Ana Sayfa Sağlık Mangaldaki Kanser Riskine Dikkat!

Mangaldaki Kanser Riskine Dikkat!

Mangal keyfi kültürümüzün bir parçası. Özellikle yaz ve bahar aylarında piknik alanları mangalcılarla doluyor. Ancak bu lezzetli öğünün ne kadar sağlıklı olduğu tartışmalı.

Giriş Tarihi: 4 Temmuz 2011 Pazartesi 13:42
Mangaldaki Kanser Riskine Dikkat!
(GAPHA)-Uzmanlar kanserojen etkilerinden dolayı yükse ateşte kısa  sürede pişmiş etlere karşı uyarıyor: Az tüketin,
ateşten en az 15 cm yukarıda pişirin, yanında C vitamin değeri yüksek yeşil salata ya da meyve suları tüketin….
Havaların ısınmasıyla özellikle piknik alanlarında mangal keyfi yapanların sayısı giderek artıyor. Birçok kişinin vazgeçilmez olarak gördüğü bu keyif aslında bazı sağlık  risklerini de beraberinde getiriyor. Öncelikle etlerin uygun koşullarda bekletilmemesi, iyi pişirilmemesi, yanlış şekilde pişirilmesi istenmeyen sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına  neden olabiliyor ki bunların başında kanser geliyor.
                               
Bu nedenle sağlıklı beslenmede ne yediğimiz kadar nasıl yediğimiz de çok önem kazanıyor. Yüksek ısıya maruz kalmış yiyeceklerin sağlık  açısından son derece zararlı olduğunu ifade eden uzmanlar, özellikle yüksek ısıda ve kısa sürede pişen yiyeceklerde en fazla riski et gibi yüksek protein içeren yiyeceklerin taşıdığını söylediler. Eti yüksek ateşte pişirmeyin
Mangalda pişirilen besinler et ya da sebze farketmeden aynı miktarda karbonmonoksit ve kükürtdioksite maruz kalıyor. Sebzelerde ise su oranı ete oranla daha yüksek olduğu için, kanserojenik etki et kadar yüksek olmuyor. Ancak vitamin değerlerinde önemli oranda kaybediyor.

Mangal yaptığınızda C vitamini tüketin
Uzmanlar, sağlıklı beslenme açısından bakıldığında hiçbir zaman mangal yapmamanın en etkili çözüm olduğunu ancak kararın yine de  kişinin insiyatifine kaldığını belirtiyor. Bu tür besinler ne kadar az tüketilirse zarar da o denli azalıyor. Yine zararı azaltıcı bir başka yöntem elektrikli mangalların tercih edilmesi. Ancak burada da et ve ızgara arasındaki mesafenin 15 cm. olarak korunması gerekiyor.

Mangalın bir başka etkisi, duman
Mangal yapmanın sağlık açısından oluşturduğu bir başka risk ise dumanına maruz kalındığı taktirde ortaya çıkabilecek sorunlar. ülkemizde her yıl yüzlerce kişi, ısınma amacıyla yakılan  soba veya mangallardan çıkan karbon monoksit gazından zehirlenerek ölüyor.  Kokusuz ve renksiz bir gaz olan karbon monoksitten kaynaklanan zehirlenme hiç farkına varılmadan oluşuyor. Zehirlenme, hafif baş ağrısından, komaya, felce ve ölüme kadar giden ciddi sonuçlara yol açıyor. Uzmanlar, bu nedenle havalandırması olmayan yerlerde ateş  yakılmasının son derece zararlı olduğuna dikkat çekiyor. Altta yatan akciğer hastalığı olan bireylerde mangal dumanına maruz kalmanın  doğurabileceği olumsuz etkilere dikkat çeken Uzmanlar, KOAH gibi bilinen akciğer hastalığı olan bireylerde kısa süreli de olsa  mangal dumanına maruz kalmanın astım atağına veya KOAH alevlenmesine sebep olabileceğini dikkat çekiyorlar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık