Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Siyaset LEYLA GÜVEN SORU ÖNERGESİ VERDİ

LEYLA GÜVEN SORU ÖNERGESİ VERDİ

HDP Şanlıurfa milletvekili Leyla Güven, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçşleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün cevaplamasını istediği iki ayrı konuda soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 11 Ağustos 2015 Salı 05:42
LEYLA GÜVEN SORU ÖNERGESİ VERDİ

HDP Şanlıurfa milletvekili Leyla Güven, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçşleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün cevaplamasını istediği iki ayrı konuda soru önergesi verdi.

Bu bağlamda;

1-     Suruç Katliamı ile birlikte terör örgütü IŞİD’e karşı savaş açtığını ilan eden geçici hükümetiniz, IŞİD terör örgütüne karşı insanlık savunmasında yaşamını yitiren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 23 yurttaşının cenazesine neden sahip çıkmamaktadır?

2-     Geçtiğimiz günlerde Habur Sınır Kapısında uzun süre bekletilen 13 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının daha sonra geçişlerine izin vermesini öngören kararınız, Mürşitpınar Sınır Kapısında bekletilen cenazelerin geçişi için neden uygulanamıyor?Her iki durum için farklı uygulamalarda bulunup ve farklı kararlar almanıza yol açan sebepler nelerdir?

3-     Mürşitpınar Sınır Kapısında bekletilen cenazelerin geçişine izin verilmemesi yönünde Bakanlar Kurulunuza ait yeni tarihli bir kararınız var mıdır? Böyle bir karar alınmışsa bu kararın gerekçesi nedir?

4-     Hükümetinizin ve ilgili Bakanlığınızın özellikle Mürşitpınar Sınır Kapısından cenazelerin yurtiçine girişlerine engel olunması yönünde bir talimatı var mıdır? Böyle bir talimat yoksa bu keyfi uygulamalarda sorumluluğu bulunan ilgili kurum ve yetkililer hakkında idari soruşturma başlatacak mısınız?

5-     Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve yasalarında, kendi ülke vatandaşlarının cenazelerinin yurt içine girişlerine izin vermemesini öngören yasal düzenlemeler nelerdir? Böyle bir yasal düzenleme yoksa bu cenazelerin ülkeye girişinin engellenmesinin sebepleri nelerdir?

6-     Bakanlar Kurulunun, Rojava'da yaşamını yitiren Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının cenazelerini Habur Sınır Kapısında bekletme kararı ne tür bir Bakanlar Kurulu kararı, yönetmelik, genelge ya da idari kararla kalkmış ve cenazelerin geçişine izin verilmiştir? Aynı prosedürü Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda bekletilen cenazeler için de uygulamayı düşünüyor musunuz?

7-     13 gündür çocuklarının cenazelerini almak için sınırda bekletilen ailelerin yaşadığı mağduriyeti gidermek hususunda ne tür adımlar atacaksınız?

 

Bu bağlamda;

8-     Adı geçen Alevi Kurumları yöneticilerine yönelik silahlı saldırılarda devletin asli görevi olan, vatandaşlarının can güvenliğini sağlama hususunda oluşan bu zaafiyetlerden Bakanlığınızı sorumlu görüyor musunuz?

9-     Yapılan saldırılar hakkında tarafınıza ulaşan bir istihbarat bilgisi var mıydı? Varsa saldırının önlenmesine yönelik ne tür tedbirler alınmıştır?

10-5 Ağutos 2015 tarihinde SultangaziPirsultan Abdal Kültür Derneği Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş’ına yapılan saldırının araştırılması yönünde bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa bu soruşturma hangi aşamadadır?

11-5 Ağustos 2015 tarihli saldırıdan sonra Alevi Kurumları yöneticilerine yönelik ikinci bir saldırının olacağı yönünde bir istihbarat bilgisi tarafınıza ulaştırılmış mıdır?

12-7 Ağustos 2015 tarihinde,Alevi Bektaşi FederasyonuGenel Başkanı Baki Düzgün ve eşi Yurdanur Düzgün ile Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir’i hedef alan saldırının araştırılmasına yönelik başlatılması hususunda bir talimatınız var mıdır? Konu hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?

13-Aynı hafta içerisinde iki kez Alevi Kurum yöneticilerini hedef alan silahlı saldırılar sonucunda aynı durumun yaşanmaması için Alevi Kurumlarını korumaya yönelik ne tür güvenlik tedbirleri alacaksınız?

 

 

 

YORUMLAR
  • yorum2015-08-11 06:13:41kemal

    cenazelerinizi gidin istediğiniz yerde gömün Türkiye topraklarına neden getiriyorsunuz ? Türk polis ve askeri öldüren kişinin türkiyede yeri olmamalıdır.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Özyavuz,başkanlık sistemini anlatıyor

Başkan Özyavuz,başkanlık sistemini anlatıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık