Ana Sayfa Urfa Haberleri ''Kurtuluş Müzesi'' Fransız Zulmünün İzlerini Taşıyor (foto)

''Kurtuluş Müzesi'' Fransız Zulmünün İzlerini Taşıyor (foto)

Kurtuluş Savaşı'nda Şanlıurfa'yı işgal eden Fransızlar tarafından karargah olarak kullanılan, 3 yıl önce de restore edilerek ''Kurtuluş Müzesi''ne dönüştürülen tarihi konağın duvarlarındaki mermi ve şarapnel izleri, 92 yıl önceki Fransız zulmünü adeta gözler önüne seriyor

Giriş Tarihi: 26 Ocak 2012 Perşembe 12:56
''Kurtuluş Müzesi'' Fransız Zulmünün İzlerini Taşıyor (foto)
Kurtuluş Savaşı'nda Şanlıurfa'yı işgal eden Fransızlar tarafından karargah olarak kullanılan, 3 yıl önce de restore edilerek ''Kurtuluş Müzesi''ne dönüştürülen tarihi konağın duvarlarındaki mermi ve şarapnel izleri, 92 yıl önceki Fransız zulmünü adeta gözler önüne seriyor.
AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Atatürk Mahallesi'nde 1903 yılında batı ve geleneksel mimarinin sentezi olarak tasarlanan ''Mahmut Nedim Efendi Konağı'', Mondros Mütarekesi'ni gerekçe göstererek İngilizlerin ardından Urfa'yı işgal eden Fransızlar tarafından bir gece yarısı zorla el konularak, karargah olarak kullanıldı.
Halkın büyük bir özveriyle yürüttüğü mücadele sonucu 11 Nisan 1920'de Fransız işgalinden kurtarılan Urfa'da, savaşın simgesi haline gelen tarihi konak, Şanlıurfa Valiliği tarafından 2009 yılında restore edilerek, ''Kurtuluş Müzesi''ne dönüştürüldü.
Kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıl dönümünde açılan müzede, kurtuluş mücadelesine katılan vatandaşların yakınlarından temin edilen kılıç, tabanca, makineli tüfek ve giysinin yanı sıra İstiklal madalyalarına ait örnekler ile Atatürk'ün dönemin ileri gelenlerine gönderdiği mektup örneklerinin yer aldığı 113 parça eser sergileniyor.
Müzede ayrıca ilin kurtuluşuna öncülük eden ve ''Onikiler'' olarak anılan, kentin o dönem ileri gelenlerinin yöresel kıyafetli mumyaları yer alıyor.
Duvarlarında 92 yıl önce yaşanan savaşa ait onlarca mermi izinin bulunduğu konak, bağımsızlığın ne denli zor kazanıldığını ve işgalci Fransızlar'ın zulmünü adeta gözler önüne seriyor.

-Şanlıurfa Müze Müdürü Ercan-

Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan, Birinci Dünya Savaşı'nın ardından bölgeyi işgal eden Fransızlar'ın kente geldikten sonra ''Mahmut Nedim Efendi'' konağını bir gece yarası basarak, içeride bulunan Kürkçüzade Mahmut Nedim Efendi'yi ve ailesini dışarı attığını belirtti.
Konağı işgal eden Fransızlar'ın burayı karargah olarak kullanmaya başladığını anlatan Ercan, işgal ettikleri diğer Türk kentlerinde olduğu gibi Urfa'da da Ermeni azınlığına dayanarak, Urfalılar'ın onurlarını kırıcı davranışlarda bulunduğunu anlattı.
Ermeniler'in halka karşı kışkırtıcı ve tahrik edici davranışlarının tepkiyle karşılandığını ifade eden Ercan, ''Yöre halkı birlik ve beraberlik içerisinde işgalci Fransızlara karşı tek vücut olmuştur. 12 ay 5 gün süren Urfa işgali, kahraman Urfa halkının oluşturduğu Müdafaa-i Hukuk cemiyetleri ve aşiretlerin desteğiyle Fransızlar'ı ilimizden kovmasıyla sona ermiştir'' dedi.

-Ziyaretçiler, kısıtlı imkanlarla verilen mücadeleyi görüyor-

Müslüm Ercan, kentte Fransız işgalini ve Urfalıların direniş sürecini kanıtlayan izlerin halen bulunduğunu ve söz konusu konakta da bu izlerin görülebileceğini bildirdi.
Ercan, tarihi konağın müzeye dönüştürülmesinin önemine de işaret ederek, şöyle konuştu:
''Tarihimizi, kültürümüzü, bu ülkenin, vatanın nasıl kazanıldığını, yetişen neslimize ve gelecek nesillere aktarmak, bunun farkındalığını sağlamak açısından önemlidir. Müzecilik de bir noktada budur. Buraya gelen ziyaretçiler, o kısıtlı imkanlarla nasıl bir direniş gösterildiğini görüyor. Yeri gelmiş, silahsız kurşunsuz kalmışlar ama her türlü mücadeleyi vermişlerdir. Meşhur bir söz vardır 'Ekmeksiz yaşarım ama, hürriyetsiz asla'... Bu bizim Urfa halkında tam anlamıyla tecelli etmiştir diyebiliriz. Giysi bulamamış, kurşun bulamamış ama 12 ay 5 gün gibi bir sürede işgalci, sömürgeci Fransızlar'ı kovmayı başarmıştır.'' YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star