Ana Sayfa Kültür/Sanat Malatya, 8 ayda 2 Milyon 39 bin kitap okudu

Malatya, 8 ayda 2 Milyon 39 bin kitap okudu

Malatya Valiliği tarafından başlatılan 'Malatya Okuyor' kampanyası kapsamında il genelinde 8 ayda toplam 2 milyon 39 bin 331 kitap okundu.

Giriş Tarihi: 8 Haziran 2011 Çarşamba 12:17
Malatya, 8 ayda 2 Milyon 39 bin kitap okudu
145 bin 940 kişinin katıldığı kampanyada 202 milyon 57 bin 873 sayfadaki tüm satırlar belleklere kazındı. Okuma alışkanlığının kazandırılması amacıyla yürütülen çalışmanın sezon sonu ödül töreni Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.

Malatya Valisi Ulvi Saran, törende yaptığı açıklamada, 1, 5 yıl önce başlatılan kampanyada il genelinde hedeflenenin üzerinde katılım sağlandığını söyledi. Eğitim sezonu sonu için 2 milyon kitap okunmasını hedef olarak belirlediklerini anlatan Saran, 2010-2011 eğitim öğretim yılı sonunda 202 milyon 57 bin 873 sayfadan oluşan toplam 2 milyon 39 bin 331 kitap okunduğunu ifade etti. Ülke genelinde okuma alışkanlığının maalesef bulunmadığını anımsatan Saran, "Buna karşın Malatya bir süreden beri başka illerde bulunmayan kapsamlı bir proje ile çalkalanıyor. Elde edilen sonuçlar ilimizde 7'den 77'ye herkesin kitap okuma konusunda başarılı bir çaba içinde bulunduklarını gösteriyor. Pek çok yerde bu proje uygulanıyor. Projenin yüz güldürücü sonuçlar getirdiğini biliyoruz. Geçen yıl 3, 5 ayda 79 bin öğrenci 585 bin kitap okuyarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmişti. Bu yıl ise 8 ayda toplam 2 milyon 39 bin 331 kitap okundu. 145 bin 940 kişi kampanyada 202 milyon 57 bin 873 sayfadaki kelimeleri tek tek gözden geçirdi. " dedi.

Kampanya kapsamında 23 bin 822 kişi ile 'aynı yerde aynı anda aynı kitabı okuyan en çok kişi rekorunu da kırdıklarını hatırlatan Saran, Malatya'nın adını böyle bir etkinlikle duyurmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Saran, "Gerçekten 'Malatya Okuyor' kampanyası gibi kutsal, onurlu ve geleceğin aydınlatılmasında önemli olan bir etkinlik gerçekleştirmenin coşkusu içindeyiz. Bu kampanya Malatya'ya çok yakıştı. Gençlerin okuma sürecinde elde etmesini umduğumuz alışkanlıkların kazandırılması konusunda başarılı olduğumuza inanıyoruz. Daha önce bu kampanyanın Türkiye'de son derece özgün ve farklı olduğunu vurgulamıştık. Kentimiz artık gerçekten okuyor. Elde ettiğimiz alışkınlarla da okumaya devam edeceğiz. " ifadelerini kullandı.

Malatya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut da kampanyanın Türkiye'ye model olan bir proje olduğunu söyledi. Bu çalışma sayesinde kişi başına kitap okuma rakamının 30'a yükseldiğinin altını çizen Bulut, kampanyaya destek veren herkese teşekkür etti. 'Malatya Okuyor' kampanyasının sadece öğrencilere yönelik olmadığına dikkati çeken Bulut, "Bu kampanya okuyan çocuklarını gören velilerin de katıldığı bir kampanya. Malatya Cezaevi mahkumlarımız da 13 bin kitap okuyarak, bu başarıya imza atmışlardır. Türkiye'ye örnek olmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.

Törende Malatya Valisi Ulvi Saran ve protokol üyeleri tarafından, kampanya için okullarda uygulanan "En İyi Ben Okuyorum" projesinde, okul dönem birincisi olan 400 öğrenciye çeyrek altın, 400 öğrenciye MP3 çalar ve 15 öğrenciye bilgisayar ödül olarak verildi.

Ayrıca, kampanyaya destek veren Nt Mağazaları, Deniz Kitabevleri, Malatya Aktif İşadamları Derneği gibi kurum ve sivil toplum kuruluşlarına katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık