Ana Sayfa Ekonomi "MERCİMEKTE TEBEŞİRLEŞME VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ" TOPLANTISI

"MERCİMEKTE TEBEŞİRLEŞME VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ" TOPLANTISI

ŞTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muzaffer Satış: "Mercimekte son dönemlerde yaşanan tebeşirleşmeden dolayı bölgedeki çiftçiler buğday üretimine yöneldi"

Giriş Tarihi: 24 Nisan 2012 Salı 21:25
Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞTB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muzaffer Satış, mercimekte son dönemlerde yaşanan tebeşirleşmeden dolayı bölgedeki çiftçilerin buğday üretimine yöneldiğini bildirdi.


Satış, GAP Tarımsal ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından düzenlenen, ''Mercimekte Tebeşirleşme ve Çözüm Önerileri'' toplantısında, mercimekte oluşan tebeşirleşmenin kaliteyi azalttığını belirtti.


İhracatta fiyat düşüklüğüne neden olan bu durumun yüzde 5'i geçmesi durumunda ürün fiyatının düşmesine neden olacağını aktaran Satış, şunları kaydetti:


''Mercimekte son dönemlerde yaşanan tebeşirleşmeden dolayı bölgedeki çiftçiler buğday üretimine yöneldi. Özellikte Harran ve Akçakale ilçelerinde mercimekteki tebeşirleşme oranı az. Ancak bu oran Adıyaman, Bozova bölgelerinde daha da arttı. Bunu araştırmalıyız. Tütüne uygulanan kotanın ardından Adıyaman Bölgesi'ndeki çiftçiler mercimeğe yöneldi. Ancak buna rağmen sulamaya açılan alanlarda artık neredeyse çiftçiler mercimek üretiminden tamamen vazgeçecek.'' YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık