını da belirterek, "Bu sorunun cevabını biz biliyoruz ki ittifak olmamamızdan kaynaklıdır. Bütün temsilcilerimiz de bunu böyle biliyor ve söylüyor. O zaman biz niye ittifak olmayalım. Bizim bir an önce birliğimizi güçlendirmemiz lazım. Biz Kürdistanlı siyasi bir hareket olarak Kürt halkının birliği ve beraberliği için hizmetteyiz. Bunun için her türlü fedakarlığa hazırız. Biz artık ulusal bir birlik ile kendi kararımızı vererek yolumuza koyulmalıyız" diye konuştu.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star