Ana Sayfa Urfa Haberleri Mavi Ring'de Urfalı Star Mahkum(Metin) Rolünde Oynuyor

Mavi Ring'de Urfalı Star Mahkum(Metin) Rolünde Oynuyor

Muhalefet tarihinden dramatik bir hikaye daha beyaz perdeye aktarılıyor

Giriş Tarihi: 19 Kasım 2011 Cumartesi 21:59
Mavi Ring'de Urfalı Star Mahkum(Metin) Rolünde Oynuyor
Türkiye'den Fer Film Prodüksiyon veAlmanya'dan Proserv Productions ortak yapımcılığı ile gerçekleştirilen sinema filminin yönetmenliğini Ömer Leventoğlu üstleniyor.

İlk uzun metraj sinema filmi kapsamında Kültür Bakanlığıtarafından desteklenen Mavi Ring adlı filmin senaryosu, Fuat Kav'ın kaleme aldığı ve 1989 yılındakiEskişehir'den Aydın Hapishanesi'ne mahkûm sevkini anlatan aynı adlı kitaptan esinlenilerek yazılmış.Beykoz Kundura Fabrikası'nda çekimlerine başlanan film, bir haftasını geride bıraktı. Filmde, Adalet Bakanlığı ve hapishane yönetimini protesto etmek için bir aydır açlık grevi yapan siyasi mahkûmların, erimiş bedenleri ve çökmüş metabolizmalarına rağmen 18 saati aşan işkence dolu sevkiyatta yaşadıkları anlatılıyor.

Eskişehir Hapishanesi'nde, açlık grevinin 35'inci gününde, bedenleri erimiş, etleri çekilmiş, kemikleri sayılacak kadar zayıf tutuklular, gecenin bir vakti hücrelerinden zorla çıkartılırlar. Kendileri için özel olarak yapılmış çelikten bir ringin, "Mavi Ring"in hücrelerine tıka basa doldurulan tutuklular, kollarını kesen zincirli kelepçeler ve Ağustos sıcağının ateş topuna döndürdüğü daracık hücreler içinde, saati, süresi, yönü ve sonu belirsiz bir ölüm yolculuğuna çıkartılırlar. Bu yolda herkes başka bir yolculuk yapmaktadır: Mahkûmlar için ölüm demek olan bu yolculuk, operasyonu yürüten Binbaşı Mustafa için intikamyolculuğudur. Sevkiyata tesadüfen katılmak zorunda kalan Doktor Pınar için ise durum tamamen farklıdır. Onun için bu yolculuk, hayatı, insanı ve iktidarı yeniden tanıma ve bir keşif yolculuğudur.

Süpervizörlüğünü Türkiye sinemasının duayenlerinden Hüseyin Kuzu'nun üstlendiği filmde Yardımcı Yönetmenliği de Almanya'da sinema çalışmaları yapan Türkiye kökenli Aşkın Satış yapıyor. Filmde Görüntü Yönetmeni koltuğunda Yunanlı Lefteris Agapoulakis, Sanat Yönetmeni koltuğunda ise Hale İşsever oturuyor.

Çekimleri 4 hafta sürecek olan filmde ana karakter Doktor Pınar'ı sinemanın genç yetenekleri arasında sayılan Ezgi Çelik oynuyor. Cannes'den ödüllü Nazmi Kırık'ın da Colombo lakaplı siyasi mahkumu oynadığı Mavi Ring'de; Kemal Ulusoy, Diyar Dersim, Giyasettin Şehir, Erdal Ceviz, Bilal Bulut, Mehmet Aşkın, Beşir Yılmaz, Mirza Metin, Baran Demir, Sezgin Cengiz, Alişan Önlü, Volkan Ünlü, Erdal Ayna, Şerif Şahiner, Cengiz Güleryüz, Emre Saka, İbrahim Turgay, Haluk Yüksel ve Başak Koyuncuoğlu gibi Oyuncular rol alıyor.

Filmdeki sinema dili hakkında konuşan Yönetmen Ömer Leventoğlu, çekimlerin bir ring aracının hücreleri arasına sıkıştırılmış olmasını nev-i şahsına münhasır bir tercih olarak yorumluyor. Filmin asıl amacını ise "şiddetin ölçüsünden ziyade, insanın dayanabilme kapasitesine odaklanmak" şeklinde tanımlayan Leventoğlu, "Başlangıçta klasik ve sert bir hapishane hikâyesini andıran Mavi Ring'deki yolculuk, hiç bir şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini anlatmaktadır" diye konuşuyor.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star