Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Röportajlar LİKOĞLU'NDAN CEZAEVİ YANGINI İÇİN AÇIKLAMA

LİKOĞLU'NDAN CEZAEVİ YANGINI İÇİN AÇIKLAMA

Olay Gazetesinin Perşembe günleri rutin olarak yaptığı fikir kulübü toplantısının bu haftaki konuğu Şanlıurfa Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu oldu.

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2012 Salı 09:29
LİKOĞLU'NDAN CEZAEVİ YANGINI İÇİN AÇIKLAMA
Müdür Mehmet Likoğlu, yapılan söyleşide İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı iken Şanlıurfa’ya atanması, polisin eğitimi, Cezaevi olayında polisin rolü ve polis vatandaş ilişkisi hakkında bilgiler verdi.  Müdür Likoğlu, “Cezaevi olayında Allah hepimizin yüzüne baktı. O olaylarda çok daha kötü senaryolar olabilirdi. Biz cezaevi olayında gereken her önlemi aldık ve bu sınavdan başarıyla çıktık.” dedi


Osmanlı Konukevi’nde gerçekleştirilen toplantıya Gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Celal Çiftçi, köşe yazarlarından Bilal Bebe, Abdulkadir İkbal, Dr. Şerif Kurtuluş, Ömer Taş, Ömer Aslan, Yasin Yaşuk, Abdi Çakıcı, Müslüm Çap, M.Guli Aslan ve Recep Akyol katıldı.


Toplantıda köşe yazarları sordu; Müdür Likoğlu cevapladı:


Celal Çiftçi: Sayın müdürüm, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?


M.Likoğlu: Öncelikle böyle bir programa konuk olduğum için onur duyduğumu söylemek istiyorum. Ben 1963 Trabzon doğumluyum. 1974 yılında Bursa’ya göç ettik. İlkokul 4’e kadar Trabzon Sürmene’de okudum. Sonra ilkokulu Bursa’da bitirdim. Ortaokul ve liseyi Kocaeli’de, üniversiteyi de Bursa Uludağ Üniversitesinde okudum. Daha sonra da Polis akademisinde okudum.1988 yılında Polis akademisini bitirerek Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nda Komiser yardımcısı olarak göreve başladım.1995 yılında Almanya Bonn Büyükelçiliğinde görevde bulundum. 3 yıl süreyle görev yaptıktan sonra 1998 yılında Rize’de Şark hizmeti görevimi yaptım. 4 yıl orada görev yaptıktan sonra Bursa’ya dönüş yaptım. 4 yıl da orada görev yaptım.. Sayın Hüseyin Çapkın ile birlikte Bursa’da görev yaptık. Bursa’da güzel çalışmalar yaptık Sonra da 2006 yılında birlikte İzmir’e geçtik. Orada da başarılı çalışmalardan sonra ekip İstanbul’a geçtik. İstanbul’da 2009-2011 yılları arasında İstanbul Emniyet Müdürlüğünde Narkotik Şube, Mali Şube ve Interpol Şube Müdürlüğünden sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı görevinde bulundum.8 ay önce de Şanlıurfa’ya geldim. Burada görevime devam ediyorum.


Celal Çiftçi: Polis olmanızdaki en büyük etken neydi? Polis olmayı istiyor muydunuz?


M.Likoğlu: Benim çocukluğumdan itibaren polis olma hevesim vardı. Gerçekten Allah insana bazı şeyleri istetiyor. Polislik benim hep içimdeydi. Üniversitede Maliye bölümünü bitirdim. Mali müşavir olarak çalışacaktım ama benim fıtratıma uygun olmadığını anladım. Polis akademisi sınavları açılınca da hemen Ankara’ya geçtim ve sınavlara girip kazandım. Polis olmaktan, bu mesleği icra etmekten çok mutluyum. Çalışmayı çok seviyorum. Ben ortaokul, lise ve üniversite yıllarında hem çalıştım hem okudum. Çalışmaktan zevk alıyorum.


Celal Çiftçi: İstanbul gibi büyük bir şehirden Şanlıurfa’ya geldiniz. Şanlıurfa’ya atandığınızı duyduğunuz anda neler hissettiniz, Şanlıurfa’ya geldiğinizde hayatınızda neler değişti?


Şanlıurfa tahminimden daha güzel bir şehir


M.Likoğlu: Şanlıurfa'ya sayın bakanımızın talebi ile geldim. Urfa'da görev yapmış arkadaşlarım bana Urfa'yı ayrıntılı olarak anlattılar. Gerçekten çok güzel şeyler söylediler. Şanlıurfa beklediğimin ötesinde bir şehir. Muazzam bir kent. İnsanlarının sıcaklığı, samimiyeti çok güzel. Urfa'ya gelirken hiç yadırgamadım ve yadsımadım, gerçekten severek geldim. Şanlıurfa ve Bursa bence çok benzer şehirlerdir. Allah bize nasip etti böyle bir ilde görev yapmak. Çok mutluyum burada olmaktan.


Yasin Yaşuk: Emniyet müdürlüğünüzün müthiş bir rehberlik çalışması var madde bağımlılığı ile ilgili.190 tane rehber öğretmene Rehberlik ve Araştırma merkezinde çok güzel bir seminer verdiniz. Bu çalışmalarınız devam edecektir ama bağımlı olmadan önce tedbir alma konusunda bir planınız var mı?


Güven timleri güven veriyor


M.Likoğlu: Ben Urfa'ya geldiğimde ekip sayımızın eksikliği vardı. Masa başında çalışan, yığılmış personeli çıkarıp onlardan yararlanmaya çalıştık. 11 tane resmi ekibimiz vardı bunu 35'e çıkardık. Okul çevrelerinde çok hassasız. Okul çevrelerinde uyuşturucu satanlara ve okulla ilgisi olmayan şahıslara anında müdahale ediliyor. Okullarda sürekli ekiplerimiz bekletiliyor. Okullarla ilgili sıkıntımız yok. Şanlıurfa’da özellikle kişiye karşı işlenen suçlar fazlaca görülüyor. Yani adam öldürme, adam yaralama, darp gibi suçlar Urfa’da daha çok işleniyor. Biz de böyle suçlarla mücadele için güven timlerini kurduk. Özellikle Balıklıgöl çevresi gibi kalabalık yerlerde ve merkezi alışveriş yerlerde yankesicilik, uyuşturucu, işporta ve diğer şeyleri güven timlerimizle kontrol altına aldık. Güven timi projesi Türkiye'nin projesidir. Kamuflaj olmuş arkadaşlarımız Balıklıgöl, çarşı, hastaneler gibi kalabalık yerlerde beklemektedir. Yerel kıyafetli polislerimiz halkın içinde, halkın güvenliğini sağlıyor. Gerçekten güven timleri Şanlıurfa'da suç ve suçlu sayınını azalttı. Hatta BDP Milletvekili Emine Ayna tarafından İçişleri bakanlığına soru önergesi verildi. Urfa'da puşili polisler ne amaçla kuruldu, ne yapıyorlar? diye önerge verildi. Çok iyi işleyen ekiplerimiz, suçlulara göz açtırmıyor. Her gün 10-15 tane yankesici, işportacı vs. yakalanıyor. Yakında Yunus polis ekipleri de piyasaya çıkacak. Onlar trafiğin yoğun olduğu yerlerde hızlı şekilde müdahale edecekler. 1 ay içinde onlar da devreye girecektir.


Celal Çiftçi: Sayın Müdürüm, Şanlıurfa’da her gün farklı olaylar gerçekleşiyor. Şanlıurfa istemediğimiz bir şekilde kavgalarla ve diğer olaylarla anılıyor. Sizce Şanlıurfa’da böyle olayların fazlaca yaşanmasının sebebi nedir?


Şanlıurfa’da et tüketimi fazla olduğundan insanlar gerginleşebiliyor


M. Likoğlu: Şanlıurfa kültürü, yemeği, havası ile farklı bir kent. Ben bu tür olayların fazlalığının Urfa’da havalar ve beslenmeye bağlıyorum. Şanlıurfa Türkiye’nin en sıcak şehri ve insanlar gerçekten bunalıyor. Bu durumda farklı olaylar gelişebiliyor. Bir de Şanlıurfa’da batıya göre et tüketimi çok fazla. Et tüketimi neredeyse her gün ve günde 2 öğün şeklinde oluyor. Bu, insanın sinirlerini gerebilir ve daha kaba gösterebilir. Mesela İzmir’de görev yaptım. Orada insanlar genelde sebze ile beslendiği için daha rahat davranıyorlar.Ben bu duruma bağlıyorum.


Ömer Taş: Eskiden polis ile vatandaş arasında sıkıntılar olabiliyordu. Özellikle çocuklar polisten korkuyordu. Şimdi halk ile polisin arası daha iyi ve samimi. Ancak sizin de kurum içinde disiplin sağlama, vatandaşa sevgiyle yaklaşma adına projeleriniz oldu mu?


M.Likoğlu: Biz vatandaş ile her gün iç içeyiz. Polisliği sevdirme adına okullar açık olduğunda her hafta sonu 250 öğrenciyi Polisevi’ne getirip yemek ikram ediyoruz. Gençleri maçlara götürüyoruz. Yeni projemiz var. 260 çocuğa yüzme kursu düzenleyeceğiz. Bunları yaparken de onlara polislerin de onlar gibi insan olduğunu ve polisin korumasında olduklarını göstermeye çalışıyoruz.


Ömer Aslan: Polisin görevi suçluyu yakalayıp adalete teslim etmektir. Görevlerden biri uyuşturucu satan şahısları yakalamaktır. Peki, bu insanları ıslah etmek adına bir projeniz var mı, Sağlık bakanlığı ve diğer ilgili mercilerle ortak olarak uyuşturucu kullanan insanları tedavi altına alma, ıslah etme gibi bir projeniz olur mu?


M.Likoğlu:Biz suçlu insanları her zaman topluma kazandırmaya çalışıyoruz. Suç ile mücadelede suçlunun ıslahına da büyük önem veriyoruz. Bunun için düzenlemeye çalıştığımız ve daha önce gerçekleştirdiğimiz projelerimiz var. Sağlık Bakanlığı, müftülük, Mili eğitim Bakanlığı gibi ilgili kurumlarla birlikte bu tür şahısların ıslahı için çalışıyoruz.


Bilal Bebe: Geçen gün Eyyübiye mahallesindeki mezarlıktan geçerken, mezarlıkta duran tinerciler, baliciler vardı. İnsanlar onların korkusundan mezarlığa giremiyordu. Orada polisler de olmasına rağmen müdahale etmiyorlardı. Bu tür vakaların denetimini yapıyorsunuz, personelinizin denetimi doğru yapılıyor mu?


M. Likoğlu: Polis tabi ki güvenliği sağlamak zorundadır. Biz personelimize her durumda vatandaşın zor durumda kaldığı zamanlarda yardım etmelerini söylüyoruz. Bunun denetimini de yapıyoruz. Zaten ekip araçlarında da GPS cihazları ile uydudan ekiplerimizin ne zaman nerede olduğunu takip ediyoruz.


Celal Çiftçi:
Cezaevi olaylarında polisin rolü ve başarısı neydi, polis orada doğru hareket etti mi?Cezaevi olaylarında Allah yüzümüze baktı


M.Likoğlu: Bu hadisede gerçekten Allah hepimizin yüzüne baktı. O olaylarda çok daha kötü senaryolar olabilirdi. Biz olayı haber aldığımız anda harekete geçtik. Cezaevinin içeriden ve dışarıdan güvenliğini sağladık. mahkumları bahçeye çıkardık ve olağanüstü güvenlik önlemleri aldık.Sayın Valimiz, gelen siyasi parti milletvekillerini içeri aldı ve ortam sakinleşti. Biz cezaevi olayında gereken her önlemi aldık ve bu sınavdan başarıyla çıktık.


Müslüm Çap: Şanlıurfa'da ve diğer şehirlerimizde eskiden tefecilik denen faizcilik, mafyalık yapan kişiler vardı ve hala da bulunmaktadır. Bu tefeciler belki Urfa'da azaldı ama yine de var ve bazen insanlara zorluklar çıkartıyorlar. Emniyetin böyle şahıslara karşı bir tedbiri var mı?


M. Likoğlu: Tefeciler, eskiden daha fazla olmakla birlikte şimdi de olan kişilerdir. Halka zarar veren bu şahıslara karşı personelimizle birlikte göz açtırmamaya çalışıyoruz. Bu gibi insanların sayısı çok azaldı. Eğer böyle bir durum olursa da müdahale edeceğimizden emin olabilirsiniz.


M. Guli Aslan: Bazı av malzemesi, silah satan dükkânlar var. Silahları küçük çocukların elinde görebiliyoruz.  Bu dükkânlar küçük çocuklara silah satabiliyor. Bu tür malzeme satan dükkânlara karşı denetiminiz nası? Bir de yaz aylarında Şanlıurfa sıcak olduğu için herkes damlarda yatıyor. Bunu fırsat bilen hırsızlar evlere girip değerli eşyaları çalıyorlar. Bu olayları önlemek için neler yapıyorsunuz?


M.Likoğlu: Av malzemesi, silah satan dükkânların işletme ruhsatlarının olması gerekmektedir. Biz bunları denetliyoruz belirli aralıklarla. Belli yaşlardaki insanlara ancak bu malzemeleri satabilirler. Buna uymayan kişilere cezai yaptırımlar uyguluyoruz. Hırsızlık olayı insanın olduğu her yerde oluyor. Hırsızlık olaylarına karşı devriye ekiplerimizle mücadele ediyoruz. Ekiplerimiz bu tip olaylara karşı her zaman hazır ve bu olayların yüzdesi de geçmişe göre düştü.


Personelimizi halka karşı şiddet uygulamamaları yönünde eğitiyoruz


Numan Babacan: Son zamanlarda polisin halka uyguladığı şiddet gündeme sıkça geldi ve televizyonlarda yer aldı. Son olarak İstanbul'da 7 polisin bir genci dövmesi, İzmir'de 2 polisin bir kadını dövmesi gibi olaylar gündeme geldi. Polisin halka karşı şiddet uygulamasına karşı personele verdiğiniz eğitimler var mı, size bu konuda Şanlıurfa'da gelen bir şikâyet var mı?


M.Likoğlu: Bu söylediğiniz şiddet olayları maalesef gündeme geldi. Biz de personelimizin böyle olaylara karışmasını, sınırı aşmasını doğru bulmuyoruz. Bu gibi durumlarda polisin şiddet gösterme hakkı elbette yoktur. Polisin görevi kelepçeyi takıp götürmektir. Biz personelimize bunu her zaman söylüyoruz. Bununla ilgili eğitimler veriyoruz. Şanlıurfa'da bununla ilgili sadece bir olaya rastladım. Divanyolu'nda bir polis memurunun fazla şiddet uygulaması ile ilgili bir şikâyet aldık. Daha sonra çözüme kavuştu. Biz personelimizin halka nazikçe davranmasını, şiddet uygulamamasını her zaman söylüyoruz.


Dr. Şerif Kurtuluş: Bölge trafik müdürlüğünden trafik kuralları ile ilgili bir kısa film çekiliyor. Bunun için ayrıca teşekkür ediyoruz. Çevik kuvvete bazı meslek gruplarında çalışan personeller var. Bunlar diğer mesleği ile ilgili görevde bulunamaz mı, örneğin; fizikçiler kriminal polisi, vegatronlar ise bilişim polisi olamaz mı? Son olarak da bizi okuyup okumadığınızı öğrenmek istiyoruz?


M. Likoğlu: Tabi farklı birimlerimizde farklı meslek gruplarından personelimiz bulunmaktadır. Bu personelimizi kendi yapılarına uygun yerlere yerleştirmeye çalışıyoruz. Ancak, her zaman bu durum olmayabilir. Biz personelimizin fiziki ve mesleki özelliklerine göre görevler vermeye çalışıyoruz. Diğer sorunuza gelince ben sabah odama geçtiğimde ilk olarak Şanlıurfa’da o günkü olay listelerine, sonra emniyet ile ilgili haberlere, daha sonra zamanım olursa yerel ve ulusal gazetelerin manşetlerine göz atmaya çalışıyorum. Şanlıurfa Olay gazetesini de diğerleri gibi fırsat buldukça okumaya çalışıyorum.
kaynak: sanliurfaolay.com


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık