Ana Sayfa Urfa Haberleri MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI

MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, "Türkiye'de her gün 172 iş kazası meydana geliyor, bu kazalarda her gün 4 kişi ölüyor, 6 kişi ise sürekli iş göremez hale geliyor" dedi.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2012 Cumartesi 17:37
MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, "Türkiye'de her gün 172 iş kazası meydana geliyor, bu kazalarda her gün 4 kişi ölüyor, 6 kişi ise sürekli iş göremez hale geliyor" dedi.

Kasım Özer, Ankara Sanayi Odası'nca (ASO) Şanlıurfa'da gerçekleştirilen

"2012 Yılı Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, iş kazası ve meslek hastalıklarını en aza indirmek için yoğun gayret gösterdiklerini söyledi.

Bakanlık olarak bazı istatistikler çıkardıklarını belirten Özer,

"Türkiye'de her gün 172 iş kazası meydana geliyor, bu kazalarda her gün 4 kişi ölüyor, 6 kişi ise sürekli iş göremez hale geliyor. Bu kazalar ülkemizde 1 milyar 220 milyon lira görünür bir maliyet açmış. 7 milyar lira ise görünmez maliyet var. Görünmez maliyette ise iş günü ve iş gücü kaybı, mahkeme masrafları, şirketlerin itibar kaybı ve fazla mesai harcaması gibi faktörler bulunuyor."

Kasım Özer, iş yerlerinin "az tehlikeli", "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" olarak sınıflandırıldığını ancak bundan sonraki süreçte bu sınıflandırmaların daha fazla önem kazanacağını ifade etti.

Türkiye'de ekonomide risk kavramının çok kullanıldığını ancak iş sağlığında bu kavramın yeni yeni kabullenilmeye başlandığını anlatan Özer, iş verenlerin çalışma ortamının gözetimini, risk değerlendirmesini ve sağlık gözetimini ihmal etmemesi gerektiğini vurguladı.

-ASO Başkanı Nurettin Özdebir-

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de Suriye sınırında sıkıntılı günler yaşandığını belirterek, söz konusu sorunların Türkiye ve özellikle Suriye sınırındaki illerde ekonomileri olumsuz etkilediğini söyledi. Özdebir, "Bir an önce Suriye'deki olayların bitmesi gerekiyor. Bütün dünya ülkelerinin Suriye konusunda gereken tedbirleri alması gerekiyor, artık ok yaydan çıktı" dedi.

Çek Kanunu'ndaki değişikliklerin iş dünyasını olumsuz etkilediğini görüşünü de dile getiren Özdebir, "Kanundaki değişiklikle kar etmeyen işletmelerin faaliyetlerini yürütmesinde bazı sıkıntılar yaşandı. Bu da ekonomi yönetimi ile piyasaların yavaşlamasına ve soğumasına neden oldu" ifadesini kullandı.

-Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç-

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ise Akçakale ilçesinde bazı üzücü olaylar yaşanmasına rağmen iş dünyası temsilcilerinin kente verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Güvenç, "Yatırımdan, çalışmaktan birlikten ve beraberlikten vazgeçmiyoruz. Bu yılın öne çıkan en önemli hususu budur" dedi.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin de konuşma yaptığı toplantıya, Ankara ve Şanlıurfa'dan çok sayıda işadamı katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star