Ana Sayfa Dünya Mersin sallandı

Mersin sallandı

Mersin'de gece saat 00:16'da sularında Mersin'de merkez üssü Toroslar Yüksekoluk olan 3.9 şiddetinde deprem meydana geldi.

Giriş Tarihi: 7 Ocak 2015 Çarşamba 00:42
Mersin sallandı

Mersin'de dakikalar önce yaşanan depreme ilişkin açıklama geldi. Kandilli Rasathanesinden alınan bilgilere göre 8 Ocak Çarşamba gününün ilk dakikalarında 3.9 şiddetinde yaşanan depremin merkez üssü Toroslar Yüksekoluk olarak açıklandı.

Geçtiğimiz Ay da Mersin'de Deprem Yaşanmıştı

Mersin'de 8 Ocak Çarşamba gününün ilk dakikalarında yaşanan deprem, kentte paniğe neden oldu. Geçtiğimiz ay yaşanan ve Bilim adamları tarafından küçük ölçekli olarak yorumlanan ancak etkisi güçlü bir biçimde hissedilen depremle ilgili Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Selim İnan bazı açıklamalarda bulundu. Depremin oldukça küçük olmasına rağmen şiddetli hissedilmesinin nedenini zemin ve bina kalitesine bağlayan Prof. Dr. İnan, Mersin ve yakın yöresinin 6'dan büyük bir deprem potansiyelinin olmadığını ancak gevşek zeminli Erdemli-Mersin-Tarsus kıyı şeridinde çok katlı yapılanma nedeniyle büyük hasarların olabileceğini söyledi. 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nin ölçümlerine göre depremin 8 Ocak 2015 tarihindeMezitli ilçesinin deniz tarafında yaklaşık 5 km derinlikte ve 3.6 büyüklüğünde gerçekleştiğini söyleyen Prof. Dr. İnan, ilk belirlemelere göre herhangi bir hasar görülmediğini, zaten bu kadar küçük ölçekli bir depremin hasar vermesinin beklenmediğini ifade etti. Meydana gelen depremin oldukça küçük olmasına rağmen şiddetlice hissedildiğine dikkat çeken Prof. Dr. İnan, "Bunun nedenleri çoğunlukla zemin ve bina kalitesine bağlıdır." değerlendirmesini yaptı.

 

Prof. Dr. İnan Mersin ve yakın yöresi için en önemli tehlikeyi, bölgedeki aktif faylar ile bu faylara olan uzaklıkların oluşturduğunu vurguladı. Mersin ve yakın yöresinde son yüzyıl içersinde, 3-3.9 büyüklüğünde 36 adet, 4-4.9 büyüklüğünde 16 adet ve 5-5.9 büyüklüğünde 3 adet olmak üzere 55 adet deprem kayıt edildiğini ifade eden Prof. Dr. İnan, son yüzyılda büyüklüğü 4'ten fazla olan depremlerin iki tanesinin deniz içerisinde, geri kalanının karada gerçekleştiğini, bunların da aktif kırıklar ile yakın yöreleri üzerinde yer aldığını belirtti. Mersin ve yakın yöresinde gözlenen depremlerin aktif faylara (Ecemiş Fayı, Namrun Fayı, Mut Fayı, Ovacık Fayı, Karsantı-Karaisalı Fayı vb.) bağlı olarak geliştiğini kaydeden Prof. Dr. İnan, "Bu fayların son yüzyıl içersinde 5.5'tan büyük deprem üretmedikleri dikkate alındığında, gelecek yıllar içinde büyük ölçekli yani 6'dan büyük bir deprem potansiyeli taşımadığı söylenebilir." ifadelerini kullandı.      kaynak: caghaber.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star