Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Dünya MARKEL YİNE TÜRKİYE'DE

MARKEL YİNE TÜRKİYE'DE

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bir kez daha Suriyeli sığınmacı krizini görüşmek için Ankara'ya geldi.

Giriş Tarihi: 8 Şubat 2016 Pazartesi 03:01
MARKEL YİNE TÜRKİYE'DE

Almanya Başbakanı Angela Merkel,Türkiye'nin Suriye'den yeni bir göç tehdidi ile karşılaştığı bir dönemde bugün Ankara'ya kritik bir ziyaret gerçekleştiriyor. Sabah erken saatlerde Esenboğa Havalimanı'na inenMerkel'i yetkililer karşıladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ziyaretinin ana gündemini Türkiye ve ABarasında geçen kasım sonunda mutabakatı sağlanan göç eylem planı oluşturacak.Merkel geçen yıl 18 Ekim'de Türkiye'ye gelmişti. Bu tarihte başlayan Davutoğlu-Merkel görüşmeleri, sırasıyla 29 Kasım 2015'de Brüksel'de AB-Türkiye Zirvesi, 22 Ocak'taBerlin'de Almanya-Türkiye Hükümetlerarası Toplantı ve 4 Şubat'ta Londra'daki SuriyeDonörler Toplantısı'nda devam etmişti. 

ERDOĞAN'LA DA BİR ARAYA GELECEK

Merkel bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinin yanı sıra CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilecek. Görüşme, Merkel'in Türkiye'ye ikinci ziyareti olacak. Ziyaretin ana gündeminde göç eylem planı yer alacak.Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, ziyaretle ilgili açıklamasında, tarafların eylem planı mutabakatından kaynaklanan yükümlülüklerini "kısmen yerine getirdiklerini" belirtmiş, ancak kaçak göçün nasıl yasal göçle ikame edilebileceğinin açıklık kazanmadığını söylemişti. 

BİRLİKTE İZLİYORLAR

 

Taraflar 22 Ocak'tan bu yana kaçak göçmen sayılarını birlikte takip ediyor. Her günMerkel'ın makamından Davutoğlu'nun makamına, Türkiye üzerinden Yunanistan'a ulaşan mülteci sayıları iletiliyor, alınan önlemlerin sonuç verip vermediği, verilen sözlerin tutulup tutulmadığı birlikte izleniyor. Alman tarafı, Türkiye'den özellikle kaçak göçmenlerin deniz yoluyla Avrupa'ya gitmelerinin önlenmesi için daha fazla çaba göstermesini bekliyor.

 

IŞİD VE PKK TERÖRÜYLE MÜCADELE

 

İnsan kaçakçılığı ile IŞİD ve PKK terörüyle mücadele de ziyarette ayrıntılı şekilde ele alınacak. Bu konularda iki ülke içişleri bakanları kilit bürokratlarını görevlendirmişti. Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'in görevlendirdiği terörle mücadele uzmanı Türk kökenli Sinan Selen ile İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın görevlendirdiği İçişleri BakanlığıMüsteşar Yardımcısı Mehmet Tekinarslan'ın hazırladıkları raporların da temaslar sırasında masaya konulması bekleniyor.

 

FRONTEX DE GÜNDEMDE

 

Almanya ayrıca Türkiye ile Yunanistan arasında geri kabul anlaşmasının etkili şekilde uygulamaya geçirilmesi ve Türkiye üzerinden Yunanistan'a geçen kaçak göçmenlerin geri alınmasını da istiyor. Berlin ayrıca Türkiye'nin Europol ve AB'nin sınır güvenliğinden sorumlu FRONTEX ile daha sıkı işbirliği yapmasını talep ediyor.

 

YARDIM VE VİZE MUAFİYETİ

 

Türkiye'de 2 milyonu aşan Suriyeli mültecinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıylaTürkiye'ye verilmesi kararlaştırılan 3 milyar Euroluk yardımın biran önce iletilmesi, AB ile tam üyelik görüşmelerinin daha da hızlandırılması ve Türk vatandaşlarına bu yılın ekim ayından itibaren Schengen vizesi muafiyeti getirilmesi de Merkel ziyaretinin diğer önemli ayaklarını oluşturacak. KAYNAK: HABERLER.COM

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa’lı İş Adamı Fetöcülerin Hedefinde

Urfa’lı İş Adamı Fetöcülerin Hedefinde

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık