Ana Sayfa Urfa Haberleri Mezopotamya Kadınının Kendine Has Güzellik ve Süsleme Sanatı Olan DEK

Mezopotamya Kadınının Kendine Has Güzellik ve Süsleme Sanatı Olan DEK

Yaklaşık yeddi bin yıllık tarihi geçmişi ve 70 medeniyete ev sahipliği yapmış Kuzey Mezopotamya' nın kadim kenti Mardin'in tarihi kimliğine kavuşması adına kültürel ve mimari yapısını değişik sanatlarla kitaplaştıran Mardin Valiliği, kültürel kitap serisine bir yenisini daha ekledi.

Giriş Tarihi: 12 Eylül 2011 Pazartesi 17:59
Mezopotamya Kadınının Kendine Has Güzellik ve Süsleme Sanatı Olan DEK
MARDİN(GAPHA)-Mardin’in kültürel zenginliklerinden biri olan DÖVME(DEK) Sanatı’nın tanıtıldığı kitabın basımını gerçekleştiren Mardin Valiliği’nin bu çalışmasında, Resim Öğretmeni Sibel Abiç’in imzası bulunuyor.
“Yarım asırlık bir geleneğin simgesiydi dövme, erkeklerde gücün simgesiyken bölgede daha çok narin kadın simgesiydi ‘’şeklinde Dövme(Dek)’yi yorumlayan Sibel Abiç, “kitabı hazırlama aşamasında Mardin’in Kızıltepe ilçesi ve birçok köylerindeki araştırmalarımda dövme yapımının nesilden nesile, bir kültür, bir değişim ve güzeli bulma çabasıyla geçtiğinin kanısına vardım, yaklaşık seksen kadınla yaptığım görüşme ve sohbetlerde dövmenin amacı bir inanç, bir yaşayış ve yaşam tarzı olarak karşıma çıktı. Mardin, ilçeleri ve köyleri yıllardır bu geleneği sürdürmektedir ve temennim daha uzun yıllar sürmesidir. Bu araştırmayı yapmamın asıl nedeni, bu kültürün giderek yok olması ve yeni neslin buna artık rağbet göstermemesi” şeklinde konuştu.
Abiç, “Bu kitabı hazırlamamda benden desteğinin esirgemeyen Mardin Valisi Sayın Turhan Ayvaz’a, araştırma aşamasında misafirperver davranan tüm köylülere, kitabı oluşturmamda Gap idaresine, Mardin Vali Yardımcısı Şenol Koca’ya, İl Kültür Müdürü Davut Beliktay’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Mardin Valisi Turhan Ayvaz ise, ‘’Mezopotamya kadınının kendine has güzellik ve süsleme sanatı olan dövmeyi günümüzde asırlık çınarlarda görebiliyoruz’’ diyerek bu geleneğin bu kültürün yok olma tehlikesiyle karşılaştığını belirtiyor. Ayvaz bu gün kaybolmaya yüz tutmuş bu geleneksel sanatın gelecek nesillere aktarılmasına katkısı olacağını düşündüğüm kitabın hazırlanmasında başta resim öğretmenimiz Sibel Abiç olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’ dedi. Yoğun bir araştırma sonucu özenle hazırlanan kitap, Mardin ve civarında yaşayan kadınların vücutlarına yaptıkları Dövme Sanatının motifleri ve semboller içeren çok sayıda fotoğraf ve çalışmayı barındırıyor.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Haliliye Belediyesinde FETÖ Tartışması (VİDEOLU)

Kurumsal

İçerikYukarı Çık