Ana Sayfa Urfa Haberleri MISIR ÇİFTÇİSİNİN SORUNU ÇÖZÜLECEK

MISIR ÇİFTÇİSİNİN SORUNU ÇÖZÜLECEK

Son günler Şanlıurfa’da Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Müdürlüğü’nün mısır alımında sorunlar yaşandığına dair haberler sonrası harekete geçen Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu TMO yetkilileri ile görüştü.

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2015 Salı 12:10
MISIR ÇİFTÇİSİNİN SORUNU ÇÖZÜLECEK

Görüşme sonrası Başkan Eyyüpoğlu, her biri 100 bin tonluk Akçakale ve Ceylanpınar depolarının kullanılamamasından dolayı sorun yaşandığını ancak çalışmalar neticesinde yeni oluşturulacak depolar ile sorunun kısa sürede çözümü için söz aldıklarını ayrıca kentte daha büyük siloların yapımı için de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na başvuruda bulunulacağını söyledi.

Şanlıurfa’da TMO’da yaşanan mısır alımı sorunun çözümü için harekete Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyüpoğlu, TMO yetkilileri ile yaptığı görüşme neticesinde sorunun kısa sürede çözüleceği müjdesini verdi. Görüşme sonucunda sorunun özellikle sınır kentleri Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerindeki TMO depolarının kullanılamaması olduğu açıklandı.

Günde 2 bin ton alım yapıldığı bilgisini aktaran TMO yetkilileri önümüzdeki günlerde oluşturulacak yeni mısır depoları sayesinde alımların daha da hızlanacağı aktarıldı. Eyyüpoğlu ayrıca önümüzdeki yıllarda benzer sorunların yaşanmaması için bir tarım kenti olan Şanlıurfa’da daha büyük siloların yapımı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na da başvuruda bulunulacağını kaydetti.

Mısır çiftçisinin sorunlarının çözüleceği müjdesini veren Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, açıklamasında şu sözlere yer verdi; “bir süredir mısır çiftçisinin TMO’ya ürün teslimatı yapamadığı bilgisini alır almaz TMO yetkilileri ile görüştük. Görüşmede bizlere şu bilgiler verildi. İl genelinde günlük 2 bin tonluk alımların sürdüğü, Akçakale ve Ceylanpınar’daki her biri 100 bin tonluk depoların kullanılamaması ve var olan depoların yetersiz kalması nedeniyle alımlarda sorun yaşanıyor. TMO İl Müdürü Maşuk Bayraktar ile görüşmemizde sorunun hızlı bir şekilde çözülmesi gerektiği talebimizi ilettik. Mısır çiftçisinin mağduriyetinin önlenebilmesi için yeni depoların oluşturulacağına dair kendileri bizlere söz verdi. Sorunun yakın zamanda çözüleceğini çiftçilerimize duyuruyorum. Ayrıca bir tarım kenti olan Şanlıurfa’da daha büyük siloların yapımı için Tarım Bakanlığı’na da başvuruda bulunacağız.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star