Ana Sayfa Urfa Haberleri MAĞARALARDA İNCELEME

MAĞARALARDA İNCELEME

Küçük ve büyükbaş hayvanların yetiştiği mağaraları da zabıta ekipleriyle birlikte denetleyen Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, mağara sahiplerine temizlik konusunda uyarılarda bulundu.

Giriş Tarihi: 2 Nisan 2015 Perşembe 10:45
MAĞARALARDA İNCELEME

Küçük ve büyükbaş hayvanların yetiştiği mağaraları da zabıta ekipleriyle birlikte denetleyen Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, mağara sahiplerine temizlik konusunda uyarılarda bulundu. Eyyübiye Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan atık poşeti ve tekerlekli araçları mağara sahiplerine veren Başkan ekinci, bundan sonra atıkların poşetlenmesini istedi. Bu bölgenin daha güzel olması için sizlerle taşın altına elinizi koyun dedi.

Belediye Meclis üyesi Bilal Tekaltı ve bazı birim amirlerinin de Başkan Ekinci’ye eşlik ettiği incelemelerde, Topdağı, Yakubiye ve Osmanlı bölgesindeki mağaralarda hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara 150 el arabası ve 20 bin atık poşeti verildi. Bu atıkların toplanılması için de 2 traktör ve 4 temizlik personeli bölgede görevlendirildi.

Daha temiz, daha sağlıklı ve daha yaşanılabilir bir Eyyübiye için kolları sıvayan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, “Mağaralar bölgesi, mağaralar konusu hepinizin de bildiği gibi ilimiz ve ilçemiz açısından çok ciddi sıkıntı oluşturuyor. Bu sıkıntıyı da bizim bir şekilde çözmemiş gerekiyor, burada bir irade ortaya koymamız gerekiyor, artık bu iş böyle gitmez. Bu mağaralarda yapılan hayvancılık ve buradan çıkan atıklar, ilçemizde böyle güzel yerleri ciddi bir şekilde kirletiyor. Artık bu konu da yerel yöneticiler olarak, kamu kurum kuruluşları olarak bu mağaralarla ilgili ciddi bir inisiyatif ortaya konulması gerekiyor. Bunun sonucunda da bu mağaralar turizme kazandırılsın istiyoruz. Bu kamu oyunu da oluşturmamız gerekiyor. Bundan sonraki süreçte de, dernek başkanımızla birlikteyiz, bu sorunun çözülmesi noktasında elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Şuan da gördüğünüz gibi torbalama sistemine geçeceğiz, bu uygulamada temizlik noktasında ciddi katkı sağlayacak. Hem çevrenin kirlenmesini engelleyecek ama asıl konu, burada havyacılık yapan vatandaşlarımıza uygun yerler vermek ve buraları turizme kazandırmamız gerektiği hususudur. Bununla ilgili de bir çalışma var, bu çalışmalar bittiği zaman da özellikle burada hayvancılık yapan işletme sahipleri ile ilgili gerekli düzenlemelerde yapılır ve bu güzelim dereler, vadiler yemyeşil hale gelir, mağaralarda turizme kazandırılmış olur. Bunlarda Urfa’mız açısından çok ciddi bir değer oluşturmuş olur.” İfadelerini kullandı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık