Ana Sayfa Ekonomi Milletvekillerine Yılbaşı Piyangosu Vurdu

Milletvekillerine Yılbaşı Piyangosu Vurdu

TBMM Genel Kurulunda, Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, kabul edilerek, yasalaştı.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2011 Cuma 10:59
Milletvekillerine Yılbaşı Piyangosu Vurdu
Yasanın görüşmeleri sırasında iktidar ve muhalefet milletvekillerinin ortak imzasıyla verilen önergelerle, milletvekillerinin emekliliklerine yönelik yeni düzenlemeler yapıldı.
Kanunun görüşmelerinde milletvekillerinin emekliliklerine yönelik 3 yeni madde eklendi. Sağlık Sigortası Kanunu'nda ''Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Başbakanlık'' görevinde bulunanların aylıklarının düzenlendiği maddeye, ''Bakanlar ve milletvekilleri'' de eklendi.
Buna göre, dışarıdan Bakanlık veya TBMM üyeliği görevlerinde bulunanlara veya bu görevleri herhangi bir nedenle sona erenlere de malullük ve yaşlılık aylığı bağlanabilecek. En az 2 yıl süreyle bu görevlerde bulunmuş olmaları halinde, Cumhurbaşkanı'na ödenmekte olan aylık ödeneğin yüzde 40'ı esas alınarak, Cumhurbaşkanına bağlanacak yaşlılık aylığının yüzde 42'si oranında malullük, emeklilik veya yaşlılık aylığı ödenecek.Eski vekillerin sigorta primleri TBMM bütçesinden
Yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı bağlanma hakkına sahip olmayan ve sigortalı bir işte çalışmayan milletvekilleri ve dışardan bakanların, bu görevleri sona ermesiyle birlikte sigorta primi, 4 yıl boyunca, bir defaya mahsus TBMM bütçesinden karşılanacak.

3 lira katılım payı
Aile hekimlerince yazılan reçetelerden de katkı payı alınacak. Reçetelerde yer alan 3 kutu veya 3 kaleme kadar ilaçlar için 3 lira, sonraki ilave her ilaç için 1 lira katılım payı alınacak.

Van ve Simav'daki deprem mağdurlarına aylık
Van ve Simav depremlerinde malul kalan sigortalılar ile ölen sigortalıların hak sahiplerine aylık bağlanacak.


EMEKLİ VEKİL MAAŞI 3 BİN LİRA ARTTI

Maaş ve emekli aylıkları Başbakanlık Müsteşarının maaşına endeksli bulunan milletvekilleri, emeklilik hakkı bakımından Cumhurbaşkanının emekli aylığına endekslendi. Böylece, halen 5 bin lira olan emekli vekil aylığı 8 bin liraya yükseldi.

HEM EMEKLİ HEM ÇALIŞAN VEKİLE 19 BİN 300  LİRA

Ayrıca yeniden seçilen emekli vekillerin aylığından yapılan kesintiler de kaldırıldı. Oysa mevcut emekliler, bir işte çalışmaları durumunda emekli maaşlarından yüzde 15 oranında 'sosyal güvenlik destek primi' kesiliyor.  İşte emekli vekillerden yapılan bu kesintinin kaldırılmasıyla, milletvekilliğinden emekli olduğu halde, halen vekil olan yaklaşık 200 kişinin maaşında 5 bin lira artış olacak. Böylece bu vekillerin ellerine geçen aylık tutarı 14 bin 300 liradan 19 bin 300 liraya çıkacak.

Emekli Sandığı Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapan yasa tasarısı milletvekillerine yeni yıl piyangosu olurken; vatandaşın ilaca katkı payını ise artırdı. Buna göre aile hekimlerinin yazdıkları reçeteler de dahil; ayakta tedavilerde yazılan reçetelerde 3 ilaca kadar 3 lira alınması öngörüldü. İlave her bir ilaç içinse 1 lira katkı payı alınacak.

12 Haziran Seçimlerinde ilk kez seçilen milletvekili maaşı: 11 bin 250 TL

Emekli Milletvekili Aylığı: 5 bin TL'den 8 bin TL'ye çıkacak

Emekli olduğu halde halen çalışan milletvekilinin eline geçen ise; 14 bin 300 TL'den 19 bin 300 TL'ye çıkacak.

(AA - Hürriyet)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Kurumsal

İçerikYukarı Çık