Ana Sayfa Ekonomi MEVSİMLİK İŞÇİLER YİNE YOLLARA DÜŞTÜ

MEVSİMLİK İŞÇİLER YİNE YOLLARA DÜŞTÜ

Şanlıurfa başta olmak üzere bölge illerden pancar ve soğan tarlalarında çalışmak için Yozgat'a giden tarım işçileri ev olarak kullanacakları çadırlarını kurdu.

Giriş Tarihi: 8 Mayıs 2012 Salı 14:49
MEVSİMLİK İŞÇİLER YİNE YOLLARA DÜŞTÜ
Yozgat'a, Güneydoğu Anadolu bölgesinden her yıl tarım alanlarında çalışmak için Nisan ayında giden tarım işçileri, kışın kar düşünceye kadar, il genelinde tarım alanlarında çalışarak kazandığı para ile memleketlerine dönüyor.

Yozgat'ın Yerköy ilçesine, Şanlıurfa'dan tarım alanlarında çalışmak üzere giden mevsimlik tarım işçileri, Çakırhacılı köyü yakınlarında, Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi Projesi (METİP) kapsamında, İl Özel İdaresi tarafından sağlanan çadırlara yerleşmeye başladı. Devlet tarafından sağlanan çadırların kendi çadırlarına göre çok iyi olduğunu belirten işçiler, şu anda tek ve en büyük eksiklerinin elektrik olduğunu söyledi.

Şanlıurfa'dan Yerköy'e giden Mahmut Güç isimli tarım işçisi, "Bizim çadırlarımız çabuk yırtılıyor, kışın soğuk yazın ise çok sıcak oluyordu. Bu çadır ise yazın sıcaktan, kışın ise soğuktan koruyor. Biz kendimiz şahsen bu çadırı alamazdım. Bu çadırı sağlayan devletimize teşekkür ediyorum. Şu anda sadece elektriğimiz yok, elektriğimizi istiyoruz. Devletimizden Allah razı olsun" diye konuştu.

İşçilerin çocukları da ailelerine yardım etmek için geldiklerini ifade etti. Diğer vatandaşlar da aynı ifadeleri kullanarak, kendi çadırlarının eski olduğunu söylediler.kaynak:
ipekyolhaber.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık