Ana Sayfa Güncel LPG, TÜP VE GÜBRE SATIŞLARINA SIKI DENETİM

LPG, TÜP VE GÜBRE SATIŞLARINA SIKI DENETİM

Başbakanlık tarafından yeni düzenlemelerle, Terör eylemlerinde kullanılan el yapımı patlayıcıların (EYP) yapımındaki malzemelere yönelik olarak sıkı bir gözetim ve denetim getirilmesi için çalışma başlatıldı.

Giriş Tarihi: 10 Haziran 2016 Cuma 15:46
LPG, TÜP VE GÜBRE SATIŞLARINA SIKI DENETİM
Terörle mücadelede yeni kararlar alındı. Başbakanlık basın merkezi tarafından duyurulan yeni düzenlemelere göre, Terör eylemlerinde kullanılan el yapımı patlayıcıların (EYP) yapımındaki malzemelere yönelik olarak sıkı bir gözetim ve denetim getirilmesi için çalışma başlatıldı.
TÜP SATIŞINA DÜZENLEME
Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla, 12 kilogramlık tüplerin satış ve dağıtım sürecinin izlenmesi ve denetlenmesine öncelik verilecek. Sonrasında da piknik tüpleri ile sanayide kullanılan diğer tüplerin satış ve dağıtım sürecinin izlenmesi ve denetlenmesinin de ivedilikle sağlanması planlanıyor.

TÜPLERE SERİ NUMARASI VE KARE KOD
Bu amaçla tüplerde seri numarası ve kare kod bulundurulmasının zorunlu olması, dolumdan nihai tüketime kadar tüm sürecin online takibi, tüpü satın alan nihai tüketicinin kimlik bilgilerinin alınması öngörülüyor.

LPG DE DENETLENECEK
Ayrıca, kullanımdan çıkan ve hurdaya ayrılan tüplerin geri dönüşüme gönderilmesinin sağlanması, yurt dışından gelen LPG tüplerinin giriş ve çıkışlarının denetlenmesi ve engellenmesine yönelik gerekli tedbirleri almaları talimatı da verildi.

GÜBRE HAREKETLERİ TAKİP EDİLECEK
Ayrıca “Nitrat" içeren gübrelerin satışı 8 Haziran 2016 itibariyle durduruldu. Başbakan Yıldırım'ın talimatı üzerine nitrat içeren gübreler başta olmak üzere tüm gübre hareketlerinin izlenmesi, kontrol ve denetimin etkinliğinin artırılması, piyasanın kayıt altına alınması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde yürütülen çalışmaların ivedilikle tamamlanması planlanlanıyor.

BAŞBAKANLIK KOORDİNE EDECEK
Tüplerin ve gübrelerin yanı sıra EYP yapımında kullanılabilecek olan ve piyasadan kolaylıkla temin edilebilen “nitrometan" gibi patlayıcı ve yanıcı maddelerin üretim aşamasından nihai tüketiciye kadar tüm aşamalarda etkin takibinin sağlanması, süreçte yaşanan kayıp ve kaçakların tespiti, terör örgütlerinin söz konusu maddelere ulaşımının zorlaştırılması amacıyla da Başbakanlık koordinasyonunda çalışmalar yürütülecek.         DHA

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star