Ana Sayfa Dünya Le Monde "Geriye sadece AKP ve Fethullah Gülen kaldı"

Le Monde "Geriye sadece AKP ve Fethullah Gülen kaldı"

Fransa'da yayın yapan Le Monde gazetesindeki “Yeni Türk düzeninin adamı, Erdoğan” başlıklı yazıda, AKP iktidarına ilişkin artan endişelere dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2011 Cumartesi 01:06
Le Monde
Le Monde gazetesi, “Yeni Türk düzeninin adamı, Erdoğan” başlıklı yazıda, AKP iktidarına ilişkin artan endişelere dikkat çekti. ‘’Şimdi ordunun nöbeti bırakması ardından, geriye sadece AKP ve Fethullah Gülen kaldı. Her şeyi istiyorlar, milyarları da kuruşları da’’ diyen gazete, Başbakan Erdoğan’ı bir İslam militanı olarak tanımladı.

Sophie Shihab imzalı yazıda, “Türk modeli”nin hem değeri hem de sınırları olduğu belirtildi. Yazıda, Arap dünyası ve Batı’da bu modele duyulan ilgiyle birlikte, soru işaretleri ve endişelerin olduğuna dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı: “Hümanist bir İslam militanı olan Türk başbakanının, alkışlar arasında komşuları için vaat ettiği değerleri (demokrasi ve laiklik) kendi evinde biraz hırpaladığı zaten biliniyordu. Dün, onun ‘bağlantısız’ tutkulu dış politikasıydı endişelendiren. Bugün, NATO saffına geçmiş, ‘tüm komşuları ile sıfır problem’ uman kişi, Kıbrıs, Ermenistan veya İsrail ile sorunlarını nasıl çözeceğini bilmeksizin Suriye ve İran’la çatışma içerisinde kendisini buluyor. Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) Kürt isyancılarına gelince, onlar da Sayın Erdoğan’ın endişelerini arttırıyor.”

Brezilya eski Devlet Başkanı Lula ile Erdoğan arasındaki karşılaştırmalara da değinen gazete, ikisinin de halkçı bir çevreden geldiğini belirttikten sonra, “Ama karşılaştırma burada duruyor. Genç Tayyip kendi eğitimini solcu bir sendikacı olarak değil, yarı profesyonel bir futbolcu olarak yaptı” diye belirtti.

DİNDAR VE ANTİKOMÜNİST

Erdoğan’ın mesleki bir liseden çıktığı ve hiçbir yabancı dil bilmediğini kaydeden Le Monde, “çevresinde olduğu gibi kendisinin de dindar bir Müslüman ve antikomünist” olduğunu kaydederek, İstanbul’da “Batı karşıtı, milliyetçi ve cihad retoriği olan” İslamcı hareket Milli Görüş’ün gençlik kolları başkanı olduğunu hatırlattı. Le Monde, bu hareketi 1970’lerdeki solcu ve “devletin el altından desteklediği faşistler” olarak tanımladığı ülkücüler arasındaki çatışmalarda yer almadığına dikkat çekti.

Gazete, Erdoğan’ın iktidarı döneminde yapılan Ergenekon operasyonlarına da işaret ederek, bu soruşturmalardaki düzensizliklere, telefon kayıtlarına dayalı veya manipüle edilmiş, “yandaş” medyaya sızdırılmış dosyalara da değindi.

Aynı yöntemlerin 2009’dan itibaren Kürt aktivistlere (milletvekili, belediye başkanı, gazeteci) ya da sempatizanlarına karşı da başlatıldığını belirten gazete, bu çerçevede Ekim ayı sonunca Belge Yayınları’nın “çok saygı duyulan” kurucusu Ragıp Zarakolu’nun tutuklandığını da hatırlattı. PKK ile Oslo’da ilk gizli görüşmelerinde Erdoğan döneminde başladığını ifade eden gazete, görüşmelerin bugün “resmi olarak koptuğunu” belirtirken, hükümetin de paralel olarak PKK’yı zayıflatmak için saldırılarını arttırdığını kaydetti.

HERŞEYİ İSTİYORLAR

AK Parti’nin nasıl asker üzerinde baskı kurduğu ve polisteki Gülen Cemaati sızmalarını da anlatan gazete, “Şimdi ordunun nöbeti bırakması ardından, geriye sadece AKP ve Fethullah Gülen kaldı” dedi. Erdoğan ve Gülen yandaşlarının etkisinin sadece eğitim ve polisle sınırlı kalmayarak, sanayi, maliye ve medya dünyasına da yayıldığını ifade eden gazete bir pazar esnafının gözüyle bu iki grubu şöyle tanımlıyor: “Bunlar, yönetimde veya en ufak dahi olsa yeni bir kontratta yer bulmak için üye olmanın gerekli oluğu iki kulüp. Her şeyi istiyorlar, milyarları da kuruşları da”

GERÇEK DEMOKRASİ İÇİN YENİLERİNİ BEKLEMEK GEREKİYOR

İstanbul Belediyesi’nden adını vermek istemeyen bir kaynak, “Güvenlik Kemalist sistemi kırmak için onun ayarında ve onun kadar karizmatik biri gerekiyordu. Ama gerçek demokrasi için, yeni ekiplerin gelmesini bekleyiniz…” diyor.

Çin’den sonra en güçlü ekonomik büyümeye sahip Türkiye’nin ihracatlarının yarısının da bugün bayrakları yarıya inmiş Avrupa Pazarı’na yönelik olduğuna işaret eden gazete, siyaset bilimci Soli Özel’in şu tespitini aktarıyor: “Eğer Batı’daki siyasi ve ekonomik tıkanma devam ederse, Rusya veya Çin’de olduğu gibi tek partili ve güçlü büyüme yaşayan rejimlerin çekiciliği Erdoğan ve seçim autoriterizmi için daha güçlü olacak.”
(Paris - Le Monde)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star