Ana Sayfa Urfa Haberleri Mazlumder'den sağduyu çağrısı

Mazlumder'den sağduyu çağrısı

Mazlumder Şanlıurfa Şubesi'nden yapılan yazılı açıklamada "Provokasyonlar Barış Sürecine Ve Halklara Zarar Verir!" denildi

Giriş Tarihi: 12 Nisan 2013 Cuma 09:06
Mazlumder'den sağduyu çağrısı

Mazlumder Şanlıurfa Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklama ile son günlerde ülkenin değişik yerlerinde cereyan eden olayların başlatılan barış sürecini provake etmek amacı taşıdığını söylediler.

Mazlumder Şanlıurfa Şubesi adına Meral Dervişoğlu imzası ile basına yapılan yazılı açıklamada vatandaşları ve toplumun herkesimini duyarlı olmaya çağırdılar.

 

Meral Dervişoğlu imzası ile yapılan açıklamada:

"Dicle üniversitesinde son birkaç gündür cereyan eden olaylar, Yusufi Der’e atılan ses bombası, ODTܒ de Dicle Üniversitesi olaylarını protesto eden bir grubun olayları protestosu söz konusu durumun bir provokasyona ne derece açık olduğunun ortada olması, olayların yayılma eğilimi gösterme potansiyelinden dolayı da kaygı vericidir.

Söz konusu olayların silah bırakma ve barış girişimlerinin şimdiye kadarkilere oranla en kararlı şekilde devam ettiği şu süreçte cereyan etmesi ayrı bir öneme sahiptir.

Takip ettiğimiz kadarıyla, Olaylar 8 Nisan Pazartesi günü Hüda Par’a yakınlığı ile bilinen Bilge Öğrenci Kulübüne bağlı öğrencilerin Kutlu Doğum Konferansının duyuru afişlerini dağıtırken, BDP’ ye yakınlığı bilinen Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneğine (DÜÖDER) bağlı öğrencilerin engellemesi ile karşılaşmışlardır.

Daha önce de benzer engellemeler yaptıklarını bilinen DÜÖDER’li öğrencilerin engellemesi üzerine, tartışan öğreenciler arasında kavga çıkmış ve tüm yatıştırma çabalarına karşın büyümüştür.

Ardından her iki öğrenci grubu kendilerine yakın öğrencileri de toplayarak karşılıklı daha büyük bir kavgayı başlatmışlardır. Bir süre sonra polis olaya müdahale etmiş, ancak polisin müdahalesi  hem yetersiz kalmış hem de yanlı davranıldığı iddialarına neden olacak bir mahiyet arz etmiştir.

Bir gün sonra  Bilge Öğrenci Derneği programı geniş güvenlik önlemleri altında yapılmış, ancak bu sırada  gruplar toplanmış, ortam gerilmiş hatta DÜÖDER’li öğrenciler programın yapıldığı salona doğru yürüyüşe geçmek istemişltir.

Bu arada Özgür-Der, İHD ve Baro başkanlarından oluşan bir heyet BDP ve Hüda Par’lı yetkililerle görüşerek sükûnet çağrısı yapılması ve olayların büyümemesi için acil tedbir alınması çağrısında bulunmuşlardır.

Daha sonra iki kesim karşılıklı bir görüşme yapmış, sükûnet çağrısı yapılması konusunda anlaşmışlardır.
Gün içerisinde  Dicle Üniversitesine giden Mazlumder ve Özgür-Der temsilcileri çeşitli girişimlerde bulunmuştur. Üniversiteye gelen BDP’li milletvekilleri Fen Edebiyat Fakültesinde polisin gözaltına almak istediği öğrencileri dışarı çıkarmışlardır.

Buna rağmen Diyarbakır’ın çeşitli yerlerinde  BDP’li gençlerin ve öğrencilerin gösterileri de olmuş ve olayların kent merkezine sıçrama ihtimali doğmuştur..

Özellikle gençleri birbirine kırdırma hesabı olanları medyanın bu yönünü nasıl kullandıklarını gözler önüne sermeleri dikkate değerdir. Gençlerin bu konuda uyanık olmaları oldukça önemlidir.

Dicle Üniversitesi yönetiminin olaylar karşısında tam üç gün boyunca hiçbir girişimde bulunmamıştır. Tatil kararını geciktiren üniversite yönetimi hem olayların büyümesini ve yaralı ve göz altıların sayısını artırmış ve bu yönüyle basiretsizlik göstermiştir.
Daha önce de bu tür müdahalelerinin olduğunu bildiğimiz söz konusu çevrenin bu baskıcı ve şiddete dayalı tutumunu sürdürmesinin yararlı olmayacağı görüşündeyiz.

Bu olayı bizim için önemli kılan temel kaygılarımızdan biri de, Doksanların kanlı sürecine şahit olmamış gençliğin davranışlarının ne tür sonuçlar doğuracağı konusunda fikir sahibi olmamalardır.

Ancak bu süreci ve acılarını yaşayanların bu gençlere söyleyecekleri çok şey olduğunu biliyoruz ve tüm tarafların bunu bir sorumluluk olarak yerine getirmelerini bekliyoruz. Bugün, doksanlarda yaşananların bize bir yararı olacaksa, o sürecin ve acıların anlatılarak tekrar aynı senaryolara fırsat verilmemesini sağlamak olacaktır.

Sonuç olarak bu olayın önemi bir çok açıdan o kadar önemli ki adeta haklı ve haksızın peşine düşmek neredeyse geri planda kalmaktadır.

Bunun nedenlerinden biri geçmiş deneyimler, ikincisi provokasyona açık olması, üçüncü nedeni başta bölge halkı olmak üzere halklara ve barış sürecine vereceği zarardır. Bu süreçte küçük görülen olayların büyük sonuçları olacağının gençlere iyi anlatılmasını istiyoruz.

Bu topraklarda, geçmişin kötü mirasını canlandıracak PKK – Hizbullah kavgası çıkarmaya çalışanlara asla fırsat verilmemelidir. Bu topraklarda dökülen  kan bu halkın evlatlarının kanıdır kardeş kanıdır.

Halkımız artık çatışmalardan yorulmuş, bıkmıştır, artık huzur ve sükûnet istemektedir.


Mazlum-Der Şanlıurfa şubesi olarak bizler, yaşanan bu çatışmalardan fazlasıyla kaygı duyduğumuzu , olayların tarafı olan bu gençler üzerinde etkileri olanların  gençleri sakinleştirmelerini, muhtemel yeni olayları önleyecek önlemler almalarını bekliyoruz
.

Yaralanmaları, saldırıları ve olayları sürdürmek isteyen söylem ve davranışlardan kaçınılmasını bekliyoruz.

Yaralanan tüm öğrencilere acil şifalar diliyoruz. Her iki kesimin yöneticilerini, gençleri, okul idaresini, valiliği, kolluğu, Sivil Toplum Kuruluşlarını, başta sosyal medya olmak üzere tüm medya organlarını ve hükümeti sağduyulu ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz." denildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star