Ana Sayfa Eğitim Lise Öğrencilerinden Urfa'da YGS Protestosu

Lise Öğrencilerinden Urfa'da YGS Protestosu

Urfa'da, bir grup lise öğrencisi, Yükseköğretime Giriş Sınavı'nda (YGS) şifre sistemiyle hile yapıldığı iddialarını kalemlerini kırarak protesto etti.

Giriş Tarihi: 7 Nisan 2011 Perşembe 09:25
Lise Öğrencilerinden Urfa'da YGS Protestosu
Sloganlar eşliğinde yürüyüş yapan ve test sorularının bulunduğu kitapları yırtan öğrenciler, ÖSYM başkanını da istifaya davet etti.Şanlıurfa'da yaklaşık 150 liseli Ygs'de ortaya atılan 'şifreli kopya' iddialarını protesto etti. Ali Şelli Parkı'nda toplanan ve ellerinde; 'Satılık ÖSYM istemiyoruz', 'Ygs hakkımız Söke Söke alırız', 'Duy ÖSYM yeni nesil senin eserin' yazılı dövizler taşıyan lise öğrencileri, sloganlar eşliğinde Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önüne kadar yürüdü. Polisin güvenlik önlemi aldığı yürüyüş sırasında öğrenciler sık sık, 'Biz de şifre isteriz' sloganı attı.İş merkezi önüne gelen grup adına konuşan Şanlıurfa Lisesi öğrencilerinden Mehmet Ak, öğrencilerin yıllarca verdiği emeğin şifre iddiaları ile yok sayıldığını belirterek, "Daha önce yapılan KPSS sınavında yapılan kopya, şifreleme skandalını örtbas etmeye çalıştılar. Yapılan açıklamaları inandırıcı ve tatmin edici bulamadık. Bu olayla ilgili olarak derhal soruşturma başlatılmalı ve Ygs sınavı tekrar yapılmalıdır" dedi. 'Biz yarış atı değiliz' diyen öğrenciler, biran önce iddiaların aydınlatılmasının ortak istekleri olduğunu vurguladı.


Öğrenciler basın açıklamasının ardından yanlarında getirdikleri test sorularının bulunduğu kitapları parçalayıp, kalemlerini kırdı. 5 dakikalık oturma eylemi de yapan öğrenciler daha sonra dağıldı.


(haberler.com)


Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık