Ana Sayfa Kültür/Sanat Mevlana'nın Yedi Öğüdü Defileyle Anlatıldı

Mevlana'nın Yedi Öğüdü Defileyle Anlatıldı

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde büyük Türk düşünürü Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 804.doğum yıldönümü nedeniyle, yedi öğüdünü anlatan defile düzenledi.

Giriş Tarihi: 1 Ekim 2011 Cumartesi 12:42
Mevlana'nın Yedi Öğüdü Defileyle Anlatıldı
Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde büyük Türk düşünürü Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 804. doğum yıldönümü nedeniyle, yedi öğüdünü anlatan defile düzenledi. Tasarımcı ve İngilizce öğretmeni olan Ceyda Esendemir'in 6 ayda hazırladığı kıyafetler, Bodrum'da büyük beğeni topladı.

İnanç Otel'de, İzmir Türk Kültür ve Sanat Derneği Karşıyaka Şubesi ile Bodrum Tarih Kültür ve Sanat Derneği'nin desteğiyle Mevlana'nın 7 öğüdünü anlatan 7 kıyafet tanıtıldı. Ney dinletisi eşliğinde gerçekleşen defilede aralarında doktor, mühendis, avukat ve master öğrencilerinin bulunduğu 6 kişi kıyafetleri tanıttı. Öğrenci Elif Yetim, Yüksek Makine Teknikeri Selma Demirer, master öğrencisi Begüm Demirer, Biyokimya Uzmanı Dr. Lale Kirişçi, Televizyon Programı Yapımcısı Gülay Erkal, Avukat Gülay Şafak tarafından Mevlana'nın 'Cömertlikte ve yardım etmede akarsu gibi ol, Şefkat ve merhamette güneş gibi ol, Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol, Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol, Hoş görürlülükte deniz gibi ol ve ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol" öğütleri ebru ve hat sanatı işlemeli kıyafetlerle anlatıldı. Tasavvufta her şey başa döner düşüncesiyle ilk kıyafeti tanıtan Begüm Demirer, son kıyafette elinde ayna ile çıkarak 'Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol' öğüdünü vurguladı. Defileyi Bodrum Tarih Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Kıvanç Esendemir ve yaklaşık 70 kişi izledi.

Eğitim almadığını tamamen içinden gelerek kıyafetleri yaptığını belirten Ceyda Esendemir, 'Çocukluğumdan bu yana tasavvuf kültürü içinde yetiştim. Bu nedenle o dönemlerden bu yana hep tasarım yapardım. Kıyafetler ilk kez 2008 yılında İzmir'de tanıtıldı. Mevlana'nın öğütlerini hatırlatmak istedik ve farklı sanatlar üzerinden anlattık. Kıyafetlerin bir çoğunda ebru sanatı kullanıldı, hat sanatı işlendi. Bu yetenek olsa gerek, ben tasarım üzerine ya da tasavvuf üzerine hiç eğitim almadım. Bu kültür içinde yetiştiğim için tamamen içinden geldiği hazırladım. Defilede 6 amatör arkadaşım, yer aldı" dedi.

Defilenin sonunda kıyafetlerin tanıtımını yapan amatör mankenlere Esendemir çiçek hediye ederek teşekkür etti. (haberler.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık