Ana Sayfa Türkiye MARDİN VALİSİ : URFA'YI GEÇE BİLİRİZ

MARDİN VALİSİ : URFA'YI GEÇE BİLİRİZ

Vali Turhan Ayvaz ise Mardin'in 7 bin yıllık bir geçmişe ve farklı dil ve dinlere ev sahipliği yaptığını anlattı

Giriş Tarihi: 23 Eylül 2011 Cuma 22:57
MARDİN VALİSİ : URFA'YI GEÇE BİLİRİZ
YILLIK 5 MİLYON TURİST HEDEFLİYORUZ"-

Vali Turhan Ayvaz ise Mardin'in 7 bin yıllık bir geçmişe ve farklı dil ve dinlere ev sahipliği yaptığını anlattı.

Mardin'in kültür ve turizm şehri olduğunu kaydeden Ayvaz, şunları söyledi:

"Şimdi ŞanlıUrfa diyor ki; 'biz 12 bin yıllık bir şehiriz.' Belki biz Mardin'in tarihi yerlerini ortaya çıkardığımızdaUrfa'yı geçebiliriz. Bizim hedeflerimizde, Mardin'i dünyada benzeri olmayan bir şehir yapacağız. ÖncelikleMardin Kalesi'ni 2013'te turizme açacağız. Tarihi kentin alt yapı işini bitirmiş olacağız. Sokak SağlıklaştırmaProjesi'ni bitireceğiz. Ayrıca Kasimiye Medresesi'nde El Cezeri Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'ni hizmeteaçcağız. Mardin'in en önemli ve en güzel projesi olacak. İslam alimlerinin buluşlarını sergileyeceğiz. Bunları bitirdikten sonra Unesco'ya başvuracağız. Yıllık 5 milyon turist hedefliyoruz. Bizimde 2023 yılı hedefimiz,Avrupa ve dünya kültür başkenti olmaktır."

Törende, Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu'da belediyenin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Törene AK Parti milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey de katıldı.

-İMZALANAN 7 PROJE-

Törende, Mardin Valiliği'nin 7, 5 milyon Avro'luk "Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi", ŞanlıUrfa Ticaret Borsası'nın 9 milyon Avro'luk "ŞanlıUrfa Hububat Lisanslı Deposu Projesi", Kastamonu Ticaret Borsası'nın 8, 5 milyon Avro'luk "Sanayi Evsaflı Orman Ürünleri Ortak İşleme Entegre Tesisi Projesi", Siirt ve ilçeleri Fıstık Üreticileri Birliği'nin yaklaşık 10 milyon Avro'luk

"Fıstık İşleme Sektörü Ortak Sanayi Altyapısı Projesi", GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve EğitimMerkezi Müdürlüğü'nün 5 milyon Avro'luk "Pamuk Lifi Endüstriyel İşbirliği Projesi", Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nın yaklaşık 7 milyon Avro'luk "Hatay Mobilyacılar İçin Ortak Kullanım Tesisi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 8.5 milyon Avro'luk "Erzurum, Erzincan, Kars Kış Turizmi Koridoru Projesi"nin operasyonel anlaşması imzalandı.

(haberler.com)YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan: Şehitlerimiz var

Erdoğan: Şehitlerimiz var

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star