Ana Sayfa Teknoloji Medya diplomasinin bir parçasıdır

Medya diplomasinin bir parçasıdır

AA Genel Müdürü Kemal Öztürk, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İletişim Fakültesi öğrencileriyle ''AA'nın dünü bugünü yarını'' konulu söyleşide bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2011 Cuma 14:45
Medya diplomasinin bir parçasıdır
Anadolu Ajansı Haber Akademisi hakkında da bilgi veren Öztürk, akademinin iş imkanı üreteceğini, 4 aylık eğitimi başarıyla tamamlayanlara kadro verileceğini anlattı. Öztürk, ''Herkes orta derecede İngilizce biliyor ama kendisini yurt dışına gönderdiğinizde röportaj yapma olanağı bulamıyor. Niteliklerin gittikçe yükselmesi gerekiyor, iş imkanları ve gazeteci olabilmek çok zorlaştı. Şimdiden kendinizi iyi yetiştirmenizi önemle tavsiye ediyorum'' diye konuştu.


"AA'nın dünü bugünü geleceği"
Öztürk, Anadolu Ajansı'nın Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemleri ve Cumhuriyetin doğuş yıllarında kurulduğunu, Milli Mücadele kahramanları Yunus Nadi ve Halide Edip Adıvar'ın ''mücadeleyi sağlıklı duyurmak'' amacıyla yaptığı fikir jimnastiği sonucu ajans kurma düşüncesinin oluştuğunu kaydetti.


Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Sivas Kadınlar Derneği'ne  6 Nisan 1920'de gönderdiği telgraf ile Anadolu Ajansı'nın kurulduğunun ilan edildiğini dile getiren Öztürk, 1 Mart 1925 tarihinde ise kurumun Anadolu Ajansı Türkiye Anonim Şirketi haline geldiğini anlattı.
AA'nın yapısı hakkında bilgi veren Öztürk, şöyle konuştu:
''Bizimle ilişkide olan, haber gönderen 1600 kişilik ekibimiz var. Dünyanın 35 ülkesinde kadrolu ve sözleşmeli muhabirimiz bulunuyor. Günlük olarak 600 haber yayımlıyoruz. 1000 civarında da bölgesel haber yayımlıyoruz. Stresli bir işimiz var. Bu stresli işimizin politik etkileri de oluyor. Çünkü ulusal bir haber ajansı olduğumuz için verdiğimiz her haberin doğru olarak kabul edilmesi gerekiyor. Bu kadar ince eleyip sık dokuyoruz. Ulusal bir haberin etkisi ile özel bir haber ajansının etkisi arasında dünya kadar fark var.

Türkiye Ortadoğu'da büyük bir güç haline geldi. Dolayısıyla dünyada gücü ve kuvveti artan bir ülkenin bu oranda bir gücü olması gerekir ki Türkiye'nin diplomatik ve ekonomik başarılarına katkı sağlasın. Çünkü medya uluslararası diplomasinin önemli bir parçasıdır. Her ülkenin ulusal haber ajansı kendi ülkesinin çıkarını düşünür.''
Söyleşi sonunda üniversite yöneticileri Öztürk'e plaket verdi.

Medya Merkezi'nde canlı yayına katıldı
Ekonomi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu'nu da ziyaret eden Öztürk, ziyaret anısına Baltacıoğlu ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş'a sembolik hokka hediye etti.


İEÜ Medya Merkezi'nde de canlı yayına katılan Öztürk, burada yaptığı konuşmada kuruma bu ay 130 adet HD kamera aldıklarını, çünkü dünyada en çok görüntülü haberlerin ilgi gördüğünü dile getirdi.

Öztürk, Türkiye'de spor medyasının haberlerinin yüzde 80 oranında kaynağının AA olduğunu da sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık