Ana Sayfa Dünya Libya'nın Geleceğine Dair Bir Plan Yok

Libya'nın Geleceğine Dair Bir Plan Yok

'Kaddafi'nin son kalesi de düşmek üzere fakat NATO şu ana kadar Libya'nın geleceğine dair bir plan ortaya koymuş değil'

Giriş Tarihi: 21 Ağustos 2011 Pazar 16:06
Libya'nın Geleceğine Dair Bir Plan Yok
LİBYA'YI TASARLAMA VAKTİ
"Kaddafi'yi iktidardan indirmenin son safhasına girilirken, NATO ülkenin bölünmeyeceği garantisini vermeli." 'NATO'NUN KADDAFİ SONRASI PLANI YOK, LİBYA'YI BÖLDÜRMEMELİ'
The Telegraph Trablus'un ele geçirilmesine ve Kaddafi'nin devrilmesine çok yaklaşıldığı şu sıralar, 'şimdi Libya'nın geleceğini tasarlama vakti' başlığıyla bundan sonrası için NATO'nun ortaya herhangi bir plan ortaya koymadığını söylüyor ve ekliyor Irak işgali sonrasında yaşanan hataya düşülmemeli plansız programsız hareket edilmemeli ve Libya bölünmemeli diyor.

Makaleden,

'BÜYÜK BİR BİLİNMEYENLE KARŞI KARŞIYAYIZ'
İsyan son safhasına girmiş durumda. İsyancılar Trablus'un petrol alanlarıyla, Tunus sınırından gelen tedariklerle bağlantısını kesti. Rejim çok yakında çökecek fakat Kaddafi devrildikten sonra büyük bir bilinmeyenle karşı karşıyayız. Birleşmiş Milletler(BM) desteğindeki NATO operasyonu, Kaddafi'nin egemenliğine karşı başlatılan isyanın merkezi olan Bengazi'nin ve içinde yaşayanların katledilmesini engellemek ihtiyacı ile başlatıldı.

LİBYA'DA İSTİKRARLI BİR DEMOKRASİ YARATABİLECEK MİYİZ?
NATO hedefine ulaşmada başarılı oldu. Fakat Kaddafi'nin tiranlığının kalıntılarından istikrarlı bir demokrasi yaratma görevi -böylesi bir gaddarlığı engellemekten ve hatta diktatörü devirmek için yapılan daha sonraki saldırılarından- görece daha zorlu. Özellikle isyancıların oluşturduğu koalisyonunun plansız doğasından dolayı bu koalisyonun temsili bir hükümet çıkarıp çıkaramayacağını, pek çok farklı gruba bölünmeyeceğini ya da rejime sadık kişilere karşı vahşi bir misilleme yapılıp yapılmayacağını söylemek imkansız.  

'PLAN YOK PROGRAM YOK, IRAK'I BİR DAHA YAŞAMAYALIM'
Bu zamana kadar, NATO ülkenin yeniden inşaası ile ilgili herhangi bir planı açıkca ortaya koymadı- en azından kamuoyu ile paylaşmadı. Irak'taki işgal sonrası herhangi bir planlamanın olmamasından kaynaklanan felaketlerden herhangi bir ders alınmış olmaması anlaşılabilecek bir şey değil. Bu durumda yoğun gizli bir çalışmanın olduğuna dair güvence verilmesini kabul edebiliriz ancak.  NATO Libya'yı bölmemeli.... zaman yaklaşıyor, bu yüzden İngiltere ve müttefikleri Libya'nın geleceğine dair ikna edici bir vizyon ortaya koymalı.
(HABERTÜRK)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star