Ana Sayfa Urfa Haberleri Maaş Zammına Komik Gerekçe: “Ama Düğünde Altın Takıyoruz Biz”

Maaş Zammına Komik Gerekçe: “Ama Düğünde Altın Takıyoruz Biz”

AKP, CHP, MHP ve BDP üyesi milletvekillerinin önergesiyle hayata geçen emekli vekil zammı kamuoyunda tartışma yarattı. Zammı savunanlar öne sürdükleri gerekçelerle halkla adeta alay ediyorlar.

Giriş Tarihi: 27 Aralık 2011 Salı 13:49
Maaş Zammına Komik Gerekçe: “Ama Düğünde Altın Takıyoruz Biz”
Milletvekillerinin emeklilik maaşlarında jet hızıyla yapılan düzenlemeyle kamuoyunca tartışma yarattı. Mecliste grubu olan dört partiye mensup milletvekillerin yaptıkları kulis görüşmeleri sonrası AKP’li Fatih Şahin, CHP'li Ahmet Toptaş ve Tanju Özcan, MHP'li Ali Uzunırmak ve BDP'li Sırrı Sakık’ın imza koydukları önergenin mecliste kabul edilmesi sonrasında emekli milletvekili maaşı 7750 TL’ye çıkartıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’ın maaş zammına ve partilerinden zamma destek veren vekillere sert çıkmalarına karşın zamma destek veren CHP’lierin Toptaş ve Tanju’dan ibaret olmadıkları anlaşılıyor. Özcan, gelen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada önergeye imzayı sadece kendi inisiyatifiyle atmadığını, parti grubundan önergeye imza atmasını isteyen başkalarının da bulunduğunu açıkladı.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek ve CHP’li vekil Ahmet Toptaş’ın emekli milletvekili maşına yapılan zammı savunurken benzer gerekçelere başvurdukları görüldü.

Maaş zammına komik gerekçe: “Ama düğünde altın takıyoruz biz”
Çiçek’in “Milletvekili 100 düğüne gider. Küçücük bir altın 180 lira. Bir altın götürseniz vatandaş ‘Koskoca milletvekilinin getirdiği altına bak’ der, ortasını götürürse 400 lira” sözlerine benzer şekilde CHP’li Toptaş da bir milletvekilinin yılda 200 düğüne gittiğini iddia etti. Çiçek ve Toptaş’ın garip savunmaları milletvekilinin görevi düğünlerde gösteriş yapmak mı sorusunu akıllara getirdi.

Çiçek ve Toptaş’ın zammı savunurken başvurdukları bir diğer ortak nokta ise kendilerinden daha fazla maaş alanları örnek olarak göstermeleri. Çiçek, üst düzey kamu görevlilerinin maaşlarını örnek gösterirken Toptaş’ın maaşı yüksek köşe yazarlarını örnek gösterdiği görüldü. Her ikisinin de kendilerininkinden yüksek maaş alanlara imrenirken, aylık net 659 TL olan ve 2012 için yüzde 3 zam yapılması öngörülen asgari ücreti akıllarına bile getirmedikleri görüldü.

11.659 TL maaş alan Toptaş: “İnanır mısınız, Meclis’te bir haftadır et yemedim”
Çiçek’in yanı sıra Toptaş’ın daha çarpıcı açıklamaları kamuoyunda tepki topladı. Aylık 11.659 TL maaş alan Toptaş, “inanır mısınız, Meclis’te bir haftadır et yemedim” sözleriyle “mağduriyet”ini ortaya koyarak “bir vekilin insan gibi yaşama hakkı olmaz mı bu memlekette” sorusuyla 7750 TL’lik emekli milletvekili maaşını savundu.

Toptaş’ın bir ifadesi de şu şekildeydi: “Bir de 2 yıl vekillik yapan insan, sonra ne yapacak? Esnaflık mı? Türkiye, kendisini yöneten insanların aç ve sefalet içine dolaşmasına göz mü yummalı” Emekçilerin emekli olabilmek için binlerce iş günü sefalet içinde çalışmak zorunda olduğu Türkiye’de sadece 2 yıl milletvekilliği yapan kişilere bile 7750 TL emeklilik aylığını hak gören Toptaş’ın halkın mı yoksa TBMM üyelerinin mi vekili olduğu anlaşılamadı.

Tekrar seçilemeyen milletvekilleri aç mı kalıyor?
Zammı savunan milletvekillerinin eleştirilere karşı takındıkları tutuma bakıldığında milletvekillerinin tekrar seçilememeleri durumunda neredeyse aç kalacakları şeklinde bir izlenim oluşuyor. Oysa milletvekili aday adayı olmak için bile siyasi partilere verilen paralara bakıldığında daha farklı bir tablo ortaya çıkıyor. Aday adaylığı için istenen paralara bakıldığında bile TBMM ile emekçi sınıflar arasındaki mesafe görülebiliyor.

Milletvekili olmak için zengin olmak gerekmekte
Son milletvekili seçimlerinde aday adaylığı için AKP erkeklerden 3000 TL, kadınlardan 1500 TL başvuru parası alırken, CHP’nin 30 yaş üstü erkeklerden 3000 TL, 30 yaş altı erkeklerden ve kadınlardan 2000 TL başvuru parası almıştı. Adaylık başvurusu kabul edilen milletvekili adaylarının ise seçilebilmek için aday oldukları illerde büyük miktarda paralar harcadıkları görülüyor. Sadece bu verilere bakıldığında bile milletvekili seçilen kişilerin kimi istisnalar dışında yüksek gelir sahipleri oldukları anlaşılabiliyor.

TBMM albümünden milletvekillerinin mesleklerine bakıldığında mecliste 65 iş adamı/sanayici, 48 yönetici/üst düzey yönetici ve 12 müteahhit olduğu görülüyor. 122 hukukçu, 41 tıp doktoru ve 74 öğretim üyesinin bulunduğu mecliste 2 işçi 8 de sendikacı bulunuyor.

Cemil Çiçek vekillerin cebi için önceden de duyarlıydı
Emekli vekillerin maaşlarına yapılacak zam için yoğun çaba sarf eden Meclis Başkanı Çiçek’in daha önce de Sayıştay’ın hesap hatası nedeniyle vekillerin 3000 TL fazla maaş aldıklarını açıklaması üzerine şu açıklamayı yapmıştı: “Haksız suçlamayı kabul edemem, milletvekillerini birilerinin hakkını haksız yere aldı durumuna düşürmeye kimsenin hakkı yok.”

Vekillerin “geçim sıkıntısı” Erdoğan’ı huzursuz ediyordu
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da milletvekili maaşları konusunda duyarlı olduğu bilinmekte. Erdoğan, 2005 yılı Haziran ayında halka hitap eden bir konuşmasında “Milletvekilleri zor geçiniyor bunu bilesiniz. Çok dardalar” sözleriyle kaygılarını dile getirmişti. Kendi maaşı konusunda da hassas olduğu gözlenen Erdoğan, 2004 yılındaysa Türkiye’yi ziyarete gelen Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’e ne kadar maaş aldığını sormuş, ardından şu açıklamayı yapmıştı: “Schröder'e ne kadar maaş aldığını sordum. 15 bin Euro alıyormuş. Bizimki ise 3 bin küsur Euro. Ticaret yapmasam bu maaşla geçinemem.”

Son düzenlemeyle Arınç muradına erdi
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın milletvekili maaşları konusundaki duyarlılığının ise hadis-i şeriflere başvuracak derecede olduğu görülüyor. Arınç, seçim öncesi yaptığı bir açıklamada 12 Haziran’dan sonra seçilecek yeni meclis başkanının milletvekilleri için özel bir kanun çıkarmasını talep ederek şunları söylemişti: “Yapacağımız yine hadis-i şerifteki ‘elindeki fidanı kıyamet kopuyor olsa bile dik’ sözüne uygun olarak yeni dönemde yeni Meclis Başkanı’nın ilk işi milletvekillerimiz için özel kanun çıkarmaktır. Maaşlarıyla, özlük haklarıyla AB normunda milletvekilleri için özel kanun çıkarmamız gerekiyor. Milletvekilliği meslek değil, statüdür. Buradan ayrılan arkadaşımız yine sayın milletvekilidir. Bunların toplum içindeki konumlarını güçlendirmek mecburiyetindeyiz.”

(soL )

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık