Ana Sayfa Urfa Haberleri Mevsimlik İşçiler Dönüş Yolculuğuna Başladı(video)

Mevsimlik İşçiler Dönüş Yolculuğuna Başladı(video)

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden fındık toplamak için Karadeniz Bölgesi'ne gelen mevsimlik işçiler, dönüş yolculuğuna başladı.

Giriş Tarihi: 29 Eylül 2011 Perşembe 10:41
Mevsimlik İşçiler Dönüş Yolculuğuna Başladı(video)
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden fındık toplamak için Karadeniz Bölgesi'ne gelen mevsimlik işçiler, dönüş yolculuğuna başladı. Mevsimlikişçiler, bu yıl fındığın az olması nedeniyle beklentilerini karşılayamadan memleketlerine dönüyor. 

Diyarbakır, ŞanlıUrfaMardinBatmanve daha pek çok Doğu ve Güneydoğu illerinden Sakarya,DüzceOrdu ve Giresun'a çalışmakiçin gelen binlerce fındık işçisi, memleketlerine dönüyor. Hasadı bitiren işçiler, dönüş yolculuğu için çalıştıkları bahçelerden Sakarya'nınArifiye ilçesindeki gara geldi. TCDD'nin işçi sayısının az olması sebebiyle bu yıl özel tren kaldırmaması üzerine işçiler, Güney Ekspresi ile yolculuk edecek. İşçiler, saatler süren zorlu tren yolculuğunun ardından memleketlerine varacak. Eşi ve 4 çocuğuyla birlikteDiyarbakır'dan Kocaali ilçesine gelen Mehmet Önal, 35 gün boyunca fındık topladıklarını söyledi. Fındığın az olması sebebiyle yevmiyelerin de düşük olduğunu kaydeden Önal; "Akrabalarımız dahil 28 kişilik kafileyle çalışmaya geldik. Günlük 28 liraya 35 gün çalıştık. fındık az olunca yevmiye de düşük oldu. Aldığımız ücret bizi tatmin etmedi. Bir daha gelmeyi düşünmüyorum." dedi. 

Memleketinde pazarcılık yaparak ailesinin geçimini sağladığını anlatan Önal, kazandıkları parayla çocuklarının okul masraflarını karşılayacağını belirtti. Terör sorununun güneydoğu insanını olumsuz etkilediğini kaydeden Önal şunları söyledi: "Terör olayları olmasa Diyarbakır bugün İstanbul'u geçerdi. İşsizliğin başlıca sebeplerinden biri de terör. Hepimiz bir bayrağın altında kardeşçe yaşıyoruz. Terörün bir an önce sona ermesini istiyoruz."

video linki

http://www.haberler.com/findik-iscileri-donus-yolculuguna-basladi-3025964-haberi/
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Oto Galericiler sitesinde kuş uçmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık