Ana Sayfa Siyaset "MAZBATASINI ALAN MİLLETVEKİLİ STATÜSÜNÜ KAZANIR"

"MAZBATASINI ALAN MİLLETVEKİLİ STATÜSÜNÜ KAZANIR"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, mazbatasını alan kişinin, milletvekili statüsünü kazandığını belirterek, ''Milletvekilliği hak ve yükümlülüklerine sahip oluyor. Sayın Merve Kavakçı da seçime girmiş, seçimi kazanmış, mazbatasını almış, yeminini yapamamış bir milletvekilidir'' dedi.

Giriş Tarihi: 10 Mart 2012 Cumartesi 18:27
Bozdağ, Yozgat'ta kurulan çağrı merkezinin açılış töreni öncesinde basın mensuplarının, 28 Şubat sürecinin mağdurlarından olan Merve Kavakçı ile ilgili soruya, ''Benim söylediğimi muhalefet kendi istediği doğrultuda değiştirerek kullanıyor. Milletvekillerine bugüne kadar 'milletvekili değildir' demedik'' diye konuştu.

Mehmet Haberal'ın ve diğerlerinin milletvekili olduğunu her zaman dile getirdiklerini kaydeden Bozdağ, ''Burada tartışılan konu bu milletvekilleri yemin yapmadıkları halde, Meclis Başkanlık Divanı aldığı kararla bunların milletvekili olduğunu ifade etti. Özlük haklarının iadesine veya özlük haklarının ödenmesine karar verdi. Bu doğru bir karar. Çünkü mazbatasını alan bir kişi, milletvekili statüsünü kazanmış oluyor. Milletvekilliği hak ve yükümlülüklerine sahip oluyor. Sayın Merve Kavakçı da seçime girmiş, seçimi kazanmış, mazbatasını almış, yeminini yapamamış bir milletvekilidir. Merve Kavakçı açısından da baktığınızda, o da yemin edememiş diğerleri de yemin edememiştir. Yemin edemeyen tutuklu milletvekillerinin özlük hakları iade ediliyorsa, yemin edememiş Merve Kavakçı için de aynı şekilde değerlendirme yapılması gerekir'' dedi.

Ana muhalefet partisi CHP'lilerin konuşmasını istekleri doğrultuda başkalaştırdıklarını bildiren Bozdağ, sözlerinin çok açık olduğunu kaydetti.

Savcılığın MİT mensupları hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan soruşturma izni talebiyle ilgili soruya ise Bozdağ, şu cevabı verdi:

''Yasalar gayet açık, savcıların görevi yasalarda belli. MİT Yasası'nda yapılan değişiklik de gayet açık. Savcıların izin talebinde bulunmasında bir anormallik yok. Sayın Başbakanımız değerlendirip bir karar verecektir. Olağanüstü bir durum yok.''YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Kurumsal

İçerikYukarı Çık