Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Güncel Mazhar Bağlı "Said Nursi cennetin maddi delilini göstermiş"

Mazhar Bağlı "Said Nursi cennetin maddi delilini göstermiş"

Doç. Dr. Mazhar Bağlı, Said Nursi'nin insanlardaki 'özlem'in varlığını cennetin en somut maddi delillerden birisi olarak gösterdiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2011 Pazartesi 15:58
Mazhar Bağlı
İnsanları yaşatanın da yıpratanın da derin çelişkiler olduğunu ifade eden Bağlı, Star'daki yazısında, "Hem kalıcı olmak isteriz hem de mutlak olarak öleceğimizi biliriz. Ama biz yine de bu dünyanın güzelleşmesi için çırpınır dururuz. Adımızın bizden sonra da yaşamasını isteriz. Her şeyin fani olduğunu da adımız gibi biliriz. O halde durum çok açık, biz fani varlıklarız, ama fani olmayan özlemlerimiz ve hayallerimiz vardır" dedi.

Özlemle cennet arasındaki bağı Bediüzzaman'ın sözleri ile yorumlayan Bağlı, yazısını şöyle sürdürdü:

"Bediüzzaman Said-i Nursi bu özlemin varlığını cennetin en somut maddi delillerden birisi olarak gösterir. Eğer insan doğasında bir ütopya kurgusu varsa bunun karşılığı da olacaktır. Ama burada değildir der. Lakin biz yine de bu hayallerin bu dünyada gerçekleşmesi için çabalayıp dururuz. Bunun olamayacağını bildiğimiz halde bu sevdadan vazgeçmeyiz. Bir arayış içindeyiz. Arayışımızın farklı alanlarından söz edilebilir. Estetik, dini ve politik olanlar bunların en çok bilinen ve üzerinde konuşulanlarıdır.


(Risale Haber)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da otomobil yön levhasının çarptı: 1 ölü, 2 yaralı

Şanlıurfa'da otomobil yön levhasının çarptı: 1 ölü, 2 yaralı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık