Ana Sayfa Kültür/Sanat Milas'taki İçler Acı Görüntüler, Başkan'ı Kızdırdı

Milas'taki İçler Acı Görüntüler, Başkan'ı Kızdırdı

MUĞLA’nın Milas İlçesi’ndeki Belediye Geçici Hayvan Barınağı’nda, bir deri bir kemik kalmış köpeklerin, telef olanların leşlerini yediği görüntülerinin basına yansıması Milas Belediye Başkanı CHP’li Muhammet Tokat’ı kızdırdı. Barınakta bir açıklama yapan Başkan Tokat, bundan sonra barınağa herkesin isteği saatte giremeyeceğini belirterek, "Bu konu basında yer aldıktan sonra ben tüm çalışanlar hakkında soruşturma başlattım. Biz bu konuya meclis üyelerimizle el attık. Düzelme yoluna gidilmezse burası kapatılacak" dedi.

Giriş Tarihi: 5 Temmuz 2011 Salı 14:51
Milas'taki İçler Acı Görüntüler, Başkan'ı Kızdırdı
Yaptığı açıklamada, geçmiş yıllara göre barınaktaki şartların daha da iyi duruma getirilmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Muhammet Tokat, "Buranın işlevselliğinin artırılması için bazı çalışmalarımız oldu. Hayvanların sıcaktan korunması için gölgelikler, depo, mutfak, karantina, rehabilitasyon bölümü, ağaçlandırma çalışmaları yapıldı. Ayrıca dişi, erkek, hırçın, yavru, hastalıklı köpekler için ayrı bölümler oluşturuldu. Hayvansever dostlarımızın katkılarıyla yemek koşulları düzenlendi. Burada hayvanların zor yaşam koşullarına veya açlığa terk edilmesi söz konusu değil. Biz mümkün olduğu kadar buranın dezenfekte edilmesi, hayvanların sağlıklı ortamda bulunması için gerekli hassasiyetleri gösteriyoruz" dedi.

BODRUM’UN KÖPEĞİ MİLAS’A BIRAKILIYOR’ İDDİASI

Milas’ın bir hayvan barınağına sahip olduğu için şanslı olduğunu dile getiren Başkan Tokat, "Barınak ile ilgili bazı konuların yansıtılış noktaları bizleri rahatsız ediyor. Biz sadece hayvanların korunmasıyla sorumlu değiliz. Milas’ta ciddi anlamda köpek sayısı artışı var. Vatandaşlardan sürekli şikayet geliyor. Şu an bu konu ilçenin en önemli sorunu haline geldi. Barınakta 86 hayvan var. Milas, bütün terkedilen hayvanların bırakılma yeri haline geldi. Bu anlamda çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Özellikle yaz aylarında büyük artış oluyor ve bunu engelleyemiyoruz. Bodrum’un köpekleri bile buraya bırakılıyor. Milas’ta ciddi anlamda sahipsiz hayvan var. Böyle devam ettiği sürece bu işin çözümü yok" diye konuştu.

HAYVANSEVERLERDEN İTİRAZ

Bağımsız Hayvan Hakları Savunucuları Üyesi Sabiha Erol, Başkan Tokat’ın, barınağı ziyarete kapatmak istemesine tepki gösterip, "Burayı ziyarete kapatamazsınız. Herkesin bir çalışma saati var. Biz, mesai saatlerimizin dışında barınağa gelebiliyoruz. Her gün işten izin alıp buraya gelemeyiz" dedi. Ölen köpekleri barınağa kendilerinin getirip, kurtlandırmadığını da vurgulayan Erol, "Buradaki tabloyu kabullenmeniz gerek. Sizin, ‘Evet, böyle bir eksiklik var. Çözüm için çalışacağız’ demeniz gerekiyor. Burada çalışanların ihmali olduğunu kabullenmelisiniz" dedi.

Bunun üzerine Başkan Tokat, konunun basında yer almasının ardından, tüm barınak çalışanları hakkında soruşturma başlattığını söyledi. Belediye Meclisi üyeleri ile konuya el attıklarını ifade eden Tokat, Erol’un tepkisinin ardından "Bu konu basında yer aldıktan sonra ben tüm çalışanlar hakkında soruşturma başlattım. Biz bu konuya meclis üyelerimizle el attık. Düzelme yoluna gidilmezse burası kapatılacak" dedi.

Milas Hayvanları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği ile ortak çalışmanın sorunları azaltacağını sandığını fakat sorunların daha da büyüdüğünü belirten Başkan Tokat, barınakta yapılan çalışmalar hakkında hayvanseverleri bilgilendirdikten sonra basın açıklamasını sonlandırdı.

Toplantıya, Milas Belediyesi Meclis Üyeleri, Bağımsız Hayvan Hakları Savunucuları, Milas Hayvanları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Meliha Tekin ve dernek üyelerinin de katıldı.

Bir grup hayvansever, geçen cuma günü ziyaret ettikleri barınakta görüntüledikleri olumsuzlukları basına dağıtmıştı. Barınaktaki aç bırakıldığı ileri sürülen köpeklerin, ölenleri yemesi görenleri şoke etmişti.(milliyet)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık