Ana Sayfa Siyaset Meclis'te "Aşiret" Tartışması

Meclis'te "Aşiret" Tartışması

Uludere'de yaşamını yitirenler için, Irak'taki akrabalarının para yardımında bulunulması, "aşiret reisi" ifadeleri tartışmaya neden oldu.

Giriş Tarihi: 11 Ocak 2012 Çarşamba 09:10
Meclis'te
TBMM Genel Kurulunda, CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray ''birlikte yaşama ruhunun tahrip edilmesi'' hakkında gündemdışı söz aldı.
Çıray, birlikte yaşama ruhunun sürekli kan kaybettiğini öne sürerek, ''Aklımın almadığı bir husus var; siz nasıl olup da Mesut Barzani'nin parti temsilcisinin, ölenlerin yakınlarına yardım adı altında para dağıtmasına göz yumarsınız. Uludere, Kuzey Irak'ın egemenlik sahasına girdi de bizim haberimiz mi yok? Egemenliğimizin açıkça ihlalidir. CHP liderine zorluklar çıkarıp, çirkin isnatlarda bulunacaksın ama Kuzey Irak'ta kim bilir hangi yayılmacı emelleri besleyen aşiret reisinin işini kolaylaştırıp, ekmeğine yağ süreceksiniz'' diye konuştu.

Barzani benim amcam olur
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, sataşma olduğu gerekçesiyle söz alarak, ''Milletin kalbine giden yolu bilemiyorsunuz, sonra 'milletin kalbine mühür vurdunuz' diyorsunuz. Milleti anlayamayan siyasi partiler, kalkıp 'Hitler de böyle yapmıştı' diyor. Hiç kimse AK Parti'ye demokrasiyle ilgili konuda suçlama yapamaz'' dedi.
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise Çıray'ın ''aşiret reisi'' ifadesi nedeniyle söz aldı. Elitaş'ın ve bazı milletvekillerinin, bu nedenle söz talebinde bulunmasını eleştirmesi, ''Barzani'yi savunmak sana mı düştü?'' demesi üzerine Tan, ''Bana düştü. Barzani benim amcam olur'' diye karşılık verdi.
Tan, ''dost ve kardeş Irak Cumhuriyeti'nin, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile ilgili hakaretine cevap vermek'' istediğini ifade ederek, ''Bugüne kadar aşiret reisi diye aşağıladığınız insanlar, her Kürt'ün ve Türkiye Cumhuriyeti her namuslu vatandaşın yüreğinde yara açıyor. Osmanlı İmparatorluğunu kuran Osman Bey de aşiret reisiydi. Aşiret reisi olmak utanılacak bir şey değil'' görüşünü savundu.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Badıllı'nın ölümünde FETO parmağı var mı? VİDEO

Badıllı'nın ölümünde FETO parmağı var mı? VİDEO

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık