Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri Mazlum - Der : Silahla Barış Sağlanmaz

Mazlum - Der : Silahla Barış Sağlanmaz

Mazlum-Der Şanlıurfa Şube Başkanı Meral Dervişoğlu Yaptığı Basın Açıklamasında Şunları Söyledi.

Giriş Tarihi: 23 Ağustos 2011 Salı 06:13
Mazlum - Der : Silahla Barış Sağlanmaz
Otuz bir yıldır insanlarımızı muzdarip eden ve ülkemizin normalleşme sürecine girmesiyle silahların cazibesini kaybedip diyalogun ön plana çıkmasıyla toplumda derin umutlar uyandıran meselelerin çözümü ile ilgili son günlerde yaşanan talihsizlikler ve sorumsuzluklar elde edilen kazanımları riske sokmakta, ölümler anaların yüreklerini yakmaya devam etmektedir.   Silvan saldırısıyla yeniden savaş dili ve silahların ön plana çıkması eğilimi Hakkari olayları ve Kandil’in bombalanması, yani tekrar kan ve gözyaşı, tekrar otuz yıldır kullanılan ve çözüm olmadığı artık kanıksanan yöntamler.

  Sorumluluk konumlarında bulunanların bir daha asla yakalanan bu diyalog ortamına darbe vurmak ve yeniden kan ve gözyaşı üzerinden hareket etme gibi bir suç işleme hakları yoktur.

   Tolumun tüm kesimleri olarak hangi konumda bulunursak bulunalım diyalogdan silahlı çatışmaya doğru gidecek tüm girişimlerin karşısında olmalı, kınamalı ve fırsat vermemeliyiz. B u bağlamda PKK’ yi tekrar silahlara sarılmaktan vazgeçmeye, devleti de bombardımana son vermeye çağırıyoruz.

   Devletin karşısında müzakere eden yapılanmaların sorumlu ve olayı daha ciddiye alan bir yaklaşım sergileme sorumlulukları olduğu iyi bilinmelidir. Halkın oyun alarak siyaset yapmak için seçmenlerine karşı sorumluluklarını hatırlayıp mecliste olmalarını, aksaklık ve yanlışlıkları siyasi zeminde çözmeye çalışmalarını bekliyoruz.

   Tüm bunlara rağmen devlet ricalinin celallenmeden ve etki- tepki sarmalına düşmeden, rencide edici ve yok sayan tutum ve söylemlerden kaçınarak diyalog yolunu açık tutma sorumluluğunu unutmaması gerektiğini de düşünüyoruz ve bekliyoruz.

   Devletten talepleri olanların da  tehditkar  ve dayatmacı usluptan uzak, daha diplomatik bir dil kullanarak bu taleplerini ortaya koymaları gerektiği unutulmamalıdır.

     Gelinen bu noktadan sonra silahlara sarılarak bir kazanım elde edilebileceği savı hiçbir halka yarar sağlamayacak ve Kürtlerden asla destek görmeyecektir.(gapha)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık