Ana Sayfa Urfa Haberleri Mağdur Oldu Ama Bagetten Değil

Mağdur Oldu Ama Bagetten Değil

Grup Duman’ın ODTÜ konserinde Cengiz Baysal’ın bagetiyle yaralanan Çiğdem Kılıç’la ilgili haber yapan muhabir ,aynı isimdeki avukatla, üniversite öğrencisini karıştırdı. Tepkilerinin ‘mağduru’ oldu!

Giriş Tarihi: 13 Ağustos 2011 Cumartesi 16:17
Mağdur Oldu Ama Bagetten Değil
5  Ağustos tarihli Milliyet’in  “Baget davası” haberinde  Grup Duman’ın ünlü bateristi Cengiz Baysal hakkında  2010 yılında ODTÜ konseri sırasında elindeki bageti fırlatarak seyirciler arasındaki Çiğdem Kılıç’ın sol gözünden yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla dava açıldığı bildiriliyordu.
Haber içerik olarak doğru da olsa müştekinin avukat olmadığı, fotoğrafın da Çiğdem Kılıç’a ait olmadığı anlaşıldı. Haberi yapan adliye muhabirimiz Türker Karapınar, ‘haber kaynağının kurbanı olduğunu’ söylerken haberde fotoğrafı yayımlanan avukat Çiğdem Kılıç da ‘ Fotoğrafımın yer aldığı haberdeki Çiğdem Kılıç ben değilim’ diye açıklama yaptı.
Ankara Barosu avukatlarından Çiğdem Kılıç, haberin internet sitelerinde yayınlandığı gün yapılan yorumlardan dolayı son derece üzüldüğünü, bazı yorumlarda hakarete varan düzeyde ifadelerin yer aldığını, “reklam amaçlı haberi yaptırmakla’ suçlandığını belirtti.
Kılıç, fotoğrafını çalıştığı iş yerine bile vermekten çekinirken, sadece baro levhasında yer aldığını belirterek, “Ben fotoğrafımı vermekten hep sakındım ama sakınan göze çöp batar” dedi. Kılıç, haberin düzeltilmesini talep etti.

MUHABİRİN HATASI
Milliyet Ankara Bürosu muhabirlerinden Türker Karapınar haberinin yol açtığı kargaşa konusunda Okur Temsilcisine şu açıklamayı gönderdi:
“Haberi, adliye kafeteryasında otururken bir avukat arkadaşımdan aldım. Avukat arkadaşım, Duman Grubu’nun bateristinin ODTÜ’de verilen konser sırasında fırlattığı bagetinin isabet etmesi sonucu bir avukatı gözünden yaraladığını ve hakkında bu nedenle Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde 2010/1530 esas numarasıyla dava açıldığını söyledi.
Bu bilgiyi elde ettikten sonra şüphelinin Cengiz Baysal, müştekinin de Çiğdem Kılıç olduğunu öğrendim ve Kılıç’ın ifadesine ulaştım. Kaynağımın, yaralanan kişinin avukat olduğunu söylemesi üzerine Kılıç’ın fotoğrafına da baro levhasından ulaştım.

KILIÇ’I ARADIM AMA...
Kılıç’ı levhadaki telefon numarasından aradım ancak telefonu açan olmadı. Telefona cevap veren olmasa da, binlerce avukatın kayıtlı olduğu baro levhasında Çiğdem Kılıç isimli tek bir avukatın bulunması nedeniyle fotoğrafını gönül rahatlığıyla verirken, kaynağıma da güvenerek, Kılıç’ın avukat olup olmadığını teyit ettirmedim.
Haberin yayınlanması üzerine avukat Kılıç, müştekinin kendisi olmadığını bana bildirdi. Milliyet internet servisini telefonla arayarak, yayınlanan habere Kılıç’ın fotoğrafının sehven konulduğu bilgisini eklettirdim. Aynı gün müşteki Çiğdem Kılıç’ı da buldum. Babası, kızı Çiğdem Kılıç’ın TOBB Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıfta okuduğunu, olay günü üç arkadaşıyla birlikte konsere gittiğini, gözüne gelen baget nedeniyle kör olmaktan gözlükleri sayesinde kurtulduğunu anlattı.”


OMBUDSMAN’IN GÖRÜŞÜ

Haber kaynağına güvenmek sadece muhabirleri değil kimi zaman alanında son derece uzman gazetecileri  hatta köşe yazarlarını da zor duruma sokar. Türker Karapınar, Milliyet okurlarının imzasını daha çok yargı haberlerinden tanıdığı ,sansasyon peşinde koşmayan genç ve başarılı bir muhabir arkadaşımız. Savunmasında da belirttiği gibi,baget davası mağduru olarak kendisine bir avukat ismi verildiği için araştırmasını öncelikle baro üzerinden yapmış. Avukat Çiğdem Kılıç’a ulaşamaması bir muhabirin karşılaşabileceği en büyük şanssızlığa yol açıyor.Avukatın olayla ilgisi yok, Türker Karpınar’ın sonradan ulaştığı gerçek mağdur Çiğdem Kılıç bir üniversite öğrencisi. Burada Milliyet ve  Abdi İpekçi gazeteciliğinin altın kuralını hatırlamalıyız: Gerekirse haberi atlamayı ve 24 saat gecikmeyi göze alarak, adı geçen isme mutlaka ulaşılmalı. Kaldı ki Türker’in Grup Duman konserindeki ‘baget davası’ özel bir haber, biraz sabırla bu hata oluşmazdı. Ancak muhabirin hatasında kasıt yok, şanssızlık var. Avukat Çiğdem Kılıç’a yöneltilen saldırgan yorumları yadırgıyor ve kınıyoruz. İstemeden yol açtığımız zarar nedeniyle özür dileriz.(Milliyet.com.tr)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star