Ana Sayfa Röportajlar MESAM’IN ŞİFRELERİ ÇÖZÜLDÜ

MESAM’IN ŞİFRELERİ ÇÖZÜLDÜ

MESAM’IN asıl üyesi olan Urfalı Bestekar Abdulkadir Algın, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Yüksek Kurul seçimini Şanlıurfa Olay’a değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 5 Nisan 2012 Perşembe 01:31
MESAM’IN ŞİFRELERİ ÇÖZÜLDÜ
Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 24-25 Mart tarihlerinde İstanbul Şişli Cevahir Otelinde yapıldı.

Şanlıurfa Olay Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürü Celal Çiftçi’nin seçimle ilgili sorularını yanıtlayan, Bestekar Abdulkadir Algın, “MESAM’da şimdiye kadar hep tahterevalli oyunu oynamış, olup usulsüzlükler kendi aralarında örtbas edilmeye başlamıştır” dedi.

Yapılan Yüksek Kurul seçiminde, farklı grupların çalışmaları ve kulisleri dikkat çekti. Bu seçimlerde belirgin 3 gurup yarıştı.Gruplar ise şöyle oluştu:

“Orhan Gencebay grubu, Arif Sağ grubu ve Faruk Demir grubu.”

Yapılan seçimde, Eski başkan Arif Sağ tekrar MESAM başkanlığına seçilerek güven tazeledi.

Bu seçimde çarşaf liste uygulaması kabul edildiği için Orhan Gencebay gurubu çekildi. Hemşerimiz Urfalı Bestekar Abdulkadir Algın’da Orhan Gencebay gurubunda yer almaktaydı.

İki Divan seçiminide Orhan Gencebay grubundan Ahmet Koç kazandı. Arif Sağ’ın divana sunmuş olduğu Emre Saltuk başarılı olamadı.

Aynı zamanda MESAM’IN asıl üyesi olan Urfalı Bestekar Abdulkadir Algın, gergin bir şekilde gerçekleşen seçimin bütün detaylarını Olay’a değerlendirdi.

 

Eski yönetim eleştirildi

Seçim çok gergin bir şekilde geçti. Seçimde sık sık eski yönetim eleştirildi.

Seçimle ilgili bir açıklama yapan ve aynı zamanda MESAM’IN asıl üyesi olan Urfalı Bestekar Abdulkadir Algın; “Seçimde yolsuzluklar ve usulsüzlükler, mahkeme kararları denetim raporlarında yer aldı. Burhan Bayar, Ahmet Selçuk İlhan ve Hasan Hüseyin Demirel eski yönetim üzerindeki yolsuzluklarla ilgili açıklama yaptı. Yolsuzluklar ve usulsüzlükler denetim raporlarında Ali Yavuz’un üç gün önce arkadaşlarına kurduğu ASCR İhale Şirketine ihale sağlamış, ayrıca Ali Haydar Tinisi’nin MESAM’ın kendilerine göre gizli tutulması gerekli kozmik odaları belirlemesiyle gerçekleri bir sefer daha gizlemiş olduklarını teyit ettiler”diye konuştu.

Urfalı Bestekar Abdulkadir Algın, sözlerini şöyle sürdürdü:

MESAM, üyelerinin haklarını koruyacaktır

“Bu bilgiler denetleme raporlarında açık açık Denetleme Kurul Başkanı Mustafa Budan tarafından üyelere açıklanmış oldu.Ne yazık ki bu usulsüzlükleri ve bu yanlışları savcılığa şikayet edecek bir babayigit çıkmamış.

Ben Abdulkadir Algın olarak buna inanıyorum.Eski Yönetim biri birinin yanlışlıkları ve yolsuzlukları üzerine birer çarşah çekerek gizlemiş oldukları müşade etmiş oldum.Halbuki MESAM yönetimi üyelerinin haklarını hukuklarını ve menfaatlerini korumak amacıyla yönetim icrasını yürütmek zorundadır.

Şahsi çıkarlar için böyle bir büyük müessese alet edilemez. Bu cümleler ve konuşmalar bu toplantılarda büyük alkış topladı.

Örneğin Ugur Bayar şu anki MESAM yönetimdeki arkadaşların hiç birinin MESAM’a gelir katkısı yok. Ali Yavuz ve Haydar Timisi’nin MESAM’a ne getirisi olmuştur. Bunlar burayı kişisel mekanları gibi kullanmaktadır.Bunu da arkadaşlarımın bilgisine sunmuş olayım.”

Karaca’nın iddiası hafızalarda şok etkisi yarattı

Urfalı Bestekar Abdulkadir Algın, alınacak olan kararların, MESAM’ın internet sitesinde yayınlamasını istediklerini belirterek; “Dursun Karacanın iddiası hafızalarda şok etkisi yarattı.MESAM’da gizli kapaklı hiçbir şeyin yaşanamayacağı  işaretini bizlere vermiş oldu.Bundan sonra, MESAM Yüksek Kurulun alacağı kararlar MESAM’IN resmi internet sitesinde yayınlamasını istiyoruz.Şahısların yapmış olduğu savunmaları konuşmalarının gizli kapaklı kalmasını istemiyoruz” dedi. 

MESAM’da şimdiye kadar hep tahterevalli oyunu oynamış

Urfalı Bestekar Abdulkadir Algın,şunları söyledi:

Ali Haydar Tinisi’nin kozmik oda bilgilerini kendi sitesine taşıması hafızalara herkesi hayrete boğdu.MESAM’da şimdiye kadar hep tahterevalli oyunu oynamış, olup usulsüzlükler kendi aralarında örtbas edilmeye başlamıştı.

Bu şahıslardan Faruk Demir, Hülya Şenkol Ali Yavuz, Ali Haydar Times  bu mecrada hep başrol oynamıştır. Denetleme Kurulu Raporlarında bu açık açık belirtilmiştir. Hiç bir babayiğit çıkıp ta savcılığa şikayet etmemiştir. Bu seçimde bir çok oyunlar oynanmış. Maalesef MESAM kelimesinin açılımına uygun bir yönetim şimdiye kadar oluşmamıştır.

Bu arada MESAM’ın içersine sızmış olan ve MESAM’ın haklarını kendi çıkarlarına sağlayan ve müzik getirisi olmayan,editörlük düzeniyle MESAM’a sızmış olan şahıslardan MESAM’ı kendi çıkarlarına kullanmış olduklarını görmüş olduk.

Maalesef MESAM son üç yönetim kurulunun oluşumunda belirli zihniyetin belirgin düşüncenin güç odağında şekillenmiştir. Bu dokuda sanatkarlık bazında rahatsız edici bir oluşum sergilenmiştir

Yukarda arz ettiğimiz gibi yönetim kurulunun büyük bir çoğunluğu Arif Sağ’ın öğrencilerinden ve destekçilerden oluştuğu gözden kaçmamaktadır.Bizleri en çok sevindiren Denetleme Kurulunun Mustafa Budan başkanlığında oluşmuş olması.

Çünkü bu arkadaşımız MESAM’da hiçbir işin gizli tutulmayacağını bütün kararların MESAM sitesinde yayınlamasını sunmuş olduğu önergeleriyle kabul etmesi bizleri sevindirmiştir.

Şu isimler hafızalarda yer almıştır;

“Orhan Gencebay, Arif Sağ, Atilla Özdemiroğlu, Erol Sayan, Amir Ateş, Orhan Bayer, Ahmet Selçuk İlkan, Ali Tekintüre, Zekayi Tekintüren, Fatih ve Şebnem Kısaparmak. Mediha Sancakoğlu, Alaattin Yavaşcan, Kutlu Payaslı, Sabaat Selehattin Cesur, Rüşet Azaroğlu, Burhan Bayer,  Ugur Bayer, Ali Osman Erbaşı, Osman Babuşçu, Ali Şenozan, Abdulkadir Algın, Abdullah Balak “


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık