Şanlıurfa

Ana Sayfa Güncel MEB’DEN SÜRÜCÜLERE BİR İYİ BİR KÖTÜ HABER

MEB’DEN SÜRÜCÜLERE BİR İYİ BİR KÖTÜ HABER

Milli Eğitim Bakanlığı bir hayli zor hale getirdiği ehliyet sınavında bu defa bir kolaylık sağladı.

Giriş Tarihi: 4 Mayıs 2015 Pazartesi 16:11
MEB’DEN SÜRÜCÜLERE BİR İYİ BİR KÖTÜ HABER

Milli Eğitim Bakanlığı bir hayli zor hale getirdiği ehliyet sınavında bu defa bir kolaylık sağladı. Bakanlık acemi sürücülerin yokuş kalkış desteği ve park sensörü bulunan araçlarla sınava girmelerine onay verdi.

Habertürk’ün haberine göre konuyu Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğünde 2 maarif müfettişi gündeme getirdi. Müfettişler, Bakanlığa yokuş kalkış destek sistemli araçların özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarında ve ehliyet sınavlarında kullanılıp kullanılmayacağına ilişkin görüş sordu. Yazıya cevap ise Meb Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’den geldi. Yelkenci, mevzuatta, direksiyon sınavlarında kullanılan araçlarda park sensörü ve yokuş kalkış destek sistemi bulunmasını engelleyecek bir hüküm bulunmadığını kaydetti. Yelkenci, yeni nesil araçlarda bu sensörlerin yaygın bir şekilde kullanıldığının altını çizdi.

Bu karar direksiyon sınavlarındaki 'yokuş' ve 'park etme' kâbusu yaşayan yeni ehliyet alacakları bir hayli rahatlatacak.

Milli Eğitim Bakanlığı bu kolaylığı sağlarken birde yaya güvenliğini ön plana çıkartacak, kazaların önüne geçmeyi planladığı bir çalışmayı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Bakanlığın yönetmelikte yapacağı değişikliğe göre 1 Ocak 2016'dan itibaren, stajyerlik döneminde 3 kez yayaya yol vermediği tespit edilen aday ehliyet alamayacak.

2 yıllık stajyer sürücü belgesinin iptal edilmesini gerektiren kural, yönetmelikle şöyle yer alacak: "stajyer sürücüler, kurallara uygun olarak sağa ve sola dönüşlerde, yoldan geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere geçiş hakkı vermek zorundalar. Bu kuralın 3 kez ihlali durumunda stajyer sürücü belgesi iptal edilecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star