Ana Sayfa Urfa Haberleri KUYTUL: NEDEN PERİŞAN DURUMDAYIZ?

KUYTUL: NEDEN PERİŞAN DURUMDAYIZ?

Şanlıurfa'da Furkan Vakfı konferansında konuşan Alpaslan Kuytul "Dünyanın her tarafında Müslümanların kanı akıtılmaktadır. Neden bugün perişan durumdayız?" diye seslendi.

Giriş Tarihi: 11 Ocak 2016 Pazartesi 13:07
KUYTUL: NEDEN PERİŞAN DURUMDAYIZ?

Türkiye genelinde toplumu bilinçlendirmek amacıyla konferanslar düzenleyen Furkan Vakfı, yeni yılın ilk konferansını Şanlıurfa'da gerçekleştirdi.

Şehitlik Çamlık Düğün Salonu'nda düzenlenen Hakka Davet Vazifesi konulu konferansa konuşmacı olarak Alpaslan Kuytul katıldı. Düzenlenen konferansa Urfalıların ve çevre illerden gelenlerin yoğun katılımı vardı. Kuran'ı Kerim tilavetinin ardından duygu dolu şiirler okundu. İslami içerikli sinevizyon gösterilerinin yer aldığı programda ilahi ve marşlarıyla Urfalıların sevgisini kazanan Grup Furkan sahne aldı. Grup Furkan'ın ardından konferans bölümüne geçildi. Konferans çeşitli televizyon kuruluşları tarafından canlı yayın olarak verildi.

Şanlıurfa Furkan Vakfı adına açılış konuşmasını yapan Yakup Şahin, "Allah insanı kendisine çağıran, adını yüceltmek için tüm vaktini ve enerjisini rabbine hizmete ve davete adayan bir halife, bir temsilci olarak yaratmıştır. Bu göreviyle hem yeryüzündeki en şerefli varlık olmaya hak kazanmış hem de bu görevini ihmal edecek olursa bir tehlikeyle karşı karşıya kalmıştır. Yeryüzünde daha önce boy göstermiş olan toplulukları, yeryüzünde rezil eden yine hakka davet vazifesini terkten başka bir şey değildir. Yaşamış olduğumuz çağda Müslümanlar hakka davet vazifelerini terk etmiş ve hakka davet görevlerini bir kenara bırakır olmuştur." şeklinde konuştu.

KUYTUL: PEYGAMBERLER BİR İHTİYAÇTIR

Daha sonra mikrofona gelen Alpaslan Kuytul Hocaefendi ise, "Allah sürekli davetçiler göndermek suretiyle yeryüzünde hareket başlattı. Bütün peygamberler hareket lideri olarak gönderildiler. Hem bir davetçi olarak gönderildiler hem bir hareket lideri olarak gönderildiler. Demek ki, insanoğlunun davetçilere ihtiyacı var. Eğer insanın davetçiye ihtiyacı olmasaydı sadece aklıyla hidayet yolunu bulabilseydi Allah peygamberler göndermezdi. Kuran'ı Kerim bu meseleyle ilgili olarak, hiçbir kavme peygamber göndermedikçe azap göndermedik buyurmuştur. Hiçbir kavim peygamber gönderilmedikçe azap edilmediler. Eğer peygamber göndermeden azap etseydik, zulüm olurdu buyrulmuştur. Demek ki peygamber bir ihtiyaçtır, davetçiler bir ihtiyaçtır. Eğer akıl yeterli olsaydı peygamberler, davetçiler gönderilmeden de helak edilmeleri, azaba uğramaları caiz olması gerekirdi. Demek ki akıl yeterli gelmemekte, Allah o yüzden sürekli olarak davetçiler göndermektedir." diye konuştu.

'NEDEN KENDİMİZE GELEMİYORUZ'

Bugünkü durumun davetçilerin azlığı ve yokluğuna bağlı bir durum olduğunu söyleyen Kuytul Hocaefendi, şöyle devam etti: "Peygamberimizden sonra da kıyamet gününe kadar, her ne kadar peygamber gelmeyecek olsa da İslam davetçileri var olmaya devam edecekler. Her yerde yeniden İslami hareketleri başlatan olacak insanlar hep var olacaklar. Çünkü insanların davetçilere olan ihtiyacı bitmeyecektir. Elimizde kitap var, aklımız var, biz kendimiz doğru yolu buluruz diyenler var. Mademki kitabın olması yeterli, mademki aklımızın olması yeterli o halde ümmet neden bugün bu durumdadır. Dünyanın her tarafında Müslümanların kanı akıtılmaktadır. Neden bugün perişan durumdayız. Neden bir türlü ayağa kalkamıyoruz? Neden bir türlü kendimize gelemiyoruz? Demek ki davetçilerin yokluğu ya da azlığı bugün bizim bu durumda olmamızın en önemli sebeplerindendir. Kuran'ı Kerim bazen davet et der, bazen uyar der. Bazen hatırlat der, öğüt ver der. Bazen tebliğ et der. Allah bir kavram kullanmaz, birden fazla kavram kullanır ve bunların her birinin birbiriyle ortak noktaları varsa bile farklı noktaları da var. Allah öğüt ver dediği zaman demiş oluyor ki, Resulüm zaten bütün insanlar İslam fıtratı üzerine yaratıldılar. Her doğan çocuk fıtratı üzerine yaratılmaktadır. İslam'a uygun bir şekilde yaratılmaktadır. Her doğan çocuğun hard diskindeki program İslam'dır. İslam programına göre programlanmış olarak doğmaktadır." Konferans, Kuytul Hocaefendi'nin konuşmasıyla son buldu. 
(Kaynak: Gazeteipekyol)

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık