Ana Sayfa Siyaset Mezhepsel Taşıtmanın Tarafı Olmamalı

Mezhepsel Taşıtmanın Tarafı Olmamalı

Korutürk: "Hükümet Suriye'de tırmanmakta olduğu anlaşılan mezhepsel çatışmanın hiçbir suretle tarafı olmamalıdır"

Giriş Tarihi: 25 Haziran 2011 Cumartesi 00:37
Mezhepsel Taşıtmanın Tarafı Olmamalı
GAPHA)-CHP  Genel Başkan Yardımcısı Osman Korutürk, Suriye'de yaşanan olaylara ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Hükümet Suriye'de
tırmanmakta olduğu anlaşılan mezhepsel çatışmanın hiçbir suretle tarafı olmamalıdır" dedi. Korutürk, yaptığı açıklamada, Suriye'de yaşanan olaylar hakkında dış dünyanın algısı ile Suriye siyasi liderliğinin değerlendirmelerinin farklı olduğunu, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın son yaptığı konuşmada da bu hususun açığa çıktığını ifade etti. Dış dünyanın olayları bir "halk hareketi" olarak değerlendirdiğini, Esad'ın ise "olayların kısmen memnun olmayan halk gruplarının reaksiyonu yanında Suriye sathına yayılmış küçük provokatör gruplar tarafından çıkarıldığını" söylediğini aktaran Korutürk, Esad'ın ayrıca   bazı çevrelerin ülkenin iç işlerine karıştığını, bunu Suriye'nin çıkarı için değil kendi menfaati için yaptıklarını, Suriye'de mezhep çatışmalarını tahrik amacını güttüklerini öne sürdüğünü ve göç edenleri geri çağırdığını hatırlattı. Suriye devletinin ülke sathına yayılan olaylara ne derece hakim olduğu konusunda bir değerlendirme yapmanın zor olduğunu belirten Korutürk, Suriye içindeki güç dengelerinin hangi yönde gelişeceğinin de belirsiz olduğunu vurguladı. Korutürk, bölgedeki diğer bütün Arap ülkelerinde olduğu gibi, Suriye yönetiminin de, halkların demokrasi, özgürlük ve refahın halkça paylaşımı yolundaki meşru isteklerini şiddet yoluyla bastırma politikaları uygulamasını kabul etmenin mümkün olmadığını kaydetti.
-PM ÜYESİ MATKAP, ÇADIRKENTTE İNCELEMELERDE BULANACAK-
"AKP Hükümetinin henüz göç başlamadan önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ağzından göçü teşvik eder beyanlarda bulunmasının yaklaşık on binin üzerinde Suriye vatandaşının Türk tarafına geçmesine sebep olduğunu" söyleyen Korutürk, bir o kadar göçmenin de sınırın diğer tarafında Türkiye'ye geçmek üzere toplandığı yönünde haberler bulunduğunu ifade etti. Söz konusu göçün insani sebeplerle teşvik edilmiş olsa bile, kontrolsüz bir göç olgusunun Suriye Devleti ile aramızda ciddi bir sorun olma potansiyeli taşıyabileceği ve bölgeye olası bir dış müdahalenin alt yapısını oluşturabileceği gözardı edilmemelidir. Suriye yönetiminin halka uyguladığı şiddeti kabul edilemez buluyoruz. Hükümet Suriye'de tırmanmakta olduğu anlaşılan mezhepsel çatışmanın da hiçbir suretle tarafı olmamalıdır. Türkiye'nin ulusal menfaatlerini çok yakından ilgilendiren Suriye'deki olaylar ve hükümetin tutumu bütün yönleriyle CHP yönetimi tarafından yakından takip edilmekte ve değerlendirilmektedir. Parti teşkilatımızın bugüne kadar mahallinde yaptığı ve ön değerlendirmelerimize esas oluşturan incelemelere ilaveten, Parti Meclisi Üyesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Nihat Matkap Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun temsilcisi olarak yerinde tespitler yapmak üzere görevlendirilmiştir. Sayın Matkap, bölgede ve Suriyeli göçmenlerin bulundukları kamplarda temas incelemelerde bulunacak ve sonuçlarını Genel Merkezle paylaşacaktır."
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star