Ana Sayfa Urfa Haberleri Meydan taştı, Başbakan coştu

Meydan taştı, Başbakan coştu

- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim çalışmaları kapsamında halka hitab etmek, bazı açılışlar yapmak üzere geldiği Şanlıurfa’da coşkuyla karşılandı.

Giriş Tarihi: 22 Mayıs 2011 Pazar 17:14
Meydan taştı, Başbakan coştu
    Seçim çalışmaları kapsamında Şanlıurfa’ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, halka seslendi ve muhalefeti eleştirip milleti bölmek isteyenlere prim vermemeleri gerektiğini söyledi.

     Beraberinde Genel başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, mevcut Milletvekilleri ve adaylar ile alana gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran Seçim çalışmaları kapsamında Şanlıurfa'da Topçu Meydanında düzenlenen mitingde halka seslendi. Başbakan Erdoğan, önce insan sonra devlet düsturu ile hizmet ettiklerini, seçimden sonra da Şanlıurfa’nın Büyük Şehir olacağını söyledi.

Şanlıurfa birliğin şehri

     Mitingde 10 binlerce insana (yaklaşık 45 bin kişi) konuşan Başbakan Erdoğan, Şanlıurfa’nın bütün ilçelerinin de ismini sayıp selamladıktan sonra, “Şanlıurfa Kürdü, Türkü, Arabı, Lazı, Çerkezi, Alevisi, Sunisi ile birliğin şehri. Şanlıurfa cömertliğin, Hz. İbrahim’in şehri. Şanlıurfa sabır timsali Hz. Eyyüp’ün, Hz.Musa’nın, Hz. Davud’un, Hz. Elyasa’nın yani Peygamberler şehri. İnsan bu şehirde nasıl duygulanmaz, nasıl huzur bulmaz. Tarım ilk defa bu bereketli topraklar yapıldı. Dünyanın ilk üniversitesi burada kuruldu. Su ateşe bu toprakta hükmetti. İnsan bu şehirle nasıl gururlanmaz. Ben bu şehirle her zaman gurur duyacağım. Allah muhabbetimizi eksiltmesin” diyerek övgüler yağdırdı. Vatandaşlar da ‘amin’ diyerek duasına eşlik etti.

Hizmetkâr olmaya geldik

     Başbakan Erdoğan, Yavuz Sultan Selim’in Şam’a gittiğinde İmam efendinin söylediği, “Hakimül harameyn” sözü üzerine Sultan Selim’in ayağa kalkarak ‘Olsa olsa ben Hadimül harameyn’ olabilirim yani ben ancak hizmetkâr olabilirim dediğini hatırlatarak, “Biz hizmetkar olmaya geldik. Onların izinde yürüyoruz. Önce insan sonra devlet. Biz koltuk peşinde değiliz. Bize Şanlıurfa’da bir kardeşimiz çıkar, ‘Allah razı olsun’ derse o zaman mutlu oluruz. Hesaba çekilmeden kendimizi hesaba çekebiliyorsak ne mutlu. Akşam başımızı yastığa koyduğumuzda kendimizi sorguya çekeriz. Milletimiz için ne yaptık diye düşünürüz. Birileri koltuk sevdasındayken biz hizmet etmeye, yoksullukla savaşmaya geldik. 9,5 yıldır da bu işin peşindeyiz” diye konuştu.

Muhalefete çattı

       Konuşmalarında muhalefete de gönderme yapan Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü;

     “Hani diyorya şair; vur kazmayı Ferhat, çoğu gitti, azı kaldı. Şanlıurfalılar hepimiz ölmeyecek miyiz? Öldüğümüzde Hoca Efendi, Cumhurbaşkanı, trilyoner niyetine mi diyecek. Erkişi niyetine, hatun kişi niyetine diyecek. Kefenimizi atlastanmı yapacaklar. Öyleyse bu kavga niye? 2 metrelik çukura atılacağız. Eğer hoş bir seda bırakabilirsek ne ala. Yoksa ölünce millet kurtulduk der. Ya bu Başbakan geldi Şanlıurfa’nın yollarını gidişli-gelişli yaptı. Bozova’nın yolunu 3 şeritli Adıyaman’a bağladı Allah razı olsun derse yeter. Ne diyor Şair Nabi; ‘Sakın terki edepten, kuyi mahbubu hudadır bu.. Nazargah-ı ilahi makamı Mustafa’dır bu.. Bunları görmeyen nasibini almayanlarda var. İşte MHP liderini görüyorsunuz. Milletin üslubunu öğrenememiş. BDP’de öyle. Bunlar yavru muhalefet. Birde bunların anası var. Siirt’te nasıl saygısızlığını yaptığını duydunuz. ‘Statikonun Allah’ı Ankara’dadır’ dedi Kılıçdaroğlu. Allah mekandan münezzehtir. Millet sandıkta cevabını verecek.”

Hem MHP’yi, hem BDP’yi eleştirdi

     Şanlıurfa edep timsali Nabi’nin şehri olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Maalesef bunları görmeyen bunlardan nasibini alamayan bazı siyasetçiler var. Güya milliyetçi ama bu milletin dilini üslubunu adabını öğrenmeye gerek görmemiş. İşte BDP’yi görüyorsunuz onlarda kendilerine göre milliyetçi. Onlarda ırkçılık yapıyorlar. Yunus Emre’den Mevlana’dan, Ahmeti Hani’den nasiplenmemiş bunlar yavru muhalefet birde ana muhalefeti var. Onun durumu daha içler acısı. Siirt’te nasıl bir saygısızlık yaptığını sizde duydunuz. Statükonun Allah’ı Ankara’dadır dedi. Allah mekândan münezzehtir.  Edebine takın zaten 12 Haziran’da milletim senin edebine takacak ve taktıracak Hacı Bektaş’i velinin edebinden geçmemiş” diyerek sözlerini sürdürdü;

     Bir CHP’li milletvekilinin İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı kitabesinde yazan ‘Her nefis ölümü tadacaktır’ ayetinden rahatsız olduğunu söylüyor. Bundan çok rahatsız olmuş, ‘sinir bozucu’ diyor. Bende merak ettim herhalde dedim, ‘bu Kadir Topbaş’ın sözü olarak algıladı’ diye zannettim. O ayetin meali sende öleceksin. Profesörde olsan öleceksin. Ama tavrın senin hayırla veya aksi şekilde anılmana vesile olacak. Siyaset ilkeler üzerine yapılır, her partinin genel ilkeleri vardır. Elbette bir siyasi partinin içinde farklı düşünceler farklı renkler olabilir ama bunlarda en nihayetinden bir uyum bir ahenk arz eder şimdi soruyorum bu yeni CHP’nin ilkesi nedir? Bu nasıl bir şeydir. Başörtüsüne saygı diyeceksin başörtülü kızları rahibe gibi göstereceksin bunların hepsini bir araya getirseniz hadi onu geçireceksin terör örgütü ile birlikte kepenk indireceksin Dersim’de analar ağlasın deyip Tunceli’de milletin karşısına çıkacaksın. Ankara Yenimahalle Belediyesi İskilipli Atıf Hoca’yı idam ettiren adamın adını bir mahalleye vermiş. Ali Çetinkaya diğer adıyla Kel Ali. Bakın İskilipli Atıf Hoca’yı nasıl idam cezası veriyorlar:  ‘Sanığın idamına sonra şahitlerin bilahare dinlenmesine’ diyerek İskilipli Atıf Hoca efendiyi idam sehpasına gönderiyor. Sonrada CHP Ali Çetinkaya’yı büyük devlet adamı olarak ilan ediyor ve savunuyor. Sen mi bu ülkede siyaset adamı olacaksın da bu ülkenin başına geçeceksin. Önce şahitleri dinlemeden ipi çekeceksin sonra bunu büyük devlet adamı niteleyeceksin. Şanlıurfalı kardeşlerimin bunlara nasıl baktığını biliyorum” dedi.

Esnafı tehdit ediyorlar

     Konuşmasında BDP’ye de yüklenen Erdoğan “Bakınız yeri geliyor bunlar milliyetçi bir anda komünist bir anda ırkçı bunlarda her şey var. Bunlar bir ara Silivri’dekilerin avukatı oldular. Çetelerin avukatlığına soyundular. Çetelere avukatlık yapıyor dediğimiz zamanda rahatsız oldular. Kılıçdaroğlu bu Ergenekon nerde adresini söyleyin gidip üye olacağım dedi.  Biz CHP’yi, MHP’yi ve BDP’yi millete havale ettik. BDP’nin desteklediği bağımsız adaylar için bir duyuru yapmak istiyorum. Bu oyunu bozmamız lazım. Düşünün bunlar kimleri destekliyor? Bunlar Parlemantoda benim Kürt kardeşlerime ne getirecekler, kazandıracak neleri var. Bunlar PKK’ya sırtlarını dayamışlar. Hakkari’de bütün esnafa kepenk kapattırdılar. Esnafı tehdit ederek kapattırdılar. Yas olayında olduğu gibi 3 gün kepenk kapattırdılar. Vatandaş kepenk kapatmıyor. Vatandaşı tehdit ediyorlar, kepenk kapatıyorlar. Bunlar Hakkari’de Hoca efendiyi öldüren adam değil mi? Bunlar Kürtlerin dininin Zerdüştlük olduğunu iddia ediyorlar. Bunlara göre Kürtler Müslüman değilmiş. Silah zoruyla olmuşmuş. Bunu söyleyen İmralı’daki. Biz el ele vereceğiz. Omuz omuza vereceğiz, bu milletin silahla işi yok. Bizde kin yok, nefret yok. Biz böyle bu hale geldik. Sen vatandaşı tehdit edeceksin mitince gitme ev ev telefonla arıyorlar tehdit ediyorlar. Bunların yandaşı, candaşları ile birlikte verdikleri mücadele var. Esrar, eroin kaçakçılığından tutunda ne ararsanız bunlarda var. ABD bunları tespit etti, oradaki mal varlıklarını dondurdu. Aynı şey batıda var. Ne yaparsa yapsınlar biz kendi işimize bakacağız. Bölgenin çehresi hızla değişiyor, bölgeye huzur geliyor. Yollarla hastanelerle. Hakkari’nin merkezinde yolların halini görseniz kahrolursunuz. Orda BDP belediyesi var. Neden bu yolları yapmazsın. Biz karayolları olarak yol yapıyoruz. Suyu belediye’nin getirmesi lazım. Yüksekova’ya Şemdinli’ye biz getirdik. Burada Kürtler var diye değil, yaradılanı Yaradan’dan ötürü sevdiğimiz için. Tunceli’ye, Hakkari’ye üniversiteyi biz getirdik. Gerginliğe şiddete boyun eğmeden kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Tatlıses’e teşekkür ve geçmiş olsun

     İbrahim Tatlıses’in adaylıktan çekilmesinden dolayı teşekkür eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Yaşanan menfur saldırı ardından hastanede ziyaret ettim. Biz hizmete sunduğumuz jet ambulansı ile Almanya’ya tedaviye gönderdik. Daha sonra arkadaşlarla yaptıkları görüşmeden sonra adaylıktan ayrıldı. Teşekkür ederim. Memleketinden bir daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

Seçimden sonra Büyükşehir

     Şanlıurfa’ya çok önemli bir müjdesi olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, “Urfa’nın etrafı dumanlı dağlar türküsündeki Şanlıurfa’nın o dumanını o yüzünü dağıtıyoruz. Duman ve hüzün artık türkülerde kalıyor. Şanlıurfa’yı 12 Haziran’dan sonra Büyükşehir statüsüne kavuşturuyoruz. Seçimden sonra çıkaracağımız bir yasa ile Şanlıurfa Büyükşehir’e kavuşacak. Mülki sınırlar dediğimiz bütün ilçelerini kapsayacak şekilde Şanlıurfa büyükşehir oluyor. 100 binlik plan 5 planlarına kadar büyük şehir yapacak. Artık belde kalmayacak. Beldeler mahalle olacak. Çok daha güçlü hizmetleri vereceğiz. Yerel hizmetler daha güzel olacak. Kentsel dönüşümler değişimler yapılacak. Bu peygamberler şehrini modern bir şehir hale getireceğiz.  Mitingin hemen ardından yeni bir açılış gerçekleştiriyoruz. 350 trilyon’u bulan eğitim, sağlık, kültür tesisini projeyi gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin güneyini Ortadoğu’ya bağlayan yolu Habur’a uzatıyoruz. Suruç, Şanlıurfa kesiminin, Hilvan, Siverek ve Ceylanpınar yollarını bugün hizmete açıyoruz. Balıklıgöl’e su getirme olan önemli bir proje başlatmıştık. Buna son sürat devam ediyoruz. Akçakale sınır kapısının modernizasyonu için imar çalışmasını yapacağız. Mürşitpınar sınır kapısı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Suriye’deki sorunlar çözülsün o kapıyı da açacağız. Abide meydanı köprülü kavşağını ve Topçu Meydanı projesini biz Şanlıurfa’ya kazandıracağız. 2013 sonunda inşallah Marmara’yı bitiriyoruz. Londra’dan Pekin’e ordan gelip geçecek” diyerek sözlerine şöyle devam etti.

Bin 600 yataklı Hastahane sözü

      “Viranşehir’e Gel” sloganlarına Başbakan “Viranşehir’e nasıl geleyim? Akşam oldu. Başka zaman İnşaallah” diyerek Şanlıurfa’ya Bin 600 yataklık bir hastanenin yapılacağı müjdesini verdi.

       Konuşmasını tamamlayan Başbakan buradan AK Parti yeni il binasına giderek oranın da açılışını yaptı.

Hilton da hizmete açıldı

     Şanlıurfa’da yapımı tamamlanan Hilton Inn Şanlıurfa, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık