Ana Sayfa Ekonomi Millet ekmeğe, fırıncı oyuna doymuyor!

Millet ekmeğe, fırıncı oyuna doymuyor!

Ekmek fiyatı ve gramajı fırıncının insafına bırakılınca olan vatandaşa oluyor. Hafta başından itibaren 160 gramlık pide fiyatını 50 kuruştan, 60 kuruşa yükselten Şanlıurfa Fırıncılar Odası ekmekle oynamaktan vazgeçmiyor.

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2013 Perşembe 15:10
Millet ekmeğe, fırıncı oyuna doymuyor!

Yapılan ekmek zammı ile ilgili basına konuşan Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı M. Emin Karaatlı, un ve odun fiyatlarındaki artışa paralel olarak bir fiyat düzenlemesi yaptıklarını ifade ederek, “Ekmeğe beş yıldır zam yapılmıyor. Esnafımızın başta un olmak üzere yakacak ve işçi maliyetleri artarken fiyat yerinde sayıyor. 50 kuruşluk ekmeğin fiyatını 60 kuruş olarak yeniden düzenledik. Esnafımız yine de bunu yeterli görmüyor. Ancak vatandaşı da düşünerek bu kararı aldık. Un fiyatlarında artış olursa daha değişik şeyler olacak” şeklinde konuştu.

İKİ YILDA YÜZDE 50 ARTTI
Fırıncılar Odası Başkanı’nın “Zam yapmadık, fiyat düzenlemesi yaptık” demesine rağmen, vatandaşın boğazına giren ekmek fiyatı sadece iki yıl içersinde yüzde 50 oranında zamlanmış oldu.
2011 Kasım ayında 160 gramlık ekmeği 40 kuruştan satan fırıncılar, gramajı 180’e çıkararak fiyatı da 50 kuruşa getirerek kiloğramı 2.5 TL olan ekmek fiyatını 2.7 TL’ye yükseltmişlerdi. Kısa bir süre sonra ekmekten 20 gram eksiltme yaparak ekmeğin kilogram fiyatını 3.30 TL’ye çıkaran fırıncı esnafı, bir yıl içersinde ekmeğe yüzde 33 zam yapmıştı.
25 Kasım 2013 tarihinde 160 gramlık ekmeğin fiyatını yüzde 20 daha artırarak 60 kuruşa çıkaran fırıncı esnafı böylece iki yıl içinde ekmeğe yüzde 50 oranında zam yapmış oldu. Böylece 2011 Kasım ayında kiloğramı 2,5 TL olan ekmek, 2013 Kasım ayında 3,75 TL’ye yükseldi.


EN KALİTESİZ EKMEK
TSE 5000 standardına uymayan ekmek üretimini kalitesiz un kullanarak sürdüren Şanlıurfa’daki pide fırınları aynı zamanda sıhhi ve mali denetimden de yoksun.
Şanlıurfa Halk Sağlığı ekiplerinin geçmişte yaptığı denetimlerde yüzde 90’ının tırnak aralarından alınan numunelerde parazite rastlanan fırıncılar son derece sağlıksız ortamlarda ekmek üretirken, ekmek üretiminin olmazsa olmazı olan yaş mayayı, maliyeti düşürmek adına fırınlarına bile sokmuyorlar.

Maya yerine ekşimiş hamur ve karbonat kullanan fırıncıların ekmek alan vatandaşlara bir poşet vermemesi de zaman zaman tartışmalara neden oluyor.

MALİ DENETİM DE YOK
En küçüğünde bile 6-7 kişinin çalıştığı fırınların mali kayıtları da aldatıcı beyanlarla dolu. Günde 15 saate yakın mesai yapan fırın çalışanlarının pek azı sosyal güvenceye sahipken, fırın sahiplerinin Vergi Dairesi’ne beyan ettiği kapasiteler incelendiğinde, mevcut üretimlerinin bir işçinin çıplak yevmiyesini bile karşılamayacak rakamlardan oluştuğu kolaylıkla görülebiliyor.

35 KURUŞA SATAN KÂR EDİYOR
Şanlıurfa’daki fırıncı esnafının olumsuzlukları bir yana, ekmekte rekabete giren bazı fırıncılar, 200 gramlık francala ekmeği iki yıldan bu yana 35 kuruştan satıyordu. “Kâr etmesem yapmam” diyen bu fırıncıya karşılık, ekmek fiyatına iki yılda yüzde 50 zam yapan Şanlıurfa Fırıncılar Odası ve esnafının ekmekle olan oyununa ne idare ne de vatandaş dur diyemiyor.

VATANDAŞ KALİTELİ EKMEK İSTİYOR
Fırıncı esnafının ekmeğin kalitesinden, işçilik giderlerinden, mayadan eksilterek daha çok kâr etme çabasına rağmen kaliteli ekmek isteyen vatandaşların taleplerini dikkate alan olmuyor.
Fırından çıktıktan hemen sonra yenemeyecek derecede kuruyan ve bayatlayan ekmek yerine, daha yüksek kalitede ve gramajda ekmek isteyen vatandaşlar, kalite ile paralel yapılacak fiyat artışlarını anlayışla karşılayacaklarını belirtiyorlar.

BAKKAL DAHA ÇOK EKMEK SATIYOR
Fırıncı esnafının ekmekteki olumsuz tutumununa karşı, pide ekmeğine kıyasla daha kaliteli üretilen, halk arasında somun olarak bilinen francala ekmek, çoğu bakkal ve markette fırıncıların ekmek satışını geçiyor. Pide ekmekle aynı fiyata satılan francala ekmeğin uzun süre tazeliğini korumasını ve yüksek gramajını avantaj olarak değerlendiren vatandaşlar geleneksel tat olarak aradıkları fırın ekmeğinden de vazgeçemiyor.


EKMEK SERVİSİ VE DOLAPLARI
Bakkal ve marketlerde satışa sunulan francala ekmeğin de sicili pek parlak değil. Üretimi, pide ekmeğe nazaran daha arka planda gerçekleşen francala ekmeğin bakkal ve marketlere servis edildiği araçların da hijyen kurallarına uymadığı biliniyor.
Ekmeklerin taşındığı sepetler hiç yıkanmıyor. Satış noktalarında ayrı ayrı poşetler içersinde bulunması gereken ekmekler, kullanım süresince belki de hiç temizlenmeyen kir pas içindeki ekmek dolaplarında satışa sunuluyor.

SÜTLÜ EKMEK ALDATMACASI
Francala ekmeğin gramajından eksilterek bakkal ve marketlerde satışa sunan fırıncıların ikinci satış ve servis giderlerini karşılamak için çoğu zaman gramajdan eksilttiği biliniyor.
Vatandaşların gramaj yönünden belediye zabıtasına yaptığı şikayetler ise “özel çeşit ekmek” savuşturmasıyla örtbas ediliyor.
Fırıncıların gramajdan eksiltme yöntemine buldukları kılıf ise “sütlü ekmek”. Mevzuata göre saf olmayan ekmekler “özel çeşit ekmek” statüsünde değerlendiriliyor, gramaj ve fiyatları da serbest bırakılıyor.  Fırıncıların “sütlü” diyerek özel çeşit statüsüne koyduğu ekmekler normal ekmek olmasına rağmen düşük gramajla bakkal ve marketlerde zaman zaman satışa çıkıyor. Oysa vatandaşın bu tür ekmeklerin içinde sütün zerresinin olup olmadığını öğrenme veya doğrulama imkanı kesinlikle bulunmuyor.

EKMEK TEBLİĞİ’NE GÖRE
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği 1 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe girdi. Tebliğ ile ekmeğin üretiminden satışına kadar birçok konuda yeni uygulamalar başlatıldı. Mesela ekmek satılan her yerde tam buğday ekmeği, tam buğday unlu ekmek, kepekli ekmek bulundurulması zorunlu hale geldi. Ekmekte kepek miktarını en az yüzde 60 artırırılırken tuz miktarı yüzde 25 azaltılmıştı.
Ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ekmekler için tüketicilerin kullanabilmesi amacıyla kolay ulaşılabilir bir yerde temiz ve hijyenik eldiven bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Yine bu tebliğ kapsamında ekmeğin fırın dışındaki yerlerde ambalajsız olarak satılması yasaklanmıştı. Ekmek üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışan tüm personelin hijyen eğitimi almasını zorunlu hale getirmişti.

EKMEĞİ ŞEKİLLENDİREN TINRAKLAR PARAZİT YUVASI

Yapılan araştırmada fırıncıların yüzde 90’ının tırnak arasında parazit yumurtasına rastlansa da, 200 derecelik fırında bu yumurtalar piştiği için canlılığını kaybettiği belirtiliyor.
Bağırsak solucanları ve parazitler, bedene dışarıdan girerek yaşam kalitesini düşürürler. Gerek bağırsak solucanları olsun, gerek parazitler olsun, kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bağırsak solucanları, parazitler, vücuda kirli suların içilmesi, kirli sularla yıkanan meyvelerin, sebzelerin tüketilmesi, pişmeyen etlerin tüketilmesi, parazitlerin ve yumurtaların dökülmüş olduğu çarşaf ve havluların kullanılması gibi farklı yollarla bulaşır. Parazitlerin, bağırsak solucanların ebatlarına göre kansızlık, bağırsak tıkanması, dalak büyümesi, deri döküntüleri gibi farklı hastalıklara sebep olabilir. Askarisler olarak bilinen tehlikeli bağırsak solucanları bağırsak zarını delerek kana karışıp, kan dolaşımı ile akciğerlere kadar gelip iltihaba sebep olabilirler. Safra kesesine ulaşırlarsa sarılığa sebep olabilirler. Hatta bazen yumurtalar birleşip, bağırsak tıkanmasına bile sebep olabilirler. Bağırsak solucanları ve parazitlerin tedavisi için bütün aile bireylerinin tedaviye katılması gerekir. Bunların yanında tenya varlığında ise kişi, sürekli karın ağrısı, baş dönmesi, kusma, sürekli açlık hissi gibi daha ağır şikayetlerde bulunur. Çengelli kurtlar ise kişinin kanını emerek beslendiği için kişiyi kansız bırakır. Bu sebeple bağırsak solucanları, parazitler kesinlikle önemsenmeli ve tedavi yoluna gidildiği gibi, tekrar oluşmaması içinde çiğ etten, yıkanmayan çiğ besinleri tüketmekten uzak durulmalı, el ve tırnak temizliğine, iç çamaşırların temizliğine önem verilmeli.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Kurumsal

İçerikYukarı Çık