Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Urfa Haberleri KURUTULMUŞ DOMATES GEÇİM KAYNAKLARI OLDU

KURUTULMUŞ DOMATES GEÇİM KAYNAKLARI OLDU

Şanlıurfa'da yöre insanının vazgeçilmez damak tatları arasında yer alan domates, kadınlar tarafından kurutulup Türkiye'nin farklı illerine gönderiliyor.

Giriş Tarihi: 18 Temmuz 2012 Çarşamba 18:46
KURUTULMUŞ DOMATES GEÇİM KAYNAKLARI OLDU
Konya'dan sonra Türkiye'nin en büyük tahıl ambarı konumundaki Şanlıurfa'da, GAP'ın sulama alanında bazı bölümlerinin devreye girmesiyle tarımsal üretim çeşitlendi. Bölgede hububatın yanı sıra pamuk, mısır ve sebzeye de yönelen üreticiler arazilerinin bir bölümünü de domates üretimine ayırdı.


Son yıllarda domates üretiminin arttığı kentte özellikle kadınlar ve genç kızlar, tarladan topladıkları domatesleri kesip tuzladıktan sonra yere serilen brandaların üzerinde kurutuyor.Daha çok ev halkı ve il dışındaki yakınları için yaz aylarında genellikle evlerin damında kurutulan domatesler başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere de gönderiliyor.-Üreticiler memnun


Bozova ilçesi yakınlarında domates üretimi yapan ziraat mühendisi Nafi Sevinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurutulmuş domatesin ''Urfa biberi'' ve ''Urfa fıstığı'' gibi ülke genelinde tanınmaya başlandığını belirterek, bölge çiftçisini domates üretmeye teşvik ettiklerini ifade etti.


Domates üretiminin iyi sonuç verdiğini, kurutulan domateslerin Türkiye'nin farklı bölgelerinden aileler tarafından talep edildiğini aktaran Sevinç, şunları kaydetti:


''Gerek salçalık için gerekse kurutmalık için ürettiğimiz domatesler çok lezzetli. O nedenle büyük rağbet görüyor. Bölgede tarım genelde pamuk, mısır ve buğday ağırlıklıdır. Ancak domates üretimi diğerlerinden daha karlı, bu nedenle özellikle kadınlar ve genç kızlar bu işe yöneldi.''


Bozova ilçesinin Yaslıca beldesinde çiftçilik yapan Aziz Akcan ise bu yıl iki kardeşiyle 150 dönüm alana domates ektiklerini belirterek, hasadın ardından elde edilen ürünü kurutup satıklarını belirtti.


Sabriye Akcan ise sıcaklığın yaklaşık 40 derece olmasına rağmen domates toplayıp kuruttuğunu belirterek, amacının aile bütçesine katkıda bulunmak olduğunu kaydetti.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Albayrak kurum amirleriyle bir araya geldi.

Albayrak kurum amirleriyle bir araya geldi.

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık