Ana Sayfa Urfa Haberleri MAZLUMDER: ATATÜRK'E SAYGI DURUŞU DAYATMASI DİKTATÖRLÜKTÜR

MAZLUMDER: ATATÜRK'E SAYGI DURUŞU DAYATMASI DİKTATÖRLÜKTÜR

MAZLUMDER Şanlıurfa Şube Başkanı Meral Dervişoğlu, her yıl 10 Kasım tarihinde düzenlenen Atatürk'ü anma programında saygı duruşuna katılmayanların aşağılanmak ve cezalandırılmak gibi sonuçlarla karşılaştığını belirterek, bu uygulamanın öğrenci andı gibi kaldırılması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2013 Pazartesi 06:39

MAZLUMDER: ATATÜRK'E SAYGI DURUŞU DAYATMASI DİKTATÖRLÜKTÜR

MAZLUMDER Şube Başkanı Dervişoğlu yaptığı yazılı basın açıklamasında 10 Kasım'ın bir ayin havasında, isteyen-istemeyen herkese dayatıldığını dile getirdi. Aynı gün saat 09.05'te düzenlenen saygı duruşuna katılmak istemeyen vatandaşların ise aşağılandığını ve cezalandırıldığını da sözlerine ekleyen Dervişoğlu, bu uygulamanın yanlış olduğunun altını çizerek yaşananların diktatörlük rejim uygulamasından öte bir şey olmadığını söyledi.

Saygı duruşuna gönüllü katılmak isteyenlere herhangi bir itirazlarının olmadığını kaydeden Dervişoğlu, "İtirazımız, bu eylem üzerinden zora ve psikolojik/fiili baskıya dayalı bir rıza üretiminedir" dedi.

'5816 SAYILI YASA YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILSIN' TALEBİ
Dervişoğlu, açıklamasında şunları kaydetti: "Elbette bir liderin bir halkın hayatında önemli bir yeri olabilir. Ancak suni bir şekilde oluşturulan bu liderlik kültünün, toplumun geleneğine, kabullerine ve insani değerlerine aykırı olarak dayatılması, insanın seçme hakkı ve hür idaresi dikkate alınmadan, kabul ve ret seçeneği tanınmaması şeklinde totaliter uygulamaların sorgulanmadan devam ettirilmeye çalışılması kabul edilemez.

Ayrıca lideri anmak adına ona ölümsüzlük, hatasızlık ve masumluk zırhı giydirilmesi, yasa ile koruma altına alınması, çok farklı anlamlar taşır. Bu kapsamda 5816 sayılı kanun kapsamında kişilerin cezalandırılması, kabul edilebilecek ahlaki ve insani bir yaklaşım değildir.

Her 10 Kasım'da, doğruları ve yanlışları ile birlikte tarihi bir şahsiyet olarak görülmesi gereken Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm saati olan 09.05'te, her yerde hayatı durdurmak, durmayanları uyarmak ve aşağılamak veya cezalandırmak diktatörlük rejimlerinin bir uygulamasıdır ve tıpkı öğrenci andı gibi toplumsal hayatımızdan çıkarılması gerekir.

Bu vesileyle dünyada eşi benzeri kalmayan, hukukun temel prensiplerine aykırı, çağdışı kalmış 5816 sayılı Kanun'un da artık yürürlükten kaldırılması gerektiğini hatırlatır, insan hak ve hürriyetleri ile bağdaşmayan bu yasakçı 10 Kasım uygulamalarının sona erdirilmesi gerektiğini kamuoyuna saygıyla duyururuz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık