Ana Sayfa Urfa Haberleri MECLİS'TEN İLGİNÇ ŞANLIURFA RAPORU

MECLİS'TEN İLGİNÇ ŞANLIURFA RAPORU

Meclis’ten ilginç Şanlıurfa raporu: Öleceklerini öngörmediler

Giriş Tarihi: 7 Ekim 2012 Pazar 15:43
MECLİS'TEN İLGİNÇ ŞANLIURFA RAPORU
16 Haziran’da 13 mahkumun öldüğü Şanlıurfa Cezaevi’ndeki yangını inceleyen Meclis komisyonu, 4 ay sonra hazırladığı raporda eylemi “anlaşılması ve açıklanması güç bir olay” diye niteleyip, mahkumların “öngörüsüzlük nedeniyle ölümle neticeleneceğini tahmin etmedikleri” sonucuna vardı.

Ak Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım’ın başkanlığındaki komisyonun raporunda, 600 kapasiteli cezaevinde bin 57 kişinin barındığı belirtilirken “Ceza infaz kurumundaki yaşam şartlarının olumlu olduğunu söylemek güçtür” denildi.

Hayatın olağan akışına ters

Buna karşın raporun devamında “Bununla birlikte somut olayda görülen ve son başvurulması beklenen koğuşun ateşe verilmesi eyleminin daha en baştan gerçekleşmesinin, hayatın olağan akışı ile bağdaştığını söylemek güçtür” denildi. Rapordaki değerlendirme şöyle:
“Kendi başlattıkları yangın sonrası 13 kişinin yaşamını yitirmesi, anlaşılması ve açıklanması güç bir olaydır. Bununla birlikte eldeki veriler ışığında bazı değerlendirmelerde bulunmak mümkündür. İhtimallerden birisi ceza infaz kurumu şartlarının protesto edilmek istenmesidir. Ancak neden kademeli bir şekilde eylem gerçekleştirilmesi taktiğinin izlenmediği sorusu akla gelmektedir.

HÜRRİYET

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star