Ana Sayfa Dünya Mavi Marmara Raporu Basına Sızdı!

Mavi Marmara Raporu Basına Sızdı!

BM Soruşturma Komisyonu'nun Mavi Marmara raporu, New York Times ve Washington Post gazetelerine sızdı.

Giriş Tarihi: 2 Eylül 2011 Cuma 02:24
Mavi Marmara Raporu Basına Sızdı!
Birleşmiş Milletler (BM) Soruşturma Komisyonu'nun Mavi Marmara raporu, Amerikan New York Times ve Washington Post gazetelerine sızdı. Raporda, İsrail'in Mavi Marmara gemisindeki Türk vatandaşlarına yönelik saldırısı "aşırı ve mantıksız" olarak nitelendirildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, raporun gazetelerde yayınlanmasının "üzüntü verici" olduğunu açıkladı. İki gazete, henüz resmen yayınlanmayan rapordan alındığı iddia edilen bazı bilgileri bugün okuyucularıyla paylaştı. Buna göre, 105 sayfalık raporun en dikkat çekici detaylarından bazıları şöyle:

Gemideki yolculara yönelik saldırı "aşırı ve mantıksız. "

İsrail'in bir tehdit altında olduğunu kabul ediyoruz. Bu yüzden Gazze'ye uygulanan abluka, uluslararası hukuk açısından yasal ve meşru.

Filoya katılan yolcuların çoğunun niyeti barışçıldı. Ancak organizatörlerin gerçek niyetleri konusunda kuşkular var.

Adli tıp incelemelerine göre, ölenler yakın mesafeden, arkadan ve birkaç kurşunla vurulmuş. İsrail askerlerinin gemiye çıktıktan sonra yolculara uyguladığı şiddetli muamele kabul edilemez.

İsrail, tazminat ödemeli ve "üzüntü belirtmeli. "

Davutoğlu: RAPORUN SIZMASI ÜZÜNTÜ VERİCİ

Fransa'nın başkenti Paris'teki Libya konferansının ardından konuyu değerlendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, raporun resmen açıklanmadan basında yayınlanmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Bakan Davutoğlu, bugün bu konuda kapsamlı bir açıklama yapacaklarını belirtti.(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa emniyetinden HDP operasyonu

Urfa emniyetinden HDP operasyonu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık